השימוש במרחיבי סימפונות בילדים

השימוש במרחיבי סימפונות - במיוחד אלבוטרול
השימוש במרחיבי סימפונות - במיוחד אלבוטרול, הידוע יותר בשם ונטולין - הוא טיפול נפוץ במחלות בדרכי הנשימה בילדים.
השימוש במרחיבי סימפונות - במיוחד אלבוטרול, הידוע יותר בשם ונטולין - הוא טיפול נפוץ במחלות בדרכי הנשימה בילדים.

השימוש במרחיבי סימפונות הוא הטיפול ברבות ממחלות הנשימה השכיחות ביותר בילדות. הם שימושיים בעיקר בטיפול באסתמה.

במאמר זה נראה מהן התרופות הללו, כיצד הן פועלות וכיצד יש להשתמש בהן בילדים. קודם כל, כדי להבין טוב יותר את השימוש במרחיבי סימפונות, כדאי להבהיר כיצד פועלת מערכת הנשימה שלנו.

מערכת הנשימה

כאשר אנו שואפים, אוויר נכנס לגופנו דרך האף או הפה וזרם במורד קנה הנשימה. צינור זה מסתעף לשתי סימפונות הנכנסות לכל ריאה, ואשר, בתורן, מתחלקות לסמפונות קטנות ורבות יותר, ולבסוף, לתוך alveoli.

במכתשות מתרחש חילופי חמצן ופחמן דו חמצני עם הדם שלנו. נימי הדם הקטנים המקיפים את המכתשים לוקחים את החמצן מהאוויר שאנו שואפים ואז שולחים אותו ללב. לאחר מכן, הלב מפיץ אותו דרך הדם לשאר הגוף.

באותו אופן, הדם מפקיד במככיות את הפחמן הדו חמצני המגיע מהגוף, אותו אנו מוציאים דרך האף והפה. המסלול זהה, אבל הפוך.

שרירי הנשימה של בית החזה, כמו הסרעפת, שולטים על כל תהליך הנשימה (שאיפה-נשיפה).

למשל, באסתמה, דרכי הנשימה מתדלקות ומצטברות ריר שמקשה על מעבר האוויר. משהו דומה קורה בברונכיוליטיס, כאשר הסימפונות הופכים מודלקים וליחה מצטברת, מה שמקשה על הנשימה. אז, בואו נראה כיצד מרחיבי סימפונות יכולים לעזור במקרים אלה.

מהן תרופות להרחבת סימפונות?

מרחיבי סימפונות הם התרופות הפותחות את הסמפונות. אז, השימוש במרחיבי סימפונות מאפשר לאוויר לעבור דרך דרכי הנשימה כראוי. כפי שמעיד שמם, הם מרחיבים את הסמפונות והסמפונות שהם, כפי שאמרנו, המבנים היוצרים את פנים הריאות ומוליכים את האוויר. הם מגיעים בדרך כלל בצורה של משאפים.

ניתן לסווג מרחיבי סימפונות לשתי קבוצות עיקריות:

  • טווח קצר: הם משמשים ברגעי משבר ספציפיים כדי להקל על נשימה מהירה. לוקח להם זמן קצר להשפיע, אם כי זה לא נמשך זמן רב. לדוגמה, רופא עשוי לרשום אותם להתקפי אסטמה הנובעים מפעילות גופנית. ביניהם, יש לנו:
    • Albuterol: ניתן תמיד עם נבולייזר
    • טרבוטלין: משמש בילדים גדולים יותר
  • טווח ארוך: משמש למניעה ולשליטה בתסמינים בטווח הארוך יותר. לוקח להם יותר זמן להשפיע אבל יש להם משך ארוך יותר. הם משמשים בטיפולי תחזוקה מתמשכים ותמיד מלווים בקורטיקוסטרואידים בשאיפה, אף פעם לא לבד. השילובים השכיחים ביותר הם:
    • סלמטרול + פלוטיקזון
    • פורמוטרול + בודסוניד

שימוש במרחיבי סימפונות בילדים

אחד ממרחבי הסימפונות הנפוצים ביותר בילדים הוא אלבוטרול, הידוע יותר בשם המותג שלו, ונטולין. זהו מרחיב סימפונות קצר טווח השייך לקבוצת האגוניסטים בטא-2 אדרנרגיים. הם נקראים בשם זה מכיוון שהם פועלים על קולטן ספציפי בשריר החלק של הריאה.

השימוש במרחיבי סימפונות הוא הטיפול ברבות ממחלות הנשימה השכיחות ביותר בילדות
השימוש במרחיבי סימפונות הוא הטיפול ברבות ממחלות הנשימה השכיחות ביותר בילדות.

מה שהונטולין עושה הוא להרפות את השרירים בדפנות דרכי הנשימה, ולהקל על מעבר האוויר. זה מפחית את קוצר הנשימה, כמו גם שיעול ולחץ בחזה, התסמינים השכיחים של התקף אסטמה.

בדרך כלל, אנשים משתמשים במרחיבי סימפונות קצרי טווח, כמו ונטולין, לפי דרישה, כלומר רק כאשר הם צריכים אותם. זה נועד למנוע את אפקט הריבאונד שיכול להתרחש עם המשך השימוש, מה שהופך את התסמינים לגרוע עוד יותר. כתופעות לוואי, דפיקות לב וטכיקרדיה עלולים להתרחש.

מצד שני, השימוש במרחיבי סימפונות בילדים עם מחלות אחרות, כמו ברונכיוליטיס, שנוי במחלוקת בקרב אנשי מקצוע. על פי המחקרים האחרונים, למרחיבי סימפונות אין יעילות מוכחת בטיפול בברונכיוליטיס. למעשה, הם גורמים ליותר תופעות לוואי מאשר יתרונות קליניים.

כיצד משתמשים במרחיבי סימפונות בילדים?

מרחיבי סימפונות בילדים ניתנים תמיד בשאיפה. לשם כך נעשה שימוש במשאף בלחץ, המתחבר לתא מרווח לשיפור יעילות השאיפה.

בתינוקות וילדים קטנים, מסכת פנים המכסה את הפה והאף של הילד נצמדת לחדר. בתום השאיפה, אם אפשר, עדיף לשטוף את הפה ואת אזור המגע עם המסכה.

במקרה של משבר חמור, או כאשר הילד זקוק גם לחמצן, טכניקת הנבוליזציה היא אופציה. במקרה זה, החולה נוטל את התרופה בצורה נוזלית יחד עם זרימת חמצן, וכך נוצר אירוסול.

מדובר בשימוש במסכה המתחברת למאגר המכיל את התרופה ולמקור החמצן. נבולייזרים משמשים בדרך כלל בבית החולים או במרכזי בריאות.

התהליך לא אמור לקחת יותר מ-15 דקות. היא מאפשרת מתן יותר תרופות ולעשות זאת יחד עם חמצן. עם זאת, אין להם באמת יתרונות רבים על פני משאפים בלחץ.

מחלות בדרכי הנשימה בילדים ושימוש במרחיבי סימפונות

מרחיבי סימפונות בילדים שימושיים בטיפול בפתולוגיות נשימתיות מסוימות, כגון אסטמה. לעולם אל תשתמש בהם ללא מרשם רופא.

לפני ניהולם, חשוב ללמוד כיצד לטפל בהם כראוי כדי להבטיח את יעילותם. אל תהססו לשאול את רופא הילדים שלכם על כל חשש שיש לכם, כי הם ידעו איך לעזור לכם.