מדוע יש צורך לקרוא בקול עם ילדיכם כל יום?

המתנה הטובה ביותר שתוכלו לתת לילדים שלכם היא להתחיל לקרוא להם בקול כשהם צעירים מאוד
המתנה הטובה ביותר שתוכלו לתת לילדים שלכם היא להתחיל לקרוא להם בקול כשהם צעירים מאוד.
קריאה בקול רם לילדים מגיל צעיר מאוד חשובה, מכיוון שמדובר בתרגול המספק יתרונות רבים להתפתחותם הכללית.

קריאה היא אחת הפעילויות החשובות בחיי הילדים מכיוון שהיא בונה את מוחם. המתנה הטובה ביותר שתוכלו לתת לילדים שלכם היא להתחיל לקרוא להם בקול כשהם צעירים מאוד. עוד לפני שהם מבינים מה אתם אומרים או יודעים לקרוא את המילים בעצמם, החשיבות של הקריאה בקול היא מעל הכל.

כשהילדים שלך יגדלו, אתה תקבל את התפקיד של מאזינים כשהם קוראים לך בקול רם. הם יבטאו מילים וימצאו משמעות במשפטים. ישנם יתרונות רבים לקריאה שלא תמיד נראים ברורים בזמן סיפור. עם זאת, הם חשובים יותר ממה שאתה עשוי לחשוב.

כשהילדים שלך גדולים מספיק כדי לקרוא בעצמם, זה לא אומר שאתה צריך להפסיק לקרוא להם בקול רם. היתרונות הם גם בקריאה וגם בהקשבה לאדם אחר. למשל, אפשר לקרוא ביחד או לקרוא בתורות. אתה יכול לתת לילד שלך לקרוא בבית הספר ואז, בערב, להקשיב לו לקרוא לך ואז לקרוא גם לו.

"קורא חי אלף חיים לפני שהוא מת... האיש שלעולם לא קורא חי רק אחד."

- ג'ורג' אר.אר מרטין -

למה אתה צריך לקרוא בקול רם לילדים שלך?

הנה כמה מהיתרונות של קריאה בקול רם לילדיכם. בדרך זו, אם עדיין לא קבעתם את ההרגל הזה, תוכלו להתחיל. מוטב מאוחר מלעולם לא!

קריאה בקול רם לילדים מגדילה את אוצר המילים שלהם

לא משנה מהו נושא הספר שאתה קורא, הוא יחשוף את ילדיך לכל מיני אוצר מילים חדש. כתוצאה מכך, השפה שלהם תגדל, גם אם לא תשים לב לזה באותו זמן. זה נותן להם יתרון אינטלקטואלי ויעזור להם להשתפר בבית הספר ובחיים.

דפוסי שפה בקריאה בקול רם

ילדים לומדים לדבר בעיקר על ידי הקשבה לשימוש של הוריהם בשפה. לכן, כאשר אתה קורא לילדים שלך, הם יקשיבו למבני שפה ושימוש בדקדוק נכונים, ובאופן טבעי יחקו אותם.

ילדים לא לומדים יש מאין על פעלים, מילות יחס, מילות חיבור או תואר. הקריאה מספקת להם אוצר מילים שיאפשר להם לזהות מרכיבי משפטים כאשר עליהם ללמוד אותו בבית הספר. לא רק שיהיה להם לקסיקון רחב יותר, אלא גם כישורי דיבור ודקדוק טובים.

כישורי חשיבה

בזמן שילדים קוראים או מאזינים לסיפורים, הם חושבים. זה הזמן המושלם לשאול אותם שאלות ולפתח את כישורי החשיבה הביקורתית שלהם. במשך כמה דקות ביום, כשאתה מאזין לילדך קורא בקול, או כשאתה קורא לו, שאל סוגים שונים של שאלות על הסיפור.

כך הם יכולים לנתח ולהביע את דעתם בנושאים שונים. ובמקביל, הם יחשבו על פתרונות שונים לבעיות המתעוררות בסיפור שאתה קורא. בעזרת שאלות אלו, ילדכם יקשיב וינתח את התוכן במקום להקשיב באופן פסיבי.

"ככל שתקרא יותר, כך תדע יותר דברים. ככל שתלמד יותר, כך תלך ליותר מקומות."

- דוקטור סוס -

קריאה עצמאית

הדרך מספר אחת לעודד ילדים ללמוד לקרוא היא לקרוא להם. ילדים לומדים מהוריהם לפני כל אחד אחר. אם הם רואים אותך קורא, הם ירצו לחקות אותך וללמוד לקרוא גם.

לא רק שהם צופים בך מבצע פעולה (קריאה) ומאחלים שגם הם יוכלו, אלא שבקריאה איתם, הם מבינים את השמחה והכיף שבקריאת סיפור. כתוצאה מכך, הם ירצו ללמוד להבין את המילים בעצמם.

כישורי כתיבה

הנה כמה מהיתרונות של קריאה בקול רם לילדיכם
הנה כמה מהיתרונות של קריאה בקול רם לילדיכם.

קריאה משפרת את כישורי השפה, אשר בתורה משפרת את כישורי הכתיבה. לא רק שילדים יבינו את מבנה המשפט הנכון ויוכלו להשתמש נכון בחלקי דיבור, אלא שאוצר המילים המוגבר שלהם יעזור להם לכתוב בצורה יצירתית.

קריאה מגרה את הדמיון. לכן, הכתיבה של הקטן שלך תתעורר לחיים כשהדמיון הזה יתעורר לחיים בסיפורים שלהם.

זמן הדבקה בעת קריאה בקול רם

הזמן שאתם מבלים ביחד הוא יקר. אחרי יום ארוך של לימודים, ספורט, שיעורי בית ופעילויות רבות אחרות, קריאה היא דרך בטוחה להאט את הקצב ולוודא שאתם מבלים זמן איכותי ובלתי מופרע עם ילדיכם. כי זה מתרחש בדרך כלל בחלל שקט, ללא הסחות דעת, ורק אתה משתתף, זה זמן איכות מושלם.

פתרון בעיות

כל סיפור טוב מלא בהזדמנויות רבות לפתור בעיות. הדמויות מוצאות את עצמן בכל מיני מצבים ומחפשות פתרונות על מנת לפתור אותן.

ילדים כבר מכירים פתרון בעיות בחייהם. עם זאת, הקריאה מעניקה להם את החוויה של גילוי כיצד אחרים פותרים את האתגרים היומיומיים של החיים. כתוצאה מכך, הוא מפתח את יכולתם לנתח מצבים ולפעול כראוי.

בקשו מילדיכם לתת לכם פתרונות לבעיות של הדמויות לפני שאתם קוראים את סוף הסיפור. בדרך זו, אתה תמריץ את היכולת שלהם להעלות רעיונות חדשים.

נתחו את ההחלטות שקיבלו הדמויות וראו אם ילדיכם מסכימים. אולי אפילו יש להם סופים חלופיים משלהם לסיפור. החיים מלאים באתגרים וקריאה היא דרך נפלאה ללמוד איך להתגבר עליהם.

ריכוז

כאשר ילדים מקשיבים לסיפורים, הם מגבירים את יכולתם להתמקד במה שהם שומעים. כשהם מרותקים לפרטים של סיפור, הם שואפים להקשיב קצת יותר, ובכך להגדיל את טווח הקשב שלהם לאורך זמן. ככל שספר מעניין ושובה לב לילד, כך הוא ישים לב יותר בעת הקריאה בו.

קריאה יכולה להאריך את טווח הקשב הכללי של הילד. זה מתרחב לתחומים אחרים ומסייע להם לבצע ביצועים טובים יותר בבית הספר ובעבודה על פעילויות. בניגוד לצפייה במסך, שמשפיעה לרעה על המוח, הקריאה מעוררת ריכוז ממשי. ילדים צריכים להקשיב, לקרוא ולחשוב על מה שהם קוראים או מקשיבים לו.

כפי שאתם יכולים לראות, אלו הם חלק מהיתרונות של קריאת סיפורים לילדיכם מדי יום. כולם יתרונות חשובים מאוד לחייהם של הילדים הקטנים שלכם, והם יגדלו הרבה הן מבחינה אישית והן מבחינה אינטלקטואלית.

"אז בבקשה, הו בבקשה, אנחנו מתחננים, אנחנו מתפללים, לך תזרוק את הטלוויזיה שלך, ובמקומה תוכל להתקין מדף ספרים מקסים על הקיר."

- רואלד דאל -

פופולריים