שיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי

שיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי וביצועם הם חלק מהאחריות הללו
שיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי וביצועם הם חלק מהאחריות הללו.
שיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי הם נושא שנוי במחלוקת. ישנן מספר תיאוריות שונות לגבי האם זה טוב או לא לילדים צעירים לעשות שיעורי בית ספר בבית. היום נסתכל על מחקר שנערך לאחרונה על עומס שיעורי בית והשלכותיו.

בשלב בית הספר היסודי, הילדים לוקחים על עצמם משימות חדשות וחשובות. למשל, החשיבות של אחריות משלהם. שיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי וביצועם הם חלק מהאחריות הללו.

חשוב להיות זהירים מאוד בנושא הזה. פעמים רבות אנו מוצאים ילדים שיש להם כל כך הרבה משימות לעשות שהם מותשים עוד לפני שהם מתחילים. רק המחשבה על כל מה שהם צריכים לעשות היא סוחפת.

ישנם מחקרים חדשים ששפכו מעט אור על הסיבה מאחורי תחושת התשישות הזו. מחקרים מראים שהעומס שחווים תלמידי בית ספר יסודי לא רק גורם ללחץ לימודי... הוא משפיע גם על בריאותם הנפשית והפיזית. וכפי שאתה יכול לדמיין, זה מקשה על הלמידה.

היום, אנחנו הולכים להתרכז במחקר שנערך לאחרונה על ידי מולי גאלוווי בפורטלנד, אורגון. המחקר מראה שתלמידים שמקדישים יותר זמן להכנת שיעורי בית מעורבים יותר בבית הספר. עם זאת, איננו יכולים להתעלם מהעובדה שאותם תלמידים נוטים לסבול יותר מחרדה. למעשה, הם גם מדווחים על תסמינים גופניים הנובעים ממתח.

"למרות שלתלמידים היו בממוצע יותר משלוש שעות שיעורי בית ביום, רובם לא חשבו ששיעורי הבית אטרקטיביים או שהם משפרים את הלמידה שלהם".

- מולי גאלוווי -

מתח הקשור בשיעורי בית לתלמידי בית ספר יסודי

מטלות בית נוטות לפעול כגורם לחץ בחייהם של ילדים... והגוף שלהם חייב למצוא דרך להגיב לגורם הלחץ הזה. בעוד שמחקר Galloway הוכיח שרמה מסוימת של מתח יכולה להיות בריאה, מתח כרוני יכול לגרום לתסמינים שליליים. אלה יכולים להיות פיזיים, נפשיים או קשורים להתנהגות.

החוקרים מדדו את הרווחה הפיזית והנפשית של התלמידים באמצעות שאלות. לדוגמה, "באיזו תדירות אתה מרגיש לחוץ מהניסיון שלך בבית הספר?"הם גם שאלו שאלות על בריאות בנוגע למתח, כמו הופעת כאבי ראש, עלייה במשקל ואפילו קשיי שינה.

התועלת של שיעורי בית

עומס שיעורי הבית לתלמידי בית ספר יסודי
עומס שיעורי הבית לתלמידי בית ספר יסודי.

מבין התלמידים שענו על שאלות אלו לגבי שיעורי בית, רק 6% השיבו כי הם מצאו את המטלות שלהם "שימושיות מאוד" בהכנתן ללמידה, מבחנים, עבודות ופרויקטים.

התלמידים גם הביעו תסכול לגבי עומס העבודה שלהם. הם סיפקו תשובות כמו: "אף פעם אין זמן לנוח, תמיד יש משהו אחר שאתה צריך לעשות."

עומס שיעורי הבית לתלמידי בית ספר יסודי

החוקרים הגיעו למסקנה שעומס שיעורי בית יכול להגביל את יכולתו של אדם ללמוד.

"המחקר שלנו מצביע על כך ש[תלמידים עם עומס יתר] חווים רמות גבוהות יותר של מתח ובעיות פיזיות יותר כמו הזעה, כאבי ראש, תשישות, בעיות בטן ו/או קשיי שינה."

- מולי גאלוווי -

יתר על כן, תלמידים אלו דיווחו על חוסר איזון כללי בחייהם. אם הם צריכים לבחור בין לסיים את שיעורי הבית או לעשות דברים אחרים, הם בוחרים את שיעורי הבית שלהם. הם יכולים להשתתף בפעילויות חברתיות או גופניות, אבל אלה לא האפשרויות שהם בוחרים.

ישנם גם מחקרים קודמים שהוכיחו שהקצאת שיעורי בית רבים מדי לתלמידי יסודי יכולה להפחית את יעילות הלמידה. שיעורי הבית למעשה בסופו של דבר לא יעילים.

מה מורים יכולים לעשות?

מורים צריכים לדעת לא להקצות כל כך הרבה שיעורי בית שזה מתסכל ומעמיס על התלמידים. להלן כמה המלצות של דוקטור גאלווי כדי לעזור למחנכים למצוא את האיזון הנכון:

  • תלמידים ומורים חייבים לדעת את מטרת שיעורי הבית. במילים אחרות, על התלמידים להיות מסוגלים לזהות את המטרה של כל תרגיל.
  • מורים לא צריכים להגביל את עצמם לדירוג שיעורי בית כ"שלמות" או "לא שלמות". בכל יחידה עליהם לשאוף להשתמש בתכנים שיקלו על חווית הלמידה.
  • תלמידים ומורים צריכים להשתתף יחד ביצירת מטלות בית. הם יכולים למצוא מגוון צורות לבנות ולהרחיב את הלמידה שלהם לגבי מושג או נושא.

לכן, חשוב לזכור תמיד שהעובדה שתלמידים מכינים יותר שיעורי בית לא אומרת שהם לומדים יותר. חיפוש איזון בין הכנת שיעורי בית, הגשמת יעדים וזמן פנוי הוא בסיסי במהלך בית הספר היסודי.

פופולריים