ויגוצקי והפסיכולוגיה של המשחק

לב ויגוצקי האמין שמשחק הוא כלי בסיסי להתפתחות קוגניטיבית
לסיכום, לב ויגוצקי האמין שמשחק הוא כלי בסיסי להתפתחות קוגניטיבית.
משחק הוא מרכיב מרכזי בחיי הילדים מכיוון שהוא עוזר להם לפתח מיומנויות חשובות, הן באופן עצמאי והן מבחינה חברתית. בואו נראה מה היה לפסיכולוג המפורסם לב ויגוצקי לומר על הנושא הזה.

לב סמיונוביץ' ויגוצקי היה פסיכולוג רוסי ואביו של התמחותו. הוא ידוע בעיקר בזכות עבודתו בפסיכולוגיה של התפתחות. ויגוצקי האמין שאנשים יכולים להתפתח כראוי רק באמצעות אינטראקציה חברתית. אחד המרכיבים המרכזיים בהתפתחות האנושית הוא משחק, וויגוצקי הציע כמה תיאוריות חדשניות בנושא.

ויגוצקי האמין שהתפתחות מורכבת מהפנמת כלים תרבותיים כמו שפה באמצעות אינטראקציה עם אנשים אחרים.

אחד ממושגי המפתח של התיאוריות של ויגוצקי הוא אזור ההתפתחות הפרוקסימלית (ZPD). זהו הרעיון שבני אדם מקבלים עזרה מאחרים (מורים או עמיתים) המאפשר להם להרחיב את אפשרויות ההתפתחות שלהם.

מה שילדים יכולים ללמוד בעצמם שונה ממה שהם יכולים ללמוד באמצעות אינטראקציה. זה קשור בין היתר לפתרון בעיות, פרשנות של אירועים או סמלים של למידה.

בנוסף, ביחס לאנשים אחרים, עלינו להתחשב גם בגורמים חברתיים-תרבותיים.

מה אומר ויגוצקי על משחק?

ויגוצקי האמין של"משחק" היה תפקיד מרכזי בקידום התפתחות המוח. אף אחד מעולם לא ייחס כל כך חשיבות למשחק להתפתחות. הוא האמין שניתן לשכלל את יכולותיהם של ילדים באמצעות משחק.

היתרון העיקרי של המשחק הוא שילדים מיישמים את היכולות שלהם כמעט בלי לשים לב. מה שכן, מכיוון שהם עושים את זה בשביל הכיף ואין שום מאמץ, הם יעשו את זה בתדירות גבוהה יותר ויהיו מסורים יותר.

ויגוצקי מגדיר את אזור ההתפתחות הפרוקסימלית כמרחק בין רמת ההתפתחות הקוגניטיבית האמיתית, היכולת הנרכשת עד לאותו רגע לפתור בעיות ללא עזרת אחרים, לבין רמת ההתפתחות הפוטנציאלית, או היכולת לפתור בעיות בעזרת מבוגר או ילדים מנוסים יותר.

על איזה סוג של יכולות דיבר ויגוצקי? אלה כמה שהוא הדגיש בתיאוריה שלו:

שפה

כפי שהזכרנו קודם, ויגוצקי האמין ששפה בעל פה ובכתב היא הבסיס להתפתחות האנושית. השפה מאפשרת תקשורת, ותקשורת מאפשרת העברת ידע תרבותי.

שליטה עצמית

ויגוצקי האמין של"משחק" יש תפקיד מרכזי בקידום התפתחות המוח
ויגוצקי האמין של"משחק" יש תפקיד מרכזי בקידום התפתחות המוח.

לשחק זה לא רק ליהנות. זה כרוך גם באחריות מסוימת. כשילדים משחקים, הם צריכים להיות מאורגנים ולקחת על עצמם תפקידים מסוימים כדי שהמשחק יעבוד.

במרוץ רגלי, למשל, ילדים בקו הזינוק רוצים להתחיל לרוץ כמה שיותר מהר כדי שיוכלו לנצח. עם זאת, הם מכירים את חוקי המירוץ, והם מכבדים את העובדה שהם לא יכולים להתחיל עד שמישהו אומר "לך".

שימוש בדמיון כדי להגשים רצונות

באחד ממאמריו, ויגוצקי נותן דוגמה של ילד בן 3 שרוצה לרכוב על סוס. מכיוון שהוא לא יכול, הוא תופס מקל ומעמיד פנים שהוא רוכב עליו. במילים אחרות, הוא משתמש במשחק דמיון כדי לעשות משהו שהוא בלתי אפשרי עבור היכולת הנוכחית שלו.

בתהליך זה הילד מחלץ משמעות על הסוס מהמקל, שהוא ייצוג סמלי של הסוס. זה מתחיל לשנות את המבנה הפסיכולוגי שקובע את מערכת היחסים שלו עם המציאות.

תפיסת עולם

בעוד שמבוגרים לרוב רואים במשחקי הדמיון והצעצועים של ילדים בנאליים, הם למעשה עוזרים לילדים לעצב את השקפת עולמם. כשהם מעמידים פנים שהם מורים, פועלי בניין או הצעות משטרה, ילדים מתחילים להבין את התפקוד של אנשים שונים בחברה.

הם כוללים גם רעיונות כמו אחריות, הערך של מילוי חובתך וציפיות של אנשים אחרים ממך. משחק מסוג זה הוא שיקוף ברור של העניין הגובר של הילד במבוגרים ובעולם הסובב אותם. במהלך המשחק, הם מפסיקים להיות אגוצנטריים, לפחות חלקית.

זיכרון ותשומת לב

אלו שני תהליכים פסיכולוגיים אלמנטריים, לפי הסיווג של ויגוצקי עצמו. ילדים מפתחים את היכולות הללו באמצעות משחק.

מכיוון שהם עוסקים בפעילות שמושכת אותם, הם ממקדים את תשומת לבם אך ורק במשימה שעל הפרק. הזיכרון חשוב גם לזכור את המרכיבים הבסיסיים של המשחק: חוקים, תפקידים, מיקומים או כל דבר אחר שהמשחק דורש.

שלבי המשחק של ויגוצקי

ויגוצקי האמין שלמחזה יש שני שלבים:

  1. שלב ראשון (מגיל 0-3): ילדים משחקים בחפצים לפי המשמעות שמבוגרים נותנים להם. במחצית המאוחרת של שלב זה, הם לומדים להחליף באופן סמלי את הפונקציות של עצמים אלה.
  2. משחק סוציו-דרמטי: בשלב זה, ילדים מציגים את עולם המבוגרים וממלאים תפקידים של אנשים בעולם זה.

לסיכום, לב ויגוצקי האמין שמשחק הוא כלי בסיסי להתפתחות קוגניטיבית.

באמצעות משחק ילדים רוכשים מידע, מווסתים את רגשותיהם ויוצרים קשרים עם אחרים. המשחק גם מאפשר להם להרחיב ולהביע את השקפתם על העולם הסובב אותם.