הידרופוביה בילדים: איך להתמודד עם זה?

הידרופוביה אצל ילדים באה לידי ביטוי במפגשים ראשונים של ילד קטן עם שטחי מים גדולים
הידרופוביה אצל ילדים באה לידי ביטוי במפגשים ראשונים של ילד קטן עם שטחי מים גדולים.
כאשר ילד מראה פחד לא הגיוני ומתמשך ממגע עם מים, ההורים יכולים להרגיש מבולבלים. נתייחס לדרכים הטובות ביותר לעזור לילדים להתגבר על הידרופוביה.

עם בוא הקיץ, אגמים, נהרות, חופים ובריכות שחייה הופכים לחלופות הפנאי הטובות ביותר שלנו. ילדים, לרוב, רואים במים מקור של כיף וחוויות חדשות. עם זאת, עבור אלו הסובלים מהידרופוביה, התקרבות למים יכולה להיות מקור מצוין לחרדה ואי נוחות. הידרופוביה אצל ילדים באה לידי ביטוי במפגשים ראשונים של ילד קטן עם שטחי מים גדולים. אבל יכול לקרות גם שילד שנהנה בעבר לשחק במים מפתח את הפחד הלא רציונלי הזה, לתמיהה וייאוש של הוריו.

אז איך אנחנו יכולים לעזור?

מהי הידרופוביה בילדים?

הידרופוביה היא פחד לא הגיוני ולא פרופורציונלי ממים או מבוא איתם במגע. התסמינים של הידרופוביה בילדים הם אלה של כל פוביה ספציפית אחרת:

  • פחד אינטנסיבי, מוגזם ומתמשך כאשר באים במגע עם מים או מהמחשבה שזה קורה.
  • חווה תסמינים פיזיולוגיים, כגון טכיקרדיה, קוצר נשימה, אי שקט, מתח שרירים או כאב פסיכוסומטי.
  • מחשבות שליליות ולא מתפקדות על הסכנות שבסביבת המים.
  • הילד נמנע ממגע עם מים בכל דרך שהוא יכול, מתנגד, בוכה ורץ בכיוון ההפוך.
  • אם מגע עם מים לא נמנע, הילד חווה אי נוחות עצומה ומנסה לברוח מהמצב במהירות האפשרית.
  • מצב זה נמשך לאורך תקופה ארוכה.

מאיפה הפחד הזה נובע?

ראשית, עלינו לקחת בחשבון שכאשר ילדים צעירים ומתקרבים בפעם הראשונה לבריכות או לגופי מים גדולים, שכיח שהם חשים פחד. זו סביבה לא ידועה ומסוכנת מבחינה אבולוציונית, במיוחד כשהילד עדיין לא יודע לשחות. לכן, כדי להיחשב לפוביה, הפחד חייב להיות ממושך ומוגזם.

יחד עם זאת, ייתכן שמקור הפוביה אינו ברור וייתכן שגורמים שונים יתכנסו. למרות זאת, סביר להניח שחלק מהמצבים הבאים היו יכולים לעורר פחד לא רציונלי זה:

  • חוויות טראומטיות בגוף ראשון עם מים. כל אירוע עבר בו הילד חש בסיכון בסביבה מימית יכול לעורר את הפוביה. לכן, ייתכן שילד צעיר שהיה טבעי במים יפתח את הפחד הזה לאחר תאונה שבה הרגיש שהוא טובע או אם הוא הוכנס למים בפתאומיות.
  • התניה שילוחית. כלומר, לאחר שהיה עד לאירוע לא נעים שחווה אדם אחר במים.
  • חינוך מפחד. בהזדמנויות רבות, זה נפוץ שהפחד של הילד נגרם על ידי הפחדים של הוריו עצמם וממה שהם שידרו לילדם. אם תדבר עם ילדך על מים כמשהו מסוכן, הם ישלבו את המידע הזה גם מבלי שהיה לו ניסיון רע.

איך מתמודדים עם הידרופוביה אצל ילדים?

התסמינים של הידרופוביה בילדים הם אלה של כל פוביה ספציפית אחרת
התסמינים של הידרופוביה בילדים הם אלה של כל פוביה ספציפית אחרת.

להורים, זה יכול להיות קשה להבין ולהתמודד עם הידרופוביה אצל ילדים. מאותה סיבה, בהזדמנויות רבות, הכוונות הטובות שלנו מתורגמות לפעולות לא נאותות.

לכן, חשוב לא לזלזל בפחד של ילדיכם או לנסות להמעיט או ללעוג להם על כך. יש צורך לאמת את מה שהם מרגישים וללוות אותם בהבנה ובסבלנות בתהליך ההתגברות על הפחד שלהם.

כמו בטיפול בכל פוביה, הטכניקה היעילה ביותר היא חשיפה הדרגתית לגירוי החשש, במקרה זה, מים. עלינו לעודד ילדים להתקרב למים בהדרגה, ורצוי, בסביבה שובבה, מהנה וחסרת דאגות.

במקרה של מבוגרים, מקובל להשתמש בטכניקות הרפיה כדי לגרום למצב שאינו תואם את החרדה המאפשרת להם להתמודד עם חשיפה זו בצורה טובה יותר. במקרה של ילדים, משחק מחליף הרפיה. בדרך זו, בזמן שהם נהנים ונהנים, הופעת הפחד אינה אפשרית.

יחד עם זאת, זה גם מאוד חיובי שיש מודלים שמאפשרים לילדים לראות איך אחרים מתייחסים למים בהנאה וללא פחד. זה מועיל במיוחד כאשר הדוגמניות הן ילדים אחרים. בסופו של דבר, שינוי תפיסת המים שלהם ועזרה להם להתמודד עם פחד בהדרגה תהיה האלטרנטיבה הטובה ביותר.