בידוד בבית הספר: מה זה ואיך להימנע ממנו?

אין כמעט מאמצים להימנע מבידוד בבית הספר
למרות זאת, אין כמעט מאמצים להימנע מבידוד בבית הספר, שנחשב למשהו טריוויאלי.
בידוד בבית הספר עלול להוביל לבעיות פסיכולוגיות חמורות עבור הקורבן. היכולת לזהות אותו ולפעול בזמן יכולה לסייע במניעת מספר מצבי בריונות והתעללות.

בימינו, בריונות היא נושא חם ברחבי העולם. קמפיינים לסיום בעיה זו מתמקדים בהימנעות מאיומים על שלמותם הפיזית של קטינים שעלולים לסבול מתוקפנות, השפלה והקנטות. למרות זאת, אין כמעט מאמצים להימנע מבידוד בבית הספר, שנחשב למשהו טריוויאלי.

מחקרים שנעשו לאחרונה על ידי אוניברסיטת מישיגן מראים שהורים רבים חושבים שיש צורך לשים קץ להפחדה ולאלימות בבית הספר. עם זאת, זה גם מפתיע שיש הורים רבים הרואים בסיומה של הבידוד בבית הספר מיותר.

מנקודת מבטם, רק אלימות או הקנטות מהווים איום ממשי על ילדים. הפצת שמועות מזיקות על ילדים אחרים, בידודם או גורם להם להרגיש פגיעים נראית חסרת משמעות עבור אלה שמתמקדים אך ורק בפגיעה פיזית.

מהו בידוד בבית הספר?

בידוד בבית הספר מורכב מבידוד חברתי של ילד, מרצון. לעתים קרובות, אנחנו לא מזהים התנהגויות אלה במבט ראשון. לפעמים נדמה שהילד נרתע מהאחרים, מה שבדרך כלל לא משקף את האמת.

כאשר קבוצת ילדים מוציאה אחר, זה הורס את ההערכה העצמית של הילד המושפע. הם גורמים לו או לה להרגיש חסרי ערך, כאילו הוא רשע מבפנים ואפילו מגיע לו להיות לבד. תחושות הזנחה אלו מובילות פעמים רבות לבעיות הסתגלות בעתיד.

היחסים עם אחרים עלולים להידרדר בשלבים הבאים. זה יפגע קשות בהתפתחות האישיות. הימנעות מבידוד חברתי היא דרך לסיים את הבריונות הבלתי נראית הזו. אסור לנו לשכוח שפצעים רגשיים יכולים להיות הרבה יותר כואבים מאלה שנגרמים מנזק פיזי או הקנטה.

בידוד בבית הספר מורכב מבידוד חברתי של ילד
בידוד בבית הספר מורכב מבידוד חברתי של ילד, בהתנדבות.

האדם המבודד מרגיש חסר אונים במצבים אלו. אפילו יותר, הוא או היא עשויים לחוש שאנשים מדברים עליו מאחורי גבו, מפיצים שמועות שווא או מתייחסים אליו בצביעות.

איך להימנע מבידוד בבית הספר?

על הורים ומורים לנקוט בפעולות הנדרשות. ההתנהגות של ילד מבודד היא די ספציפית, והוא עלול להתבייש מלדבר עם הוריו.

הם צוחקים עלי כי אני שונה; אני צוחק עליהם כי כולם אותו דבר

-קורט קוביין-

דבר עם הילד

אם אנו מאמינים שילד שאנו מכירים עלול לסבול מבידוד, עלינו לדבר איתו או איתה. אולי ייקח לו קצת זמן להיפתח, אבל הוא צריך. עלינו להיות סימפטיים ואמפתיים, כדי שהוא לא ירגיש מאולץ.

אנחנו יכולים להשתמש במשחקים, חידות או בדיחות כדי שהוא ישכח את הביישנות שלו ויביא את עצמו לדבר. הוא חייב להרגיש שהוא בסביבה בטוחה, שבה שום דבר לא יכול לקרות לעולם. עלינו להדגיש כי בידוד יכול להיות רק ההתחלה של מצב בריונות עתידי.

אל תבטל רגשות

חלק מהמבוגרים מאמינים שאם הם ממזערים את נקודת המבט של הילד, הם עוזרים. מה שהם לא יודעים זה שמשפטים כמו "זה כלום" או "נו באמת, אל תעשה מזה עניין גדול" מזיקים יותר מתועלים.

כתוצאה מכך, ביטול רגשותיו של הילד יגרום לו לא לבטוח במבוגרים, מה שיקשה על הדברים.

ילד שסובל צריך לדעת שהכאב שלו נלקח בחשבון. שזה לא אשמתו, ובעיקר שזה לא שטויות. אם המבוגרים שהוא מכיר לא מגנים עליו או מציעים פתרונות, ההשלכות עלולות להיות דרמטיות.

נתח אם משהו קרה עם ילדים אחרים

פעולה או התנהגות מסוימת עשויה לגרום לאי הבנה בקרב הילדים. אם כן, על המורים לתאם פגישה עם המעורבים כדי שיוכלו להביע את דעתם. בעיות נפתרות הרבה יותר מהר בדרך זו מאשר בשלב מאוחר יותר.

אסור לשכוח שמבוגרים יכולים לנהל את הבידוד בבית הספר. אם אין סיבה להרחקת הילד, עלינו לפעול. לאף ילד לא מגיע שיתייחסו אליו כך, ועוד פחות מכך ללא כל סיבה.

פופולריים