משחק חיקוי מחזק אמפתיה וסוציאליזציה

העובדה היא שבאמצעות חיקוי ילדים מתפתחים באופן מולד
העובדה היא שבאמצעות חיקוי ילדים מתפתחים באופן מולד, ומתחילים להתרועע ולחזק את היכולת האמפתית שלהם.
באמצעות משחק חיקוי, ילדים מתחילים להבין את סביבתם, ולומדים לתפקד בתוכם. כל זה קורה באופן טבעי, והופך לסוג של משחק.

משחק הוא הדרך העיקרית שבה ילדים מגלים את העולם שסביבם ולומדים לתקשר איתו. ובשנות חייהם הראשונות, זה בעיקר משחק חיקוי שממלא את התפקיד הזה.

אמהות רבות מבצעות זאת באופן אינסטינקטיבי עם ילדיהן הקטנים, מבלי להבין באמת את היתרונות הגדולים שיש לפעולות הקטנות הללו לצמיחה הפסיכולוגית של התינוק.

העובדה היא שבאמצעות חיקוי ילדים מתפתחים באופן מולד, ומתחילים להתרועע ולחזק את היכולת האמפתית שלהם. כל זה מתרחש באופן טבעי, מאינטראקציות יומיומיות עם הוריהם ודרך המשחקים, הספרים או השירים שהם חלק מחיי היומיום.

משחק חיקוי וסוציאליזציה

הפונקציה החברתית של משחק חיקוי מתחילה בשלב מוקדם מאוד בחייו של תינוק. כשהם משמיעים איזשהו צליל ואמא שלהם חוזרת עליו, אז מתחילה להתרחש תקשורת.

בהמשך יהיה זה הילד שיתחיל לחזור על הקולות והמחוות שהם צופים בקרב הקרובים אליו. באמצעות חיזוק חברתי (חיוכים, מחמאות, ליטופים) מעצבים ההורים את יכולת החיקוי של הילד והם יפתחו ויחזקו מיומנויות אלו.

כך יתרחשו המילים הראשונות והפעולות הפשוטות שלהם, כמו מחיאות כפיים או להראות באצבעות בני כמה הם. הבסיס לתקשורת חברתית מתבסס עוד לפני שהקטן יכול להשתמש במילים ובמשפטים.

בהתחלה, יכולת החיקוי של הילד תהיה מונעת מהרצון למשוך את תשומת הלב של המבוגרים, גם מבלי לדעת באמת מה המשמעות של הצלילים או המחוות שהם משמיעים. אבל, בהמשך, הם יתחילו ליצור קישור למה שהם מתכוונים ולהשתמש בהם בצורה פונקציונלית.

תפקיד הסביבה של הילד

זה בעיקר משחק חיקוי שממלא את התפקיד הזה
ובשנות חייהם הראשונות, זה בעיקר משחק חיקוי שממלא את התפקיד הזה.

משחק חיקוי גם עוזר לילד להכיר את העולם הסובב אותו, לגלות איך חפצים פועלים ולרכוש הרגלים ושגרות יומיומיות. לדוגמה, בהתחלה, הקטן יכול להבריש את שיערו כשהוא רואה את אמא שלו עושה את זה, הוא יכול לנקות את השולחן בזמן שאבא שלו עושה את זה, והם יכולים להרים טלפון ולהעמיד פנים שהם מנהלים שיחה.

החיקוי הזה, שבהתחלה התרחש באופן מיידי (האם עושה והתינוק חוזר), יתחיל להתרחש מחוץ להקשר המיידי. משמעות הדבר היא שהילד יכול להתחיל לחקות מילים או פעולות שהם ראו בשלב מסוים, מבלי להזדקק למבוגר שיהיה שם באותו זמן.

סביר להניח שהילד יחקה את הפעולות המוכרות לו ביותר. כך הם יכולים להעמיד פנים שהם מבשלים, להחליף חיתול לבובה או לצחצח שיניים. על ידי משחק, הילד מפנים את השימוש בחפצים ומקים הרגלים יומיומיים.

משחק חיקוי מקדם אמפתיה

יתרון נוסף כאן הוא שמשחק חיקוי עוזר לילדים להתחיל לפתח את היכולת לשים את עצמם בנעליים של אחרים, ולהבין מצבים רגשיים שונים. אנו יכולים להשיג זאת באמצעות משחקים פשוטים, כגון הצבעה על הדמויות בספר וחיקוי הביטויים שלהן בזמן הקריאה עם הילד.

גם שירי ילדים יכולים לעזור לנו, אם נלווה אותם בפנטומימה שמתאימה למילים. למשל, קפוצת אגרופים ושפשוף עיניים כשהשיר מדבר על בכי.

נוכל לעודד את הילד לרכוש את ביטויי הגוף הרגשיים הללו ולבקש מהם לחזור עליהם. עם זאת, חשוב ללוות את החיקוי הזה בנימוקים והסברים שיכולים לעזור לילד להבין למה הם מתכוונים. ספרי ילדים כמו המפלצת הצבעונית יכולים להיות שימושיים מאוד מהבחינה הזו.

כיצד להשתמש במשחק חיקוי עם ילדים

משחק חיקוי מתרחש באופן טבעי ואינסטינקטיבי בין ילדים למבוגרים סביבם. עם זאת, אם אנחנו רוצים לשפר את היתרונות שלו, יש דברים מסוימים שאנחנו יכולים לשים אליהם לב במיוחד.

קודם כל, חשוב לערב את הילד במשימות היומיומיות שלנו ולתת לו לעשות אותן איתנו. אתה יכול לתת להם מטלית "לנקות" איתך את השולחן, להציע להם סיר ריק עם כפית ו"לעזור" לנו לבשל... הפיכתם לחלק מהשגרה היומיומית תאפשר להם, באמצעות חיקוי, לפתח רבים מהכישורים שלהם.

פופולריים