למד על שלבי הכתיבה אצל ילדים

במהלך השלב השני של הכתיבה
במהלך השלב השני של הכתיבה, הילדים יתחילו ליצור את סמלי האלפבית הראשונים שלהם ולכתוב את המספרים הראשונים שלהם.
לימוד כתיבה הוא בסיסי עבור ילדים, מכיוון שהוא מאפשר להם להביע את הרעיונות המוקדמים ביותר שלהם. וכמו בכל תהליך למידה אחר, ילדיכם יזדקקו להדרכה ולתמיכה שלכם.
שלבי הכתיבה אצל ילדים הם חלק מתהליך התפתחותי. כשהילדים מתקדמים בתהליך זה, הם זקוקים לתמיכת הוריהם ומוריהם .

בתקופה זו להורים ולמורים תפקיד חשוב ביותר. הם יהיו אחראים לספק לילדים את הכלים הדרושים להם כדי ללמוד לכתוב. הוראת הכתיבה לילדים מתחילה בסביבות גיל 3 שנים, אם כי ילדים כנראה ישרבטו רק בשנה הראשונה לערך.

כשהילדים בני 5 בערך, הם לומדים לזהות אותיות ולהתחקות אחריהם. בסביבות גיל 6 הם כבר יכולים לכתוב הברות. בגיל 7 ילדים יכולים להתחיל לכתוב סוגים שונים של טקסטים עם יותר נזילות, הן בכיתה והן מחוצה לה.

למידה מתמדת

כדאי לזכור שילדים לומדים כל הזמן. כמו כן, לעולם אל תשכח שכל ילד הוא ייחודי ולומד בקצב אישי.

עבור ילדים קטנים, הלמידה היא כלי רב ערך שיאפשר להם להביע את עצמם ולתקשר. למידה זו תלויה הן בפיתוח יכולות מוטוריות עדינות והן במוטוריקה גסה.

במהלך תקופה זו, ילדכם ילמד להחזיק עיפרון, לאמץ את המיקום הנכון, כמו גם לשלוט בפרק היד ובאצבעותיו.

בעזרת תרגול, ילדים יכולים לשלוט בכוח שבו הם משתמשים בעיפרון, להגדיר את כיוון הקווים שלהם ולשלב תנועות. עם עוד קצת זמן, הילדים הקטנים יצברו את היכולת ליצור אותיות קריאות וקוהרנטיות.

דבר נוסף שכדאי לזכור הוא שכ-85% מהילדים משתמשים בידיים הימניות שלהם כדי לכתוב. בדרך כלל, הם מגדירים את העדפתם בין הגילאים 3 עד 6.

בשלב הסופי של הכתיבה אצל ילדים
בשלב הסופי של הכתיבה אצל ילדים, הילדים הקטנים יוכלו לאיית את רוב המילים בצורה נכונה.

יחד עם זאת, במהלך תקופה זו של שלוש שנים, ילדים עשויים להשתמש בשתי ידיים כדי לכתוב ולצייר. ברוב המקרים, רוב הילדים הללו עדיין בוחרים אחד על פני השני עד גיל 6.

שלבי הכתיבה אצל ילדים

להלן שלבי הכתיבה שעוברים ילדים:

1. שרבוטים

שרבוטים הם מגוון אקראי של סימונים על פיסת נייר. הסימונים הראשונים שילדיך יעשו יהיו גדולים, עגולים ואקראיים. בשלב ראשוני זה, השרבוטים יהיו משמעותיים, מכיוון שילדים משתמשים בהם כדי להראות את הרעיונות שלהם .

2. סמלים ומספרים

במהלך השלב השני של הכתיבה, הילדים יתחילו ליצור את סמלי האלפבית הראשונים שלהם ולכתוב את המספרים הראשונים שלהם.

3. מחרוזות של אותיות

לאחר השלמת השלב הקודם, הילדים מתחילים לכתוב כמה רצפים קריאים. ילדים קטנים יפתחו מודעות לקשר בין צלילים וסמלים. עם זאת, בדרך כלל, הם לא יוכלו להתאים לרוב הצלילים.

מקובל שילדים בשלב זה של הכתיבה משתמשים בכל האותיות הגדולות ולא משתמשים ברווחים בין המילים.

4. צלילים מבדילים

בשלב הרביעי של הכתיבה ילמדו הילדים להבדיל בין אות למילה. המסרים שלהם יהיו הגיוניים ועולים בקנה אחד עם תמונות. זה נכון במיוחד אם מותר לילדים לבחור את הנושא. עם זאת, למרות ההתקדמות, הם עדיין נוטים להשאיר רווחים בין המילים .

5. רווחים וסימני פיסוק

ילדים קטנים מתחילים להשאיר רווחים בין מילים ולעיתים קרובות מתחילים לשלב אותיות גדולות ואותיות קטנות בכתיבתם. במקביל, הם מציגים סימני פיסוק. באופן כללי, הם כותבים משפטים כדי להביע את הרעיונות שלהם .

6. צלילי התחלה, צלילי אמצע וצלילי סיום

במהלך השלב השישי, ילדים יכולים לאיית נכון מילים מסוימות הניתנות לזיהוי לפי הראייה. למשל, שמות של בני משפחה או חפצי בית.

ילדים יתחילו להבדיל בין צלילים במילים והכתיבה שלהם הופכת לקריאה למדי.

7. שלב מעבר

בשלב המעבר, הכתיבה תהפוך לקריאה יותר וכתב היד יהפוך קונבנציונלי יותר. ילדים כבר יכניסו מילים ויטמיעו את דפוסי האותיות הסטנדרטיים .

8. כתב יד רגיל

בשלב הסופי של הכתיבה אצל ילדים, הילדים הקטנים יוכלו לאיית את רוב המילים בצורה נכונה. הם גם יפתחו את ההבנה של מילים והתכווצויות.

לבסוף, הורים ומורים צריכים לזכור שכתיבה היא תהליך שזורם בהדרגה רבה. כל השלבים מחוברים.

בזמן שאתם נותנים לילדכם זמן לחקור ולהתנסות בכתיבה, תתחילו לראות את העדויות לגדילה שלו .

פופולריים