איך לדבר עם ילדים כדי שילמדו איך לחשוב באופן עצמאי?

אם אתה מוכן ללמוד איך לדבר אל הילדים שלך כדי לעזור להם ללמוד איך לחשוב בעצמם
אם אתה מוכן ללמוד איך לדבר אל הילדים שלך כדי לעזור להם ללמוד איך לחשוב בעצמם, אל תהססו!
הורים ומחנכים מאותגרים לעתים קרובות לגרום לילדים ללמוד תהליכי חשיבה מורכבים וגמישים יותר. איך אתה יכול לדבר כך שילדך יחשוב באופן עצמאי?

האם אתה יודע לדבר כדי שילדיך ילמדו לחשוב בעצמם? האם יש כלים שיכולים לעזור? הורים רבים מודאגים מחינוך בגיל הרך. למעשה, הוראה ולמידה כיצד לחשוב היא המטרה העיקרית של החינוך בחברה של היום.

"ללמד את ילדך לחשוב מרמז על ידע, נהלים ועמדות מסוימים: ידע על הידע עצמו, המחשבה, האינטליגנציה והמטה-קוגניציה; נהלים, שיטות ואסטרטגיות לפיתוח יכולות אינטלקטואליות; עמדות של גילוי, סקרנות, הערצה וסיפוק מנפשי. פעילות, תהליכים והצלחות". (García-García, E., 1994)

אנו שקועים בחברה עם שינויים מדעיים, טכנולוגיים, כלכליים ופוליטיים מתמשכים, כמו גם ערכים ודפוסים חדשים של התנהגות חברתית-תרבותית. למידה חוזרת לא מתאימה לילדים כדי לתפקד בעולם.

למעשה, לחברה של היום אנו זקוקים לחינוך המפתח את יכולת הלמידה ואת יכולת החשיבה. לכן ללמוד ללמוד וללמוד לחשוב הם יעדים חשובים.

בדרך זו, יש צורך לפתח אצל כל אדם את היכולת ללמוד ולחשוב בעצמו, לשפר את האוטונומיה האינטלקטואלית והמוסרית של הפרט ולכבד את אותה אוטונומיה אצל אחרים. בנוסף, כשמדובר בהוראה ולימוד חשיבה, חיוני לא לקבוע מראש גבולות ליכולת השכלית של מישהו.

"לכל אחד יכול להיות ידע, אבל אמנות החשיבה היא המתנה הנדירה ביותר של הטבע."

המלך פרידריך השני הגדול -

האם יש שיטה לעודד ילדים ללמוד איך לחשוב?

לעתים קרובות מאותגרים הורים ומחנכים לגרום לילדים ללמוד תהליכי חשיבה מורכבים וגמישים יותר. הם גם צריכים להיות מסוגלים לבטא ולהשתמש בתהליכי חשיבה אלה בעת קבלת החלטות בהקשרים שונים.

ברוב המקרים, השגת זאת כרוכה בשינוי בכוונות של הורים או מחנכים כך שהתערבותם מכוונת כלפי ילדים שלומדים לקבל החלטות משלהם בצורה מודעת יותר.

האם אתה יודע לדבר כדי שילדיך ילמדו לחשוב בעצמם
האם אתה יודע לדבר כדי שילדיך ילמדו לחשוב בעצמם?

בשלב זה, ולמעשה כבר מהשנה הראשונה לחייו, ילמד הילד נהלים שונים לתכנון וויסות התנהגותו. לאחר מכן, ילדים לומדים נהלים בסיסיים של משחק, הבעה ותקשורת, כמו גם ידע על הסביבה הקרובה שלהם.

דרכים שונות לארגן את הידע או החוויות הללו יכולות לעזור לנו לעצב פעילויות גלובליות, מעניינות ומורכבות מספיק, כך שילדים, בסיוע הורים ומחנכים, יגדילו את יכולתם לפעול מתוך מחשבה.

"חשיבה היא העבודה הכי קשה שיש. אולי זו הסיבה שיש כל כך מעט אנשים שמתרגלים אותה".

- הנרי פורד -

שקול את הדוגמה הזו

אם אתה מחשיב את הגילוי הפיזי והחברתי של ילדיך, אתה יכול לפתח פעילויות המבוססות על יצירת שאלות מעניינות המאפשרות להם להמציא פתרונות מרובים. לאחר מכן, אלו הם הבסיס ללמידה לתכנן ולווסת את הביצועים שלהם. זה גם יכול לעזור לתרום להמשך פיתוח הכישורים המטה-קוגניטיביים שלהם.

הפעילויות הטובות ביותר הן כאלה המאפשרות תקשורת וייצוג רפלקטיביים. לדוגמה, תוכל לבצע ניתוח של ביטויים של מצבי רוח שונים עם ילדים צעירים באמצעות סרטונים קצרים, תמונות או סיפורים. מאוחר יותר, תוכלו לשאול אותם איך הם מרגישים באותו רגע, מדוע הם חושבים שהם מרגישים כך ועוד שאלות חשובות.

"החוויה של העולם אינה מורכבת ממספר הדברים שנראו, אלא ממספר הדברים שהולידו פרי."

- לייבניץ -

הרהור על מצבי תקשורת שונים עם הורים או מחנכים תורם לפיתוח חשיבה אסטרטגית, כמו גם מיומנויות תכנון וויסות. אלה גם קשורים קשר הדוק להתפתחות השפה אצל תינוקות.

אם אתה מוכן ללמוד איך לדבר אל הילדים שלך כדי לעזור להם ללמוד איך לחשוב בעצמם, אל תהססו! עם הדוגמה שלמעלה, יש לך גישה להרבה דרכים לעודד חשיבה עצמאית אצל ילדיך.

קדימה, שקול כיצד לדבר, ונסה זאת עם ילדך!

פופולריים