לידה קיסרית: 3 דברים שכדאי לדעת

אתה יכול לעבור לידה קיסרית אם לתינוק יש מחלה או אנומליה עוברית שמעמידה אותך בסיכון מלידה נרתיקית
אתה יכול לעבור לידה קיסרית אם לתינוק יש מחלה או אנומליה עוברית שמעמידה אותך בסיכון מלידה נרתיקית.
מהי לידה קיסרית, מתי מומלץ הליך זה וכיצד יש לטפל בהחלמה? גלה את 3 הדברים שאתה צריך לדעת על לידה קיסרית במאמר זה.

את מגיעה לסוף ההריון ומתחילה להישאל שאלה תכופות בכל התכנסויות של חברים ובני משפחה: "לידה טבעית או לידה קיסרית?"

אתה יכול לענות על ידי הסבר על מה שדיברת עם רופא הנשים שלך, אבל אתה יודע שזה לא בהכרח אומר שזה יכבד בקפדנות.

אפילו בראש שלך, יש אינספור ספקות שכן אחד הוויכוחים המיידיים והבלתי נמנעים לאחר שאלה זו הם היתרונות והחסרונות של לידה טבעית ושל לידה קיסרית, כולל מיתוסים, שבהם אפילו תחשוב מחדש על העדפתך.

מסיבה זו, במאמר זה של את אמא נספר לך בפירוט ממה מורכבת לידה קיסרית, כיצד היא נוצרת ואיזה טיפול נוסף היא דורשת. שימו לב ושימו לב ל-3 הדברים האלה שאתם צריכים לדעת על לידה קיסרית.

לידה קיסרית, מה זה?

לידה קיסרית מורכבת מהליך כירורגי הכולל יצירת פתח ברחם האם המגיע לרחם, שם מוציאים את התינוק. הליך זה, המבוצע כשהאישה ערה, ניתן לתזמן מראש או יכול להתבצע במקרה חירום אם מתעורר סיבוך בלתי צפוי.

התערבות זו אורכת לכל היותר שעה. הרופאים ימשיכו להרדים את האם, בין אם בהרדמה בעמוד השדרה, המורכבת ממנה בודדת שנכנסת לתוקף באופן מיידי, או באמצעות אפידורל, הניתן בהדרגה דרך צינור המוכנס בגב.

לאחר שהגוף מורדם מהחזה ועד כפות הרגליים, המנתח מבצע חתך דרך הבטן ממש מעל אזור הערווה על מנת לפתוח את הרחם (רחם) ואת שק השפיר כדי לבסוף להוציא את התינוק, ואז מנקה על ידי ניקוי נוזלי האף והפה, וכן חיתוך חבל הטבור.

גלה את 3 הדברים שאתה צריך לדעת על לידה קיסרית במאמר זה
גלה את 3 הדברים שאתה צריך לדעת על לידה קיסרית במאמר זה.

צוות הילודים יבדוק שנשימת התינוק תקינה ושסימנים חיוניים נוספים יציבים, בעוד שהמיילד יסיר את השליה ולאחר מכן יסגור את החתכים. כמובן, היולדת יכולה לראות ואף להחזיק את תינוקה בזרועותיה כבר בחדר הלידה.

באילו מקרים מתבצעת לידה קיסרית?

ישנן מספר סיבות לכך שאישה בהריון תעבור ניתוח קיסרי ולא לידה נרתיקית. רופא הנשים או המיילד יחליטו על אופן הלידה, תוך התחשבות לא רק בבריאותו ובמיקומו של התינוק אלא גם בלידות הקודמות של האישה ובהיסטוריה הרפואית שלה.

כפי שכבר אמרנו, רופאים יכולים להחליט על ניתוח קיסרי במקרה חירום או אם הם קבעו זאת מראש. שימו לב, כי המקרים בהם נעשה שימוש בהליך זה הם אלו המפורטים להלן.

מקרים של לידה קיסרית מתוכננת:

 • אם עברת בעבר ניתוח קיסרי "קלאסי" עם חתך אנכי ברחם (לא תדיר) או יותר מניתוח קיסרי אחד, שכן גורמים אלו עלולים להגביר את הסיכון לקרע של הרחם במהלך הלידה הנרתיקית.
 • אם עברת ניתוח רחם אחר, כגון כריתת שרירנים (הסרת שרירנים).
 • כשהילד מגיע מהישבן או על הצד שלו.
 • אתה יכול לעבור לידה קיסרית אם לתינוק יש מחלה או אנומליה עוברית שמעמידה אותך בסיכון מלידה נרתיקית.
 • כאשר אתה מצפה ליותר מתינוק אחד. תאומים מסוימים עשויים להיוולד בלידה נרתיקית, אבל אם שלישייה או יותר תינוקות בדרך, יהיה הכרחי לבצע לידה קיסרית.
 • אם אתה מצפה לתינוק גדול מאוד, במיוחד כאשר אתה חולה סוכרת, או במקרה שהיה לך תינוק נוסף בגודל שווה או קטן יותר שסבל מטראומה חמורה במהלך הלידה הנרתיקית.
 • במקרים של הוצאת שליה, כלומר כשהיא נמצאת למטה ברחם, מכסה את צוואר הרחם.
 • כאשר חסימה, כגון שרירנים, מסבכת את הלידה הנרתיקית.

מקרים של לידה קיסרית דחופה

 • כאשר יש ניתוק מוקדם של השליה מדופן הרחם.
 • כאשר הרחם אינו ממשיך להתרחב כרגיל או שהתינוק אינו יורד דרך תעלת הלידה, בעוד שלניסיונות לחדש את תהליך ההתרחבות אין השפעה.
 • קצב הלב הבסיסי של התינוק אינו מעודד את הרופא.
 • כאשר יש חבל טבור צנוח, כלומר, הוא מחליק במורד צוואר הרחם ויכול לנתק את אספקת החמצן לתינוק.

החלמה וטיפול לאחר לידה קיסרית

לאחר לידה קיסרית, החלמה איטית של האישה דורשת זהירות רבה: אשפוז היולדת נמשך 4 ימים, חובה לטפל בצלקת כדי למנוע זיהומים ואף יש צורך במנוחה בבית במשך ארבעה שבועות. לכן, חיוני לקבל עזרה לטיפול שלך ושל תינוקך.

בתחילה, תרגיש כאב בעת התעטשות, שיעול או ביצוע כל פעולה הכרוכה בלחץ מסוים בבטן. היו רגועים והשתמשו בידיים או בכרית כדי להחזיק את החתך כשאתם צוחקים, משתעלים או מתעטשים. ובכן, אי הנוחות הזו תעבור מהר וכשתראה את התינוק שלך תבין שהכל אימת את הכאב.

כמו כן ניתן לחוש אי נוחות עקב הצטברות גזים יומיים לאחר הלידה הקיסרית. הסיבה לכך היא שהמעיים עצלנים לאחר הניתוח. זה יכול לעזור אם תלכו קצת קדימה ואחורה במסדרון כדי שמערכת העיכול שלכם תחזור לפעולה.

הם בוודאי יציינו משככי כאבים שיעזרו בכאבים ותרופה שעוזרת לגוף, בנוסף לייעץ לך לשמור על לחות כדי למנוע עצירות. עם הזמן תראה שהחתך הקטן הזה יהפוך לבלתי מורגש ושהאי נוחות יהיו רק זיכרון של הקרב שהביא את השמחה הגדולה ביותר.

פופולריים