איך טריילרים לספרים מועילים לקריאה?

טריילרים לספרים הם אופציה נפלאה
ככלי שממריץ קריאה של ספר שלם, טריילרים לספרים הם אופציה נפלאה.
במאמר של היום, נדון בכל מה שאתה צריך לדעת על טריילרים לספרים וכיצד אתה יכול לנצל אותם כדי לעודד את הקטנים שלך לקרוא.

טריילרים לספרים הם דרך חדשה להציג ספרים בפורמט מולטימדיה. באופן כללי, הם כוללים סיכום קצר של העלילה וכן נקודות קריטיות בסיפור. מבלי למסור יותר מדי פרטים, המטרה של טריילרים לספרים היא לעורר סקרנות בקרב קוראים פוטנציאליים.

החל משנת 2000 הפך השימוש בקדימונים לספרים נפוץ יותר ויותר מחוץ לעולם העריכה. האסטרטגיה הייתה לקדם את הקריאה, במיוחד במגזר האקדמי בקרב תלמידי בית ספר יסודי ותיכון. אז מה זה בעצם טריילרים לספרים?

מה הם טריילרים לספרים?

טריילרים לספרים דומים לטריילרים של סרטים - או תצוגה מקדימה - שאנו רואים כשאנחנו הולכים לאולם הקולנוע. עם זאת, במקרה הזה, הם נותנים לנו הצצה ליצירה ספרותית ולא לסרט.

במילים אחרות, הם מהווים תקציר ויזואלי והתייחסות ראשונה לספר. סרטונים קצרים אלה נותנים לילדים ולבני נוער מושג על מה עוסקים בספרים כדי לפתות קוראים עתידיים.

כפי שצוין לעיל, טריילרים לספרים דומים מאוד לטריילרים לסרטים. למעשה, משם הם קיבלו את ההשראה שלהם. המאפיינים הבולטים ביותר הם הבאים :

 • הם מתחילים ומסתיימים במצגת של ההוצאה לאור.
 • תצוגות מקדימות אלו כוללות ציטוטים וקטעי טקסט קצרים (בצורה כתובה או מסופר).
 • הם מכילים תמונות סטילס או מונפשות הקשורות לטקסט.
 • באופן כללי, טריילרים לספרים קצרים - לא יותר מ-5 דקות.

לאור המאפיינים שהוזכרו לעיל, נגררים לספרים מורכבים מהרכיבים הבאים :

 • פתיחה.
 • אזכור המוציא לאור.
 • הצגת ציטוטים וקטעים מהספר (מסופר או כתוב).
 • הצגת תמונות: איורים מהכריכה או מתוכן הספר (אם יש).
 • מידע על המחבר.
 • תאריך פרסום הספר.
 • היכן ניתן לרכוש את הספר.

מלבד היותם אסטרטגיה יעילה מטעם מוציאים לאור להשיג קוראים, טריילרים לספרים הם גם דרך מצוינת לקדם קריאה בקרב ילדים. פעמים רבות, הם מיוצרים על ידי קוראים, עבור הקוראים.

ספר טריילרים בכיתה

טריילרים לספרים הם דרך מצוינת לנצל את הטכנולוגיה והמדיה החברתית כדינמיקה מעשירה בכיתה. אבל איך? ובכן, מחנכים פשוט מציעים פעילות המורכבת מבחירת ספר, קריאתו, קבלתו, ניתוחו וכו'.

ולבסוף, על התלמידים ליצור תקציר של הספר ולאחר מכן להציג אותו לחבריהם לכיתה בצורה קצרה אך שובה לב .

טריילרים לספרים דומים מאוד לטריילרים לסרטים
כפי שצוין לעיל, טריילרים לספרים דומים מאוד לטריילרים לסרטים.

כאן, התלמידים הולכים מעל ומעבר ליצירת דוח ספר מסורתי בכתב או בעל פה. במקום זאת, הם מתחברים לתוכן הספר בצורה הרבה יותר אורגנית, ויכולים ליהנות ממנו יותר.

יחד עם זאת, ההתרגשות שהם חווים כשהם משחקים באסטרטגיות שונות של מתח והפתעה מאפשרת להם לפתח את היצירתיות שלהם.

מצגות של נגררים לספרים בכיתה מאוד מרעננות וגם מאוד חיוביות. הם מעודדים ילדים לקרוא ולפתח עניין בסוגי קריאה מגוונים ולהזדהות עם נקודות מבט שונות. זה, בתורו, מגביר גישה ביקורתית בריאה.

דינמיקה קבוצתית במהלך ביצוע הפרויקט עושה יותר מאשר רק מאפשרת לתלמידים להעמיק בחומר. הם גם מפתחים את כישורי קבלת ההחלטות שלהם ואת יכולתם לעבוד כצוות.

יחד עם זאת, לילדים יש הזדמנות לחזק ולתרגל ערכים כמו סבלנות, אחריות, סובלנות וכו'.

טריילרים לספרים הם לא סרטים קצרים

המטרה של טריילר לסרט היא לא לחשוף את כל העלילה של ספר. במקום זאת, הסרטונים הקצרים האלה משחקים עם התככים שחלקים מסוימים בספר מייצרים אצל הצופים. המטרה היא להניע את הצופים להמשיך לקרוא את הספר כולו. לכן, יצירת טריילר לספר אינו אומר יצירת סרט קצר או סרט.

ככלי שממריץ קריאה של ספר שלם, טריילרים לספרים הם אופציה נפלאה. כמובן שחשוב שהמחנכים ידריכו את הפעילות בכיתה כדי לשמור על האופי הבינתחומי של המשימה ולא להזניח את הפוטנציאל הטמון בה.

פעילות מוערכת

מחוץ לכיתה, הכנת קדימונים לספרים - על ידי תלמידים, אוהבי ספרים ומוציאים לאור - היא פעילות שכבר יש לה חגיגות פרסים משלה. אירועים אלו משמשים הכרה במאמצים שנעשו ובאיכות ההפקות.

נכון לעכשיו, הפרסים היוקרתיים ביותר מוענקים בפסטיבל הסרטים Booktrailer, אירוע שמטרתו לעודד קריאה. מדי שנה משתתפים מספר רב של בני נוער מ-27 המדינות המרכיבות את האיחוד האירופי.

הרעיון הוא לחדש חומר שמפגיש בין אנשים וספרים וכמובן לצמצם את מספר התלמידים עם כישורי קריאה לקויים.

מסיבה זו כדאי מאוד לקדם פעילות מסוג זה בכיתה ובבית. בכך, ילדים ונוער יכולים לגלות שקריאה אינה פעילות מייגעת. יותר נכון, זה בדיוק ההיפך.

פופולריים