ללמד ילדים להיות מודעים לסביבה

למודעות סביבתית בקרב ילדים צעירים
למודעות סביבתית בקרב ילדים צעירים, מספיק שילמדו לכבד את הטבע באופן כללי ולהבין מדוע עליהם להפעיל צריכה אחראית.
ילדים צריכים ללמוד להיות מודעים לסביבה ולכבד את הטבע ואת סביבתם מגיל צעיר. ללמוד לחיות יחד עם אחרים ולהשתמש במשאבים בצורה אחראית הולך יד ביד עם מושגים כמו שימוש חוזר ומיחזור. עקרונות אלו הינם בסיסיים לקידום מודעות סביבתית אצל ילדים.

התעוררות המודעות הסביבתית של ילד מרמזת ללמד אותם לדאוג לסביבה ולכבד את כל היצורים החיים. לימוד אהבת הטבע לילדים צעירים גורם להם להיות מודעים יותר להשפעה שיש להם על הסביבה שלהם. על ידי לימוד ילדים להיות מודעים לסביבה, הם לומדים להתייחס לכדור הארץ בצורה אחראית.

ישנן דרכים רבות להפוך מודעים יותר להשפעה הסביבתית שלנו באמצעות מושגים פשוטים כמו הפחתת צריכה, שימוש חוזר ומיחזור. פיתוח אמפתיה עמוקה כלפי יצורים חיים בעודם צעירים עוזר לילדים להטמיע רעיונות ברי קיימא יותר על הסביבה כשהם מבוגרים.

הדרכים הרבות שבהן אנו תלויים בטבע

ישנם שבילים שונים שאתה יכול ללכת כאשר חושבים על הטבע. ראשית, אם אתה חושב על הסביבה הקרובה שלך, יש הרבה דברים שמגיעים מהטבע אם אתה מחשיב גם את החומרים מהם הם עשויים. זה נראה מהמם בהתחלה עבור ילדים ומבוגרים כאחד לקבל שממש הכל נגזר מהטבע.

למשל, הילדים עשויים לעצור לחשוב על צעצוע מפלסטיק, אבל יש בו יסודות טבעיים כי הוא עשוי מנפט - חומר שמופק מהאדמה ומשמש כמקור אנרגיה נדיר ולא מתחדש.

מקרה נוסף הם ספרים שיכולים לרוקן את היערות מעצים. עץ מופק מיערות שישמשו מאוחר יותר את הנייר שילדים משתמשים בהם לציורים שלהם.

רבים מהמוצרים שילדים משתמשים בהם מדי יום מגיעים מהטבע, כולל הכותנה בתוך הפוחלצים שלהם. אפילו הלבנים המשמשות לבניית בתים עשויות מחומרים כמו חימר, חול ובטון המופקים מהאדמה.

משהו שנראה כל כך מופשט כמו המילה "טבע" הופך מוחשי יותר כאשר הילדים יכולים לזהות חפצים בסביבתם. הם יכולים לדמיין כיצד דברים נגזרים מהטבע וכיצד הם גם תלויים בו.

דרך אחת לעזור לילדים להטמיע את הרעיון הזה היא לשאול אותם על הצעצוע האהוב עליהם. בקש מהם לחשוב על הצעצוע ולנסות לזהות את החומר ממנו הוא עשוי.

על ידי לימוד ילדים להיות מודעים לסביבה
על ידי לימוד ילדים להיות מודעים לסביבה, הם לומדים להתייחס לכדור הארץ בצורה אחראית.

עבור ילד, הבנת מקורותיו של חפץ תעניק לצעצוע משמעות חדשה. סוג זה של פעילות גופנית יכול להפוך לזרע שעוזר להם להיות מודעים יותר לסביבה בסופו של דבר.

ללמד ילדים להיות מודעים לסביבה: משאבי טבע

למודעות סביבתית בקרב ילדים צעירים, מספיק שילמדו לכבד את הטבע באופן כללי ולהבין מדוע עליהם להפעיל צריכה אחראית. החל מגיל 10 או 12 בערך, ילדים מסוגלים להבין שמשאבי הטבע הם סופיים.

בנוסף, אתה יכול לעשות רגישות לילדים לבחירת מוצרים מסוימים הטובים יותר לאיכות הסביבה. אפשר גם לבקש מהם לחשוב על התפקיד שממלאים מפעלים גדולים בהתעללות בכדור הארץ.

כמו כן, טוב שהם לומדים על הסכנות בשימוש בחומרים אגרוכימיים. הם צריכים גם ללמוד כיצד יש צורך לכבד את המגוון הביולוגי.

הטבע צריך להתאושש מהזיהום שגרמו ערים גדולות, חברות כרייה, מפעלי נייר ועבריינים גדולים אחרים.

איך אפשר לעודד מודעות סביבתית בבית או בכיתה? כל הפתרונות הפשוטים נראים כמו גרגירי חול לעומת הבעיה הגדולה של זיהום הסביבה.

התעוררות מודעות סביבתית: 10 אפשרויות לשינוי

לכבוד יום הסביבה העולמי, האגודה העולמית של מחנכים לגיל הרך (WAECE) פיתחה רשימה של 10 כללים למחנכים עליהם יש לפעול כדי שילדים ילמדו לטפל בבריאות כדור הארץ:

  • סגור את הברז: חיסכון במים הוא הכלל הראשון ללמד ילדים לדאוג לאיכות הסביבה. כדאי להימנע מבזבוז מים בזמן צחצוח שיניים או אמבטיה, למשל.
  • לא לזרוק: עוד כלל פשוט ויומיומי הוא לשמור על הרחובות נקיים מפסולת.
  • שתפו צעצועים: יש דרכים אחרות ללמד את הרעיון לא לצרוך יותר מהנדרש. יתר על כן, תרגול זה מעודד סולידריות ואמפתיה לאחרים.
  • מיחזור: מיחזור הוא המפתח ברשימת הכללים הזו. הרעיון הוא שיהיו פחי אשפה נפרדים לחומרים אורגניים ולמחזור. אתה יכול גם למחזר דברים בבית, כמו בקבוקי פלסטיק וקופסאות קרטון.

"למען מודעות סביבתית בקרב ילדים צעירים, מספיק שהם ילמדו לכבד את הטבע באופן כללי ולהבין מדוע עליהם להפעיל צריכה אחראית".

ללמד ילדים להיות מודעים לסביבה: צמחים, חיות מחמד ומיחזור

  • טיפול בצמחים: ילדים נוטים לתפוס עלים ופרחים בדחף, ולגרום נזק לצמחים. הכבוד לכל צורות החיים חיוני להפיכת ילדים למודעים סביבתיים יותר מגיל צעיר.
  • כיבוי האורות: פשוט, אם אתה יוצא מחדר ריק אין צורך להשאיר אותו מואר. מצד שני, חיפוש אחר אור טבעי לביצוע מטלות יומיומיות משפר את מצב הרוח במספר דציבלים.
  • טיפול בחיות מחמד: במקרה של חיות מחמד, בריא לילדים ללמוד מגיל צעיר כיצד לטפל בהם. האחריות היומיומית של חיים עם מין אחר מייצרת מצפוניות ואמפתיה.
  • כבדו אנשים: האישיות, התרבויות והאמונות שלנו שונות, וגם את זה צריך לכבד. אף אחד לא צריך לכפות את דרך החשיבה שלו על אחרים.
  • שימוש חוזר בנייר: ציור משני הצדדים של דף נייר הוא דוגמה לשימוש חסכוני יותר בנייר.
  • דאגו למה ששייך לכולם: היערות, הכיכרות, רכוש הציבור, הנהרות והאגמים שייכים לכולם ולאף אחד. אנחנו צריכים לכבד את מה שאנחנו משתמשים ולא משתמשים.

בסופו של דבר, עידוד המודעות הסביבתית אצל ילדים כרוך גם לקחת אותם לביקור בחווה, לעשות קצת גינון או פשוט לבלות בכפר.

צריך לחשוף אותם לכל האפשרויות. אפשרו להם לשאול שאלות ולהתנסות. מעל לכל, כדאי לעזור להם למצוא את הדרך שלהם לטפל ולכבד את כדור הארץ.

פופולריים