גרדת בתינוקות: תסמינים, גורמים וטיפול

גרדת בתינוקות היא זיהום טפילי של פני העור
גרדת בתינוקות היא זיהום טפילי של פני העור, המאופיין בגרד לילה מטריד.
גרדת בתינוקות היא זיהום טפילי של פני העור, המאופיין בגרד לילה מטריד. זה מאוד מדבק.

גרדת אצל תינוקות היא מחלת עור נפוצה מאוד ודי מדבקת. למרות שזה יכול להשפיע על כל אחד בכל גיל, ילדים קטנים נוטים מאוד לקבל את זה.

אלה שחיים בתנאים צפופים או גרועים נוטים יותר להידבק כי יש יותר מגע בין אנשים. למעשה, קשישים וילדים צעירים נוטים יותר להידבק בגרדת בגלל התלות שלהם באחרים לצורך טיפול היגיינה.

גורמים לגרדת אצל תינוקות

טפיל זה חופר וחודר לשכבה השטחית ביותר של העור (אפידרמיס) ויוצר 'מנהרה' ורודה. כשהיא שם, הוא מטיל ביצים שיתפתחו בקרוב לזחלים, ובהמשך לבוגרים חדשים.

עורם של תינוקות דק יותר מזה של מבוגרים ובדרך כלל חשוף יותר לגורמים חיצוניים. מסיבה זו, גרדת בגיל זה מתבטאת בדרך כלל בסיבוכים גדולים יותר, כגון שלפוחיות גדולות או בליטות מלאות מוגלה.

זיהום זה מדבק מאוד, מכיוון שמגע עור לעור בין אנשים מספיק כדי שהטפיל לאמץ מארח חדש. למרות שאנו יכולים לראות גרדת בכל גיל, היא שכיחה יותר בקרב ילדים ותינוקות במעונות יום או במשפחתונים.

הסימפטומים של גרדת אצל תינוקות

הסימנים הראשונים של זיהום קרדית הם בדרך כלל מספר רב של פצעונים קטנים ואדומים ברגליים ובידיים שעלולים לחקות עקיצות חרקים או פצעונים קרום משריטות.

בנוסף, אחד הביטויים הקליניים החשובים ביותר הוא בעיקר גירוד לילי שנוצר כתוצאה מתגובה אלרגית של מערכת החיסון לנוכחות קרדית וביצים.

למרות שגירוד יכול להופיע בכל הגוף, המיקומים הנפוצים ביותר של נגעי גרדת בתינוקות כוללים:

  • כפות הידיים וכפות הרגליים
  • ראש וצוואר
  • תא המטען, הרגליים והידיים

הבעיה הגדולה ביותר עם גרדת אצל תינוקות היא שגירוד יכול לפצוע את העור ולגרום לו להידבק יתר על המידה בחיידקים. לכן, תינוקות נוטים יותר לפתח שלפוחיות, גלדים ופצעונים מאשר ילדים גדולים יותר או מבוגרים.

גרדת מועברת במגע פיזי עם אדם נגוע. ככל שהחשיפה גדולה יותר, כך גדל הסיכון לזיהום.

כיצד רופאים מאבחנים גרדת?

הסימפטומים של גרדת אצל תינוקות
הסימפטומים של גרדת אצל תינוקות.

לפי פרסום בכתב העת Pediatric Dermatology, הנגע האופייני והמיוחד של גרדת הוא ה'מנהרה' או ה'מאורה'. הנגע הזה הוא כל כך זעיר ועדין שלעתים קרובות קשה לזהות אותו.

ברוב המקרים ניתן להבחין בקו פנינה דק שבתוכו ניתן לראות את הקרדית כנקודה שחורה קטנה.

דרמטוסקופיה שימושית מאוד במשרד הרופא על מנת לאתר את המחילות על פני העור. בתורו, גרידה של העור מאפשרת לרופאים לבחון את נוכחותן של קרדית, הפרשות או ביצים של טפיל זה תחת מיקרוסקופ.

אפשרויות טיפוליות עבור גרדת אצל תינוקות

הקו הראשון לטיפול בגרדת אצל תינוקות הוא קרמים מקומיים שהורגים את הטפיל הגורם. בנוסף לכך, ניתן להשתמש בקרם קלמין להרגעת הגירוד.

פרמטרין

פרמטרין 5% הוא אחד מהטיפולים שהרופאים ממליצים עליהם הכי הרבה בגלל הרעילות הנמוכה שלו. כדאי למרוח אותו בלילה ולשטוף אותו בבוקר. לאחר מכן, לאחר שבוע, עליך לחזור על הליך זה.

בכל פעם שמשתמשים בקרם, קרמים או משחות באופן מקומי, יש לכבד את האינדיקציות הבאות:

  • למרוח על כל פני העור, מהצוואר ומטה (כולל הפנים).
  • מורחים את התרופה מתחת לציפורניים ולציפורניים.
  • אל תשכחו למרוח אותו בכל קפלי הגוף (טבור, בין האצבעות וקפלי העכוז).

לינדאן

לינדן 1% נרשם לרוב בגלל הזמינות הקלה שלו. אבל בגלל רעילות עצבית פוטנציאלית אצל ילדים צעירים לאחר יישומים חוזרים, השימוש בו הוגבל.

משחת גופרית

זה מוחל ישירות על העור במשך 3 לילות רצופים ויש לשטוף אותו 24 שעות לאחר המריחה האחרונה. בגלל הבטיחות הרבה של השימוש בו, זוהי האפשרות הטובה ביותר עבור תינוקות, תינוקות ונשים בהריון.

אמצעים היגייניים

בעוד שגרדת דורשת תרופות מרשם כדי לעצור את הזיהום, ישנם צעדים שאתה יכול לנקוט כדי למנוע הישנות.

  • שאבו את כל הרהיטים והשטיחים, ואז השליכו את שקיות הוואקום.
  • קרדית הן טפילים שאינם יכולים לשרוד מחוץ לגוף האדם במשך יותר מיומיים או שלושה. לכן, כדאי לשטוף את כל המצעים, המגבות והבגדים של תינוקך במים חמים בהקדם האפשרי.

גרים משותפים במשק הבית וכל מי שהיה במגע ממושך עם התינוק הנגוע צריכים גם הם לפנות לטיפול אצל הרופא המתאימים.

הפרוגנוזה של גרדת אצל תינוקות

למרות טיפול מתאים, הסימנים והתסמינים עשויים להימשך מספר שבועות לפני שהם נעלמים לחלוטין.

הפרוגנוזה הטובה של סוג זה של זיהום קשורה לניהול וטיפול בחולה ובקשריו הקרובים.