מערכת תמיכה חיונית לתינוקך: השליה, חבל הטבור ושק מי השפיר

השליה, חבל הטבור ושק השפיר: מה הם ומה מטרתם
השליה, חבל הטבור ושק השפיר: מה הם ומה מטרתם?

התפתחות התינוק ברחם מצריכה מערכת תמיכה חיונית המורכבת מהשליה, חבל הטבור ושק מי השפיר. מערכת זו אחראית על שמירה על חיי התינוק, ומאפשרת גם את גדילת התינוק. לכל חלק בשלישייה זו פונקציה ספציפית וחיוניה להריון.

למרות שמערכת זו היא משהו שמשותף לכל התינוקות המתפתחים, איברים אלו לעולם אינם מתערבים בשום תהליך אחר. המבנה נוצר רק כאשר ההריון מתחיל להתפתח. כל אחד משלושת האלמנטים הללו נוצר אך ורק כדי לתמוך בחיי העובר הגדל.

אם לאם יש ילד נוסף, היא תפתח מערכת תמיכה חדשה עבור אותו תינוק. אם האם נכנסת להריון עם תאומים או עם מספר תינוקות, שיתוף השליה עשוי להתרחש אם התינוקות זהים. ברוב המקרים של תאומים או מספר תינוקות, לכל תינוק יש שק מי שפיר וחבל טבור משלו. רק במקרים של תאומים זהים יכול להתקיים שיתוף של כל אחד מהאיברים הללו.

השליה, חבל הטבור ושק השפיר: מה הם ומה מטרתם?

השליה

השליה היא איבר שנדבק לרחם ומתחבר לתינוק דרך חבל הטבור. תפקידה של השליה הוא לספק את הורמוני ההריון, למשל, הורמון הגונדוטרופין הכוריוני האנושי (hCG). זה גם מייצר פרוגסטרון ואסטרוגן.

איבר זה נושא באחריות ליצור את הקשר בין האם לתינוק, בכל הנוגע לאספקת הדם. הדם שמסתובב בעובר מגיע מהאם, אך מופעל על ידי השליה. דם זה הוא התעלה המעבירה חמצן וחומרי מזון מהאם לעובר.

לפני שנכנסת להריון, רציתי אותך. לפני שנולדת, אהבתי אותך. לפני שמלאת שעה, הייתי מת בשבילך. זהו נס האהבה.

-מורין הוקינס-

גם הפסולת של התינוק מועברת בדם. עם זאת, שני המוצרים הללו אינם מתערבבים יחד, הודות לפעולת השליה.

לאחר לידת התינוק, השליה נפלטה. עבודתו הושלמה בשלב זה. תהליך זה מכונה "גירוש שליה", או "לאחר לידה". מערכת תמיכה חיונית זו לעובר עלולה לגרום לבעיות חמורות עבור התינוק המתפתח אם היא נכשלת בכל שלב במהלך התהליך.

ככל שהתינוק שטרם נולד מתפתח ברחם, הלחץ על השליה גדל, וזה נפוץ שגורם לדימום ולסיבוכים אחרים.

חבל הטבור

השליה היא איבר שנדבק לרחם ומתחבר לתינוק דרך חבל הטבור
השליה היא איבר שנדבק לרחם ומתחבר לתינוק דרך חבל הטבור.

חבל הטבור הוא קו החיבור החיוני בין השליה לתינוק. כפי שכבר ציינו, השליה היא מעין מרכז פעולות בין האם לתינוק. חבל הטבור אחראי לשאת הלוך ושוב את המידע הדרוש, כמו גשר.

איבר זה מורכב מכלי דם, שהם זוג עורקים קטנים ווריד אחד גדול. שני העורקים אחראים על הובלת הדם לשליה, בעוד שהווריד אחראי על החזרת הדם לעובר.

חבל טבור יכול בדרך כלל לגדול עד 60 סנטימטרים. מטרת אורכו היא לאפשר לתינוק לנוע בחופשיות. יתר על כן, הרכבו מאפשר לו להיות עמיד בפני נזקים פוטנציאליים הנגרמים על ידי תנועות התינוק.

במהלך הצירים, חבל הטבור יוצא מחובר לתינוק ולשליה, לא לאם. החוט נחתך, ורובו מושלך. הקצה השני מתרפא על עורו של התינוק ומשאיר מאחוריו את הטבור.

שק החלמון, או שק מי השפיר

שק החלמון הוא איבר מלא במי שפיר. תפקידו לאכלס את העובר במהלך חודשי ההיריון. הוא משמש כמקלט, וחדר משחקים ובית לתינוקך באופן הכרחי. התינוק מתפתח בתוך שק השפיר בתנאים שהטבע עצמו קובע.

הרכב שק השפיר אידיאלי מכיוון שהוא מאפשר לשק להישאר תלוי, ובו בזמן מאפשר ניידות והגנה מפני פעולות חיצוניות. שק החלמון שומר על טמפרטורה של כ-376 מעלות צלזיוס, או 536 מעלות צלזיוס, על מנת להשיג תנאים אידיאליים לתינוק. כדי להיות היעיל ביותר, הטמפרטורה בשק מי השפיר צריכה להישאר מעט מעל הטמפרטורה של האם עצמה.

כמות הנוזל הקיים בשק מי השפיר עולה ככל שהתינוק מתפתח. בשבוע 10 להריון, יש הערכה של 30 מ"ל. של נוזל. בסביבות 36 שבועות, הכמות תגדל עד לכ-1 ליטר.

נוזל זה אינו עוזב את גוף היולדת עד שמגיע מועד הלידה. למעשה, זה יוצא לפני התינוק, וכשזה קורה, התינוק מוצא את עצמו מחוץ לסביבה נוזלית בפעם הראשונה. באותה מידה, התינוק ממשיך להיות מחובר לשליה ולחבל הטבור, שממשיכים לשמש כמערכת התמיכה החיונית של התינוק.

פופולריים