חבל הטבור מכיל את סודות החיים

הדם בתוך חבל הטבור עשיר בתאי גזע
הדם בתוך חבל הטבור עשיר בתאי גזע, הידועים כאבני הבניין לחיים, מכיוון שהם יכולים להתרבות או ליצור תאים אחרים.

ניסי החיים נפלאים כמו שהם מסתוריים. גם היום, עם כל המדע והטכנולוגיה העומדים לרשותנו, ישנם עדיין סודות סביב התפתחות חיי האדם. חבל הטבור שומר על חלק גדול מהנוסחה הסודית בדם העשיר בתאי גזע שלו.

במהלך ההריון, חוט באורך של כ-56 סנטימטרים מצטרף בין אם לילד. זה עובר מדופן הבטן של התינוק לתוך השליה. תפקידו העיקרי הוא לספק לתינוק חומרי מזון וחמצן מהשליה, ולהוביל את הפסולת של התינוק בחזרה לשליה.

כאשר הילד נמצא ברחם, חבל הטבור הוא חלק מגופם, אליו מצטרפים שני העורקים בחבל. אחד מהם משמש לחילוץ הפסולת שהתינוק מייצר, בעוד השני שומר על גופו הקטן מסופק בחמצן.

חבל הטבור מלא חיים

החוט הארוך והשימושי הזה גם מעביר נוגדנים. סמוך לסיום ההיריון מעביר חבל הטבור נוגדנים שפיתחה האם במהלך חייה דרך השליה אל הילד.

אבל יש עוד. הדם בתוך חבל הטבור עשיר בתאי גזע, הידועים בתור אבני הבניין לחיים, מכיוון שהם יכולים להתרבות או ליצור תאים אחרים. הם יכולים לחלק וליצור עותקים של עצמם, להתיישב, להשתלב וליצור רקמה חדשה.

תאי גזע מכילים את כל המידע הגנטי הדרוש ליצירת כל האיברים בגוף. חבל הטבור מכיל מיליוני מהם. החוט הזה, שחלק מההורים שומרים למזכרת ברגע שהתינוק נולד, נושא חלק עצום מסוד החיים.

למעשה, דם מחבל הטבור הוא המקור העיקרי לתאי גזע לילדים. תאים אלו זהים לאלה המצויים במח העצם. זה הופך אותם לאידיאליים למלחמה במחלות שעלולות לאיים על חיי ילדים.

דם טבורי מכיל מאות תאים שיכולים להילחם בסוגים מסוימים של סרטן, כמו לוקמיה, לימפומה שאינה הודג'קינס ומיאלומה נפוצה.

חבל הטבור מלא חיים
חבל הטבור מלא חיים.

לתאים אלו יש גם יכולת להילחם בסוגים מסוימים של אנמיה, כמו אנמיה אפלסטית ו-Fanconi, כמו גם מחלות אחרות כמו תסמונת האנטר, זאבת וחוסר חיסוני משולב חמור. מדענים בספרד חוקרים את האפשרות להשתמש בו כדי להילחם בסרטן הדם.

חיתוך חבל הטבור

לתאי גזע בשליה ובדם הטבורי יש את המאפיין המיוחד של חוסר בשלות אימונולוגית. כפי שמסבירים מומחים, זה לרוב יתרון, מכיוון שהם נוטים פחות להוביל לדחייה אצל הכונס.

יתרון נוסף של תאים מחבל הטבור הוא שבנוסף להבטיח התאמה מדויקת לתאי התינוק, יש סיכוי גבוה יותר שהם יהיו תואמים לבני משפחתם האחרים.

ההליך לחילוץ תאי גזע מחבל הטבור או השליה אינו כואב. במדינות רבות, יש דרכים לאחסן את התאים הללו ולהשתמש בהם מאוחר יותר כדי להילחם בבעיות בריאות של הילד או משפחתו.

מלבד השפע של תאי גזע שחבל הטבור מספק, מדענים בריטיים גילו כעת שדחיית חיתוך החבל בכשלוש דקות יכולה לשפר משמעותית את בריאותו של תינוקך.

בילודים בריאים, המתנה של שלוש דקות לפני חיתוך חבל הטבור יכולה להגביר את רמות הברזל ולמנוע את הסיכון לאנמיה הנגרמת ממחסור במינרל זה. זאת בין תוצאות המחקר, שהופיע ב-British Medical Journal (BMJ).

דחיית חיתוך חבל הטבור צריכה להיות חלק מהטיפול הסטנדרטי בילודים בהריונות ללא סיבוכים, הציעו הרופאים אולה אנדרסון ומגנוס דומלף בהודעה לעיתונות עבור BBC Mundo.

מחקר זה, יחד עם כל המחקרים שחשפו את המסתורין של חבל זה, מראים כיצד חבל הטבור של תינוקכם הוא נכס שיכול לשפר את בריאותו ולעזור לבני האדם.

פופולריים