כיצד לספק את התזונה הנכונה לפגים?

מקור התזונה הטוב ביותר עבור פגים הוא חלב האם של האם
מקור התזונה הטוב ביותר עבור פגים הוא חלב האם של האם.
מקור התזונה הטוב ביותר עבור פגים הוא חלב האם של האם. חלב אם של האם מציע יתרונות רבים בכל הנוגע לבריאות התינוק ולעלייה במשקל.

פגים דורשים רמה מסוימת של טיפול. למשל, מתן תזונה נכונה לפגים חשובה ביותר. פעולה זו מאפשרת לילודים הזעירים הללו להמשיך ולגדול בקצב קרוב לזה של תינוקות שנשארים ברחם.

מה מגדיר לידה מוקדמת?

המונח "פג" מתייחס לכל לידה המתרחשת לפני שהתינוק מגיע לשבוע 37 להריון. זה סופר מהיום הראשון לאחר תאריך הווסת האחרונה של האם. תינוקות שנולדים בפגים נחשבים לפגים.

למרות העובדה שקיימת הגדרה פה אחד לגבי לידה מוקדמת, ישנה מחלוקת לגבי תת-קבוצות של פג. המינוח המתייחס לתת-קבוצות אלו הוא כדלקמן:

  • פגים קיצוניים: פחות מ-28 שבועות.
  • פג מאוד: 28 עד פחות מ-32 שבועות.
  • פג בינוני: 32 עד פחות מ-34 שבועות.
  • פג מאוחר: 34 עד 37 שבועות.

תזונה נכונה לפגים

ועדת התזונה של האקדמיה האירופית לרפואת ילדים מספקת הגדרה של התזונה הנכונה לפגים. לטענת הוועדה, תזונה נכונה היא זו המאפשרת לפגים לגדול ברמות תוך רחמיות. יתרה מזאת, התזונה הנכונה לא צריכה להלחיץ את תפקודי חילוף החומרים וההפרשה של תינוק פגים.

פגים שנולדו בין 34 לשבוע 37 מתקשים לעיתים קרובות להניק או לשתות מבקבוק. הסיבה לכך היא שיש להם קשיים בכל הנוגע לתיאום היניקה, הנשימה והבליעה.

לכן, ייתכן שיילודים מוקדמים יצטרכו לקחת את הנוזלים וההזנה שלהם דרך הווריד. ככל שהן מתחזקות, הן יכולות להתחיל לקבל חלב אם או פורמולה של האם באמצעות צינור אף.

אנשי מקצוע רפואיים מכניסים צינורות אף לקיבה דרך האף או הפה. כמות החלב שתינוק יקבל תגדל לאט מאוד, במיוחד במקרה של פגים מאוד. זה מפחית את הסיכון להידבקות בדלקת מעיים הנקראת necrotizing enterocolitis.

חלב אם של האם

חלב אם האם הוא מקור התזונה שתינוקות שזה עתה נולדו סובלים בצורה הטובה ביותר. הם יכולים לקבל את זה עם שפופרת מהירה יותר ופחות עצירות מאשר כאשר הם מקבלים פורמולות מלאכותיות. לחלב אם של האם יש אוסמולאליות נמוכה, הוא ספציפי למין שלנו ובעל תכונות הגנתיות. אולי זה נותן לו את היכולת להגן על פגים מפני נמק אנטרוקוליטיס.

יתר על כן, מחקרים הראו שהאכלת חלב אם לתינוקות שעוברים את שיטת הטיפול בקנגורו סובלים מפחות זיהומים נוסוקומיים. בשיטת טיפול קנגורו, תינוקות נמצאים במגע עור לעור קבוע עם אמהותיהם. זה מתרחש בהקדם האפשרי מבחינה רפואית וצריך להיות מתמשך וממושך ככל האפשר.

ברגע שהפגים מגיעים לגיל 4 עד 6 שבועות
ברגע שהפגים מגיעים לגיל 4 עד 6 שבועות, הם צריכים לקבל תוספת בנוסף לחלב אם.

אמהות מפרישות נוגדנים ספציפיים של אימונוגלובולין A נגד החיידקים שעל עורן ואלו שהן משלבות מיילודן. בדרך זו, הם מגנים על ילדיהם הקטנים מפני החיידקים שאחראים לגרימת זיהומים נוסוקומיים.

הרכב חלב אם

הרכב חלב האם משתנה בהתאם לשאלה אם הילד נולד פג או לידה מלאה. במהלך 24 השבועות הראשונים, אמא של פג מייצרת חלב שהרכבו מתאים לצרכים התזונתיים המשוערים של ילדה. רק סידן (Ca) וזרחן (P) חסרים במידה מסוימת.

ברגע שהפגים מגיעים לגיל 4 עד 6 שבועות, הם צריכים לקבל תוספת בנוסף לחלב אם. בשלב זה הם "בוגרים" ויכולים לקבל תוספים המכילים מינרלים וחלבונים.

אחרים משלימים סידן וזרחן. זה ממזער את צפיפות העצם הנמוכה והרככת הביוכימית הקיימים במהלך השבועות הראשונים לחייהם אצל פגים המקבלים חלב אם של אמם.

חלב של אימו של פג מכיל סדרה של חומצות אמינו הנחוצות להתפתחות מערכת העצבים המרכזית של הקטנה. יתרה מכך, בגלל סדרת החומרים שמכיל חלב אם, שדי האם נחשבים למעשה לחלק ממערכת החיסון.

חלב אם מכיל גם חומצות שומן בעלות שרשרת בינונית וארוכה התורמות למקדם אינטלקטואלי גבוה יותר. יש בו יותר כולסטרול מחלב "בוגר" והרבה יותר מפורמולות מלאכותיות.

גורמים חשובים נוספים לגבי תזונה לפגים

שליטה בדרישות המים של פגים היא בסיסית. לילדים אלו קשה יותר לשמור על איזון המים הנכון בגופם. כתוצאה מכך, הם נוטים גם להתייבשות וגם להתייבשות יתר.

חלק מהפגים יצטרכו להמשיך ליטול תוספי תזונה גם לאחר עזיבת בית החולים. עבור תינוקות יונקים, פירוש הדבר עשוי להיות בקבוק אחד או שניים של חלב אם מועשר ביום, כמו גם תוספי ברזל וויטמין D.

יש תינוקות שזקוקים ליותר תוספי מזון מאחרים. זה כולל תינוקות שאינם מסוגלים לבלוע מספיק חלב כדי להשיג את הקלוריות שהם צריכים כדי לגדול כראוי.