הכירו את השלבים השונים של הלידה

תשומת לב לשלבים השונים של הלידה היא חלק מהותי בטיפול בנשים הרות
תשומת לב לשלבים השונים של הלידה היא חלק מהותי בטיפול בנשים הרות.

תשומת לב לשלבים השונים של הלידה היא חלק בסיסי בטיפול בנשים בהריון. שיפור בריאותה של היולדת לפני, במהלך ואחרי הלידה היא בעיה של בריאות הציבור. מסיבה זו, ארגוני בריאות בינלאומיים הופכים את זה לאחד מיעדיהם.

היבט חשוב בהריון ולידה הוא הגישה למידע. לכן, נשים מקבלות מידע על כל ההיבטים של תקופת ההריון ושלבי הלידה. במקביל, הם לומדים על הפרקטיקות או ההליכים השונים המועילים לבריאות שלהם ושל הקטנה שלהם.

נכון שיש הרבה הריונות ולידה שמתרחשים ללא בעיות. עם זאת, ישנם מספר גורמים שעוזרים להפחית את הסיכונים לתקלות אפשריות. לדוגמה, נטילת תוספי תזונה, ביקור קבוע ברופא רופא נשים וביצוע מחקרים טרום לידתיים יכולים כולם לתרום להפחתת הסיכונים.

"השגחה רפואית הכרחית לחלוטין במהלך ההריון. היא משפרת את התנאים של התינוק הגדל בכל רגע של התפתחותו"

לידת התינוק מתקרבת

ככל שהגעתו של תינוק מתקרב, אמהות חוות לעתים קרובות רמה מסוימת של חרדה, גם אם זה לא הילד הראשון שלה. הבטן שלה גדלה, היא מרגישה כבדה, ופניה מתחילות להיראות נפוחות. זה הזמן שבו שאלות רבות מתחילות לעלות.

זה נכון גם כאשר האם יודעת שהכל מתקדם בצורה מושלמת הודות לכל הבדיקות לפני הלידה שלה. זה טבעי ואפילו אינסטינקטיבי עבור אמהות להרגיש תחושת אי נוחות ככל שתאריך היעד שלהן מתקרב.

במהלך הריון טיפוסי, ישנם סימנים ותסמינים מסוימים המעידים על כך שהלידה של הילד מתקרבת ומתחילים שלבי הלידה. בטנה של האם צונחת בגלל שהתינוק שלה נכנס לתנוחה, התכווצויות מתונות נעשות אינטנסיביות ותכופות יותר, פקק הריר משתחרר וכו'.

כאשר מנתחים את השלבים השונים של הלידה
כאשר מנתחים את השלבים השונים של הלידה, חשוב להתייחס לשני רגעים חשובים.

הסימן הבולט ביותר ללידה קרובה הוא כאשר המים של האם נשברים. זה מתייחס לרגע שבו שק מי השפיר מתפוצץ, והוא סימן מובהק שהיא צריכה לפנות לבית החולים. התינוק עומד להיוולד.

מתי מתחילים צירים?

כאשר מנתחים את השלבים השונים של הלידה, חשוב להתייחס לשני רגעים חשובים. אלו הן צירים מוקדמים והלידה עצמה.

  • במהלך הצירים המוקדמים, מתרחש שינוי בדופן הרחם. האם עלולה לחוות צירים קלים ולא סדירים שנעלמים כאשר היא עוברת למצב אחר. כל אישה תציג תסמינים שונים במהלך הצירים המוקדמים. למעשה, לאותה אישה עשויות להיות תסמינים שונים בהריון אחד מאשר בהריון הבא. יתרה מכך, חלק מהנשים אפילו לא שמות לב שהן בלידה מוקדמת. לידה מוקדמת יכולה להימשך שעות בלבד, או שהיא יכולה להימשך עד ימים.
  • הלידה מתחילה בהופעת שלושה מצבים. הראשון קשור למחיקה של דופן הרחם, שהוא תהליך טרום הלידה בו צוואר הרחם הופך ארוך וצר יותר. כדי שהלידה תתחיל, צוואר הרחם חייב להצטמצם למחצית מגודלו. שנית, הרחם חייב להתחיל להתרחב ולהגיע ל-2 עד 4 סנטימטרים. לבסוף, הצירים של האם חייבים להיות קצביים וצריכים להופיע לפחות פעמיים כל 10 דקות. כאשר שלושת התנאים הללו מתאחדים, אז הלידה החלה.

שלבי לידה

העבודה עצמה כוללת את שלושת השלבים הבאים:

1. הרחבה:

השלב הראשון של ההרחבה מתחיל עם אובדן פקק הריר ותחילת הרחבת צוואר הרחם. משך השלבים שונה מאישה אחת לאחרת. יש נשים שמתרחבות לגמרי תוך זמן קצר, ולנשים אחרות לוקח מספר שעות.

בשלב זה הצירים של האישה הופכים חזקים יותר, תכופים יותר, כואבים יותר וקצביים יותר. התינוק מתחיל לרדת דרך תעלת הלידה.

2. משלוח

שלב זה מתחיל ברגע שההרחבה של האם הגיעה להתרחבות מקסימלית, או 10 סנטימטרים. כעת התינוק מתחיל לצאת מגוף האם. האישה דוחפת, ופעולה זו מספקת סיוע חשוב לתינוק. השלב השני של הלידה יכול להימשך בין שעה לשעתיים.

3. משלוח השליה

הלידה לא מסתיימת ברגע שהתינוק נולד. מבחינה טכנית, זה מסתיים בהוצאת השליה וקרום השחלות. שלב זה חשוב ביותר עבור האם. אם החומר הזה נשאר ברחם, זה יכול לגרום לזיהום. לכן, הצוות הרפואי יבדוק את הרקמה כדי לוודא שלא נותרה כזו בגוף האישה.

ברגע שהשליה וקרום השחלות יצאו ואתה מחזיק את הקטן שלך בזרועותיך, הלידה הסתיימה. מידע זה מראש עוזר להפחית פחד וחרדה. יתרה מזאת, היא מאפשרת לאמהות לעתיד - במיוחד לאמהות בפעם הראשונה - להתמודד עם הלידה במבט רגוע וחיובי יותר.