אלח דם ילודים: גורמים והשפעות

אלח דם ילודים מורכב ממיקרואורגניזמים הפולשים לדמו של יילוד
אלח דם ילודים מורכב ממיקרואורגניזמים הפולשים לדמו של יילוד; מיקרואורגניזמים אלה הם בדרך כלל סוגים שונים של חיידקים.
אלח דם ילודים הוא מצב מסכן חיים וקטלני. חשוב לאבחן ולטפל בה במהירות האפשרית.

אלח דם ילודים מורכב ממיקרואורגניזמים הפולשים לדמו של יילוד; מיקרואורגניזמים אלה הם בדרך כלל סוגים שונים של חיידקים. למרות שמצב זה יכול להשפיע על כל אחד, ישנן שתי קבוצות אוכלוסייה פגיעות במיוחד: תינוקות שזה עתה נולדו וקשישים.

אלח דם ילודים מייצר תסמינים מאוד לא ספציפיים ומגוונים, במיוחד אצל תינוקות. בנוסף, קשה לזהות כי התינוק לא מבין מה קורה להם. זה חמור מאוד ויכול להוביל במהירות לאי ספיקת איברים ומוות. לכן, היו ערניים לכל סימני אזהרה שהתינוק שלכם מציג. הנה כל מה שאתה צריך לדעת על אלח דם ילודים.

מהו אלח דם ילודים?

כפי שהוזכר קודם, אלח דם הוא זיהום של דמו של אדם על ידי מיקרואורגניזמים. כאשר אנו מדברים על אלח דם ילודים, אנו מתייחסים לזיהום זה בילודים, במיוחד בילודים מתחת לגיל שלושה חודשים.

תינוקות בגיל זה הם קבוצה פגיעה במיוחד, שכן מערכת החיסון שלהם עדיין לא בשלה, ולכן הם לא יכולים להתגונן מפני זיהומים כמו מבוגר בריא.

כמה סיווגים מחלקים אלח דם ילודים לשני סוגים: מצד אחד, יש אלח דם מוקדם של יילודים, אשר יתרחש אצל תינוק שזה עתה נולד בן פחות משבוע; מצד שני, יש אלח דם מאוחר בילודים בילדים מגיל שבוע עד שלושה חודשים.

מה גורם לאלח דם ביילוד?

האופן שבו הזיהום נרכש והמיקרואורגניזמים המעורבים שונים בין שני סוגי אלח דם ילודים.

לגבי אלח דם מוקדם של יילודים, השכיח ביותר שהילוד נדבק במהלך הלידה. הסיבה לכך היא שהאם נגועה במיקרואורגניזם, אותו היא מעבירה לתינוק במהלך הלידה כאשר האם והתינוק באים במגע.

במקרים אלה, החיידקים המעורבים ביותר יהיו E. coli וסטרפטוקוקוס מסוג B (GBS). זה האחרון הפחית את השכיחות שלו, מאחר והאם מנוטרת לאורך כל ההיריון כדי למנוע ממנה ללדת בעודה נגועה ולהעבירו לעובר. ישנם מיקרואורגניזמים רבים נוספים שעשויים להיות מעורבים באלח דם מוקדם של יילודים.

מצד שני, באלח דם מאוחר בילודים, המיקרואורגניזמים הקיימים בדרך כלל הם סטפילוקוקוס, ובדיוק כמו אלח דם מוקדם, E. coli.

אלח דם ילודים הוא מצב מסכן חיים וקטלני
אלח דם ילודים הוא מצב מסכן חיים וקטלני.

סוגים אלה של זיהומים, בניגוד למוקדמים, נרכשים בשבועות הראשונים לחייהם. זה קורה בדרך כלל אצל פגים שנולדים עם משקל נמוך במיוחד או אצל תינוקות אשר, מכל סיבה שהיא, נאלצים לשאת נתיבים או צנתרים לזמן מה.

זה עשוי לעניין אותך: 5 זיהומים נפוצים בילדות בקיץ

מה הסימפטומים?

לתינוקות, במיוחד יילודים בני כמה ימים או שבועות, יש לעתים קרובות תסמינים מאוד לא ספציפיים כאשר יש להם מחלה. אלח דם ילודים אינו יוצא מן הכלל. כמה מהתסמינים הנפוצים ביותר הם:

  • עייפות. זה בולט בעובדה שהתינוק עושה פחות תנועות, וגם מקטין את כוח השאיבה של הפטמה בזמן הנקה. התינוק עשוי לישון יותר.
  • חוסר רצון וחוסר תיאבון.
  • עצבנות ובכי.
  • הפרעה בקצב הלב, שניתן להאיץ או להשהות.
  • מצוקה נשימתית.
  • שינויים בטמפרטורת הגוף. חלק מהילדים מפתחים חום, בעוד שאחרים עלולים לפתח היפותרמיה.

אבחון

האבחנה מבוססת על חשד הרופא ומצבו של התינוק וכן על כמה בדיקות משלימות. המבחנים המשלימים השימושיים ביותר בעת לימוד אלח דם הם:

  • בדיקות דם. נלמדים פרמטרים שונים של דם המשתנים כאשר הגוף נדבק. זה מהיר יותר, אבל פחות ספציפי.
  • תרבות דם. זוהי דגימת דם מהתינוק. דם זה נבדק כדי לראות אם קיימים מיקרואורגניזמים. ניתן גם לנתח את האנטיביוטיקה שעובדת הכי טוב.
  • ניקור מותני. זה זהה לתרבית דם, אבל במקרה זה, מה שמנתח הוא נוזל המוח השדרתי.
  • תרבות שתן.

אולי גם תמצא את זה מעניין: זיהום קרונובקטר בחלב ילדות

טיפול ופרוגנוזה של אלח דם ילודים

אלח דם ילודים הוא מצב חמור מאוד. תוך מספר שעות, אם הזיהום אינו נשלט, זה יכול להוביל לאי ספיקת איברים חיוניים ובכך למוות של התינוק. לכן ישנה חשיבות עליונה לדעת כיצד לזהות ולאבחן אותה בהקדם האפשרי כדי לטפל בה.

הטיפול מבוסס על אנטיביוטיקה. יש צורך לדעת איזה חיידק אחראי לזיהום כדי לקבוע את הטיפול המתאים והספציפי ביותר. במקרים מסוימים, אם הזיהום חמור ומתקדם במהירות, הוא יטופל באנטיביוטיקה המכסה את רוב המיקרואורגניזמים עד לתוצאות התרבית וניתן לטפל בו בתרופה מתאימה יותר.

הפרוגנוזה לאלח דם חמורה. מכיוון שמיקרואורגניזמים שונים גורמים לה, חלק מהמקרים יהיו מהירים ואגרסיביים יותר ואחרים שפירים יותר. לכן, התמותה מאלח דם של יילודים נעה בין 3% ל-40%.

אם התינוק מתגבר על כך, ייתכנו בעיות בריאותיות מתמשכות בהמשך. השכיח ביותר עשוי להיות, למשל, ליקוי קוגניטיבי אצל ילד המשפיע על התפתחותו או תפקוד לקוי של כל אחד מהאיברים שנפגעו.

הדבר החשוב ביותר יהיה לזהות כל סימני אזהרה אצל התינוק ולפנות מיד לחדר המיון. אלח דם הוא מצב שעלול להתקדם מהר מאוד ולהשלכות חמורות על התינוק.

פופולריים