10 שאלות על אטופיק דרמטיטיס

להלן עשר מהשאלות הנפוצות ביותר על אטופיק דרמטיטיס
להלן עשר מהשאלות הנפוצות ביותר על אטופיק דרמטיטיס.
אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור דלקתית כרונית הפוגעת בזכרים ובנקבות כאחד. למד עוד על אטופיק דרמטיטיס במאמר הבא.

אטופיק דרמטיטיס הוא אחד המצבים הדרמטולוגיים השכיחים ביותר שעלולים לגרום לאי נוחות לסובלים ממנה. זה משפיע על מבוגרים וילדים, זכרים ונקבות כאחד. הביטויים הקליניים גורמים לשינויים באיכות החיים של האדם. עם זאת, זה בדרך כלל לא כרוך בסיכונים. להלן עשר מהשאלות הנפוצות ביותר על אטופיק דרמטיטיס.

עשר שאלות על אטופיק דרמטיטיס

1. מהי אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור דלקתית כרונית. זה מתחיל בדרך כלל בילדות ומאופיין בנוכחות של עור יבש. למעשה, כ-60 אחוז מהמקרים מתפתחים בדרך כלל במהלך שנת החיים הראשונה.

לרוב זה מופיע בילדים (15-30 אחוז), אך ייתכנו מקרים במבוגרים (2-10 אחוז). בתורו, מומחים מאמינים שיש קשר בין אטופיק דרמטיטיס להפרעות אחרות הקשורות לקיבה כמו אסטמה, אלרגיות למזון או נזלת אלרגית.

2. האם זה מדבק?

זוהי אחת השאלות הנפוצות ביותר שיש לאנשים על אטופיק דרמטיטיס. למרות שהביטויים העוריים משפיעים ומשנים את איכות החיים של האדם ומשפחתו, זה לא מדבק.

למרות שהפתוגנזה שלו עדיין לא הוכחה במדויק, היא יכולה להיות תוצאה של היתוך של השינוי של המחסום העורי, חוסר ויסות חיסוני וגורמים סביבתיים ומדבקים. האבחנה היא לרוב קלינית ומתבססת על מאפייני הנגעים יחד עם מיקומם.

3. האם יש קשר בין אטופיק דרמטיטיס לבין הנקה או דיאטה?

סקירה מערכתית בכתב העת של אלרגיה ואימונולוגיה קלינית מסיקה שדלקת עור אטופית חמורה כרונית קשורה חלקית לאלרגיות למזון. לכן, זה מצביע על כך שמחלה אטופית קודמת להתפתחות אלרגיה למזון. בעיקר למוצרים כמו בוטנים או ביצים.

האקדמיה האירופית לאלרגיה, אסטמה ואימונולוגיה והאקדמיה האירופית לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית ממליצות על הנקה בלעדית למשך ארבעה ועד שישה חודשים לפחות למניעה ראשונית של מחלות אלרגיות.

4. באילו אזורים בגוף הוא משפיע בדרך כלל?

מיקומי הנגעים משתנים עם הגיל:

  • תינוקות: משטחים מאריכים (ברכיים, מרפקים וכו'), תא המטען, הצוואר, הפנים והקרקפת.
  • ילדים: משטחי כיפוף, צוואר, פרקי כף היד וקרסוליים.
  • גיל ההתבגרות והמבוגרים: משטחי כפיפה, ידיים וכפות רגליים.

5. מהם הסימנים והתסמינים של אטופיק דרמטיטיס?

הסימפטומטולוגיה של אטופיק דרמטיטיס עשויה להיות שונה מאדם אחד למשנהו. עם זאת, התסמינים העיקריים והאופייניים הם גירוד ועור יבש.

עשר שאלות על אטופיק דרמטיטיס
עשר שאלות על אטופיק דרמטיטיס.

ייתכנו כתמים אדומים קלים או עזים יותר הנזלפים וגלדים כאשר הילד מגרד אותם. בתורם, הנגעים הללו יושבים על עור מעובה, סדוק וקשקשי. העור עשוי אפילו להיות כיב, דלקתי ורך.

6. האם התסמינים משתנים בהתאם להתפתחות המחלה?

הביטויים הקליניים של אטופיק דרמטיטיס תלויים בקבוצת הגיל ובכרוניות של המצב.

  • שלבים אקוטיים: פלאקים ופפולות בצקת, אדמומיות ושלפוחיות, או גלדים.
  • תת אקוטית: אריתמה, קשקשים, קרומים שונים.
  • כרוני: לוחות עבים עם חזזיות וקשקשים.

7. האם יש טיפול לאטופיק דרמטיטיס?

כשמדובר בטיפול באטופיק דרמטיטיס, ישנם ארבעה עמודי יסוד:

  1. הימנעות מטריגרים
  2. טיפוח עור יומיומי
  3. טיפול אנטי דלקתי
  4. טיפולים משלימים

8. האם שיזוף אינו יעיל?

אין שום איסור בעניין הזה. להיפך, מחקרים רבים הראו השפעה חיובית על אקזמה בחשיפה לקרניים אולטרה סגולות. עם זאת, זה לא אומר שרופאים ממליצים על חשיפה ל-UV כאופציה טיפולית במחלות אלרגיות.

למעשה, חשיפת נגעי עור חריפים לשמש עלולה לגרום לשאריות מקולות היפרפיגמנטיות שקשה להסיר אותן בעתיד.

9. האם יש להימנע מסוכנים חיצוניים מסוימים?

ברוב המוחלט של המקרים, ההופעה מתרחשת בילדות, אך ההפרעה נמשכת זמן מה. כלומר, למחלה יש הישנות והפוגות.

לאנשים שיש להם חשיפה מתמשכת לטבק, עשן, אדים, קשקשים של חיות מחמד, אבקה, סבון, חומרי ניקוי וצמר יהיו תסמינים מתמשכים ואיכות החיים הכללית אינה טובה. לכן, מטופלים עשויים לראות שיפור בעור וירידה בהתלקחויות על ידי הימנעות מאלרגנים.

10. האם יש מגבלות או הגבלות לסובלים מאטופיק דרמטיטיס?

לבסוף, אטופיק דרמטיטיס אינו מצב שמייצר מגבלות ביחס לפעילויות או שגרות מסוימות. לכן, אנשים עם אטופיק דרמטיטיס יכולים לשחות בבריכת שחייה או בים ויכולים לחשוף את עצמם לשמש (להקפיד תמיד להימנע מנזקי שמש).

יתר על כן, אין התווית נגד לגבי עיסוק בספורט. עם זאת, לאחר פעילות גופנית או שחייה, תמיד עדיף לשטוף את העור, לייבש אותו במגבת מבלי לגרום לחיכוך ולמרוח קרם מרכך.

בקיצור, אנו מקווים שפתרנו את הספקות שלך לגבי אטופיק דרמטיטיס. עם זאת, אם מתעוררות שאלות נוספות, עדיף להתייעץ עם רופא עור לבירור נוסף.