לימוד שפות בילדות

קיים פער גדול בין היכולת להטמיע וללמוד שפות בילדות ובבגרות
קיים פער גדול בין היכולת להטמיע וללמוד שפות בילדות ובבגרות.

במאמר זה נדבר על היכולת המדהימה של ילדים ללמוד שפות בילדות וכיצד אנו יכולים לעזור להם.

במהלך הילדות, המוח האנושי מתפתח בקצב מדהים. הודות לכך, ובניגוד למה שקורה בבגרות, מוטיבציה גבוהה של מוחם של ילדים ללמוד ולתעד את כל המידע שהם מקבלים מהסביבה הסובבת אותם.

מכאן נוכל להסביר היבטים כמו שליטה מהירה של ילדים בטכנולוגיה חדשה או רכישת שפה שנייה בילדות. האחרון הוא דוגמה נפוצה המתרחשת במשפחות שעוברות למדינה שאינה דוברת את שפת האם של התינוק.

עם זאת, אנחנו לא צריכים לעבור למדינה חדשה אם אנחנו רוצים שהילד שלנו ילמד שפה חדשה. לימוד שפה שנייה בהקשר חינוכי אפשרי גם אם הוא מבוצע בגיל צעיר.

הבנת הפוטנציאל העצום ללימוד שפות בילדות

בתקופת הילדות, כפי שכבר הזכרנו, המוח נמצא בהתפתחות מתמדת, ולכן למוח יש פוטנציאל עצום וכמעט אוטומטי ללימוד שפה עד גיל מסוים.

קיים פער גדול בין היכולת להטמיע וללמוד שפות בילדות ובבגרות. בתקופה של שנתיים עד שלוש, מבוגר יראה מעט עד כמעט שום התקדמות רק מהאזנה לשפה זרה.

מצד שני, ילד בן 7 עד 10 באותה סביבה יכול לשלוט בשפה ולדבר בה במבטא מקומי. זה לא אומר שלא ניתן לרכוש שפה שנייה בבגרות, אבל זה לא יקרה באופן אוטומטי וטבעי. במקום זאת, יש ללמוד זאת בצורה דידקטית.

הבנת הפוטנציאל העצום ללימוד שפות בילדות
הבנת הפוטנציאל העצום ללימוד שפות בילדות.

ניתן לראות זאת בצורה מוחשית במשפחות מהגרים ברחבי העולם, שבהן זה די נפוץ שהורים לעולם אינם שולטים בשפת האומה החדשה שלהם. ילדיהם, לעומת זאת, מצליחים להסתגל בקלות לשפה השנייה.

איך עובד לימוד שפות בילדות

למידה, הן בילדות והן בבגרות, היא תהליך המגיב לחידוש של הגירויים המתקבלים בסביבה.

הגירוי, בהתאם לרלוונטיות או עוצמתו, אומר שבמהלך "התקופה הקריטית" (הקשורה לילדות) יש לנו עירור נוירוני יחסי המאפשר "פלסטיות" סינפטית.

זהו תהליך של איסוף מידע רלוונטי מהסביבה שלנו, המכונה בפשטות פוטנציאל למידה.

המאפיינים הייחודיים של המוח שלנו בילדות גורמים לו לתפוס הכל כחידוש. יחד עם ההתפתחות המהירה שלו, זה גורם הן לריגוש הנוירוני והן לפוטנציאל הלמידה להיות גבוהים בהרבה מאשר בבגרות.

מוחו של מבוגר כבר אסף את כל המידע שהיה שימושי כדי לבסס את דפוסי ההתנהגות וההישרדות הבסיסיים של הפרט בסביבה הסובבת. לכן, זה הופך את הלמידה לעניין חיצוני ודורש כוח רצון.

טיפים להתחיל לעזור לילדך ללמוד שפה שנייה

היכולת המדהימה של המוח ללמוד במהלך הילדות בשילוב עם העידן הדיגיטלי בו אנו חיים מאפשרים לנו גישה למגוון עצום של הזדמנויות לקידום לימוד שפה אצל ילדים בבית. ניתן לעשות זאת ללא מאמץ רב וללא צורך לשלוח אותם לאקדמיה ללשון.

זה פשוט כמו לשחק בכל מיני משחקי ילדים או לצפות בסרטונים לילדים ברשתות כמו יוטיוב בשפה אחרת. משחקי וידאו אינטראקטיביים, צעצועים או חומרים דידקטיים הם גם חלון הזדמנויות לעזור לילדך להתחיל להיטמע וללמוד שפה חדשה מבלי להבין זאת.

כמובן, הצלחתן של אסטרטגיות אלו תלויה במידה רבה במוטיבציה ובעקביות של ההורים. ברגע שתתחיל להשתמש באסטרטגיות האלה, אתה בוודאי תופתע מהמהירות שבה הילד שלך מתחיל לקלוט שפה חדשה.

פופולריים