ביקורת עצמית ובושה אצל בני נוער

גלה עוד על ביקורת עצמית ובושה אצל בני נוער
במאמר זה, גלה עוד על ביקורת עצמית ובושה אצל בני נוער, וכן עצות להורים וילדים כאחד.
במאמר זה, גלה עוד על ביקורת עצמית ובושה אצל בני נוער, וכן עצות להורים וילדים כאחד.

היכולת לזהות את הפגמים והכישלונות שלנו היא לא יכולת נפוצה. רוב האנשים מתמקדים בהישגים ובתכונות הטובות שלהם במקום להכיר בדברים שהם צריכים לנסות לשפר. עם זאת, למרות זאת, ביקורת עצמית ובושה אינם מקרים בודדים עבור בני נוער.

בדרך כלל קשה למצוא איזון בין התנהגות נכונה לשגויה, במיוחד כשמדובר בשיפוט של האנשים סביבנו. ועם בני נוער, זה יכול להיות אפילו יותר מסובך.

כמו שנאמר, קל יותר לבקר אחרים מאשר את עצמך.

עם זאת, יותר מדי או פחות מדי ביקורת עצמית עלולה לגרום לבעיות ביחסים בינאישיים וביחסים עם ילדיכם.

איך זה יכול להשפיע על החינוך של ילדכם?

בני נוער עדיין מנסים להבין את זהותם, מה שאומר שהעליות והשפל הן נורמליות והכרחיות. וחלק מהתהליך הזה כולל ביקורת עצמית ובושה, למרות שהבושה הזו יכולה לפעמים להיות מוגזמת.

ביקורת עצמית בריאה מאפשרת להם להעריך את עצמם ואת ההתנהגויות שלהם ולגדול להיות אנשים בריאים וחזקים. זה כמובן לא קורה בן לילה.

לכן, הם צריכים הדרכה ותמיכה כדי ללמוד כיצד לשפוט ודעות מאוזנות, במיוחד לגבי עצמם.

ביקורת עצמית מוגזמת עלולה להוביל למנטליות פרפקציוניסטית ולהערכה עצמית נמוכה. בני נוער ביקורתיים מדי יכולים להאמין שהם לא טובים כמו אחרים, או כישלון מוחלט וכו'.

כמה מילים להורים

אחת התחושות או המצבים הנפוצים ביותר אצל בני נוער היא ביישנות.

בני נוער רבים לא יעזו לדבר לא עם הורים ולא עם ילדים אחרים. הם לא יתערבו בפעילויות עם ילדים אחרים בגילם. אפילו דיבור בטלפון יכול להיות אתגר אמיתי עבורם. גם לבקש הנחיות ממישהו ברחוב יכול להיות קשה.

כשהם לא חשבו כיצד להשתלב, הם יכולים להתחיל להיות מסויגים ומבודדים יותר, להישאר בחדר שלהם כי הם מפוחדים או מרגישים בושה. ובהכרח הם מקדישים תשומת לב רבה לדברים שאנשים אחרים אומרים.

ביקורת עצמית ובושה אינם מקרים בודדים עבור בני נוער
עם זאת, למרות זאת, ביקורת עצמית ובושה אינם מקרים בודדים עבור בני נוער.

בעיה נוספת היא שהביקורת העצמית והבושה המוגזמת הזו עלולה להוביל לציונים גרועים בבית הספר. הם יכולים להיות סטודנטים מבריק, אבל בגלל שהם כל כך פרפקציוניסטים במה שהם עושים, זה יכול להציף אותם עד לנקודה שבה הם לא מתרכזים כמו שצריך.

איך ההורים יכולים לעזור?

הנה כמה דברים שאתה יכול לעשות בנוגע לביקורת עצמית ובושה:

  • מכיר את המצב. להתעלם מזה ולומר שזה רק שלב זה לא רעיון טוב. נסו לטפל במצב כך שילדכם לא יפתח בעיות בבית או בבית הספר.
  • הימנע מהגנה יתר על המידה מכיוון שזה באמת עלול להרוס את חיי החברה שלהם.
  • למד להקשיב לילדים שלך. תן להם לספר לך איך הם מרגישים ואל תחליט אם זה חשוב או לא. מה שעשוי להיראות לך טריוויאלי יכול להיות בעיה ענקית עבורם.
  • להיות חיובי. שבחו אותם על דברים שהם עושים טוב. שמרו על אווירה נינוחה בבית כדי שהלחץ היומיומי לא יהפוך לנטל נוסף.
  • השקיעו בזמן איכות משותף ועשו פעילויות משפחתיות. אל תשכח שהילדים שלך עדיין מנסים להבין את זהותם. בשלב מסוים בזמן, הם יצטרכו להפוך לביקורתיים עצמיים. כהורים, אתם צריכים להיות שם כדי לשמש מדריך כדי לשמור אותם מאוזנים היטב.

איך מתמודדים עם ביקורת עצמית אצל בני נוער?

גיל ההתבגרות הוא שלב חשוב בהתפתחותם האישית של ילדים, לכן שימו לב לעצות הבאות:

1. למד להקשיב

זה אולי לא נראה מובן מאליו, אבל דבר אחד שלעתים קרובות גורם למבוכה הוא לא לדעת איך להגיב.

אם תשהה ותחשוב על השיחה או השאלה, תוכל להגיב בקלות. גם אם אינך יודע דבר על הנושא, אתה תמיד יכול לשאול שאלה בעצמך. אתה לא צריך להרגיש פחות מעצמך בגלל זה.

בסופו של דבר, אם לא תשאל, גם לא תגלה כלום. בטח, אתה יכול לחפש דברים בעצמך מאוחר יותר, אבל הדבר הבריא יותר לעשות הוא לדבר עם אנשים וליצור איתם אינטראקציה.

2. זיהה את הבעיה

אם אתה סובל, התעלמות מהבעיה לא תגרום לה להיעלם. הדבר הכי בריא זה לזהות את זה ולחפש פתרון. דבר עם מישהו שאתה סומך עליו והביע את עצמך. אותו אדם יעזור לך למצוא את הכלים הדרושים לך כדי להרגיש טוב יותר ולהתגבר על המצב.

3. נסה לא לבודד את עצמך, הגן על הדעות שלך

אם אתה לא מסכים עם משהו, תגיד זאת, אבל בשלווה. אתה לא צריך לשתוק, וגם לא להתחיל ויכוח, גם אם מישהו טועה. באותו אופן, אתה לא צריך לקחת חלק בהכל רק כדי לנסות ולהנות מזה.

נסה להיות מאוזן. אל תפאר אנשים אחרים, ואל תזלזל בהם. לכל אחד יש את הצדדים הטובים והרעים שלו. במקום שהדברים יהיו שחור ולבן, כולנו נמצאים בסולם של אפור, אז אתה לא צריך להעסיק את הקיצוניות.

ככל שאתה מתקרב לבגרות, אתה תהיה אמיץ יותר בהתמודדות עם מצבים חדשים. אם תנסה להישאר מאוזן כמתבגר, ביקורת עצמית ובושה כבר לא יהוו בעיה.

עם הזמן, תפתחי זהות מוצקה ותרגישי בנוח, בטוחה ובטוחה עם עצמך. וכתוצאה מכך, תוכל ליצור קשרים בריאים עם כמה אנשים נהדרים באמת.

פופולריים