כיצד להימנע מדלקות אוזניים אצל תינוקות?

נסתכל על כמה אמצעי זהירות בסיסיים כדי למנוע דלקות אוזניים אצל תינוקות
במאמר זה, נסתכל על כמה אמצעי זהירות בסיסיים כדי למנוע דלקות אוזניים אצל תינוקות.
אם התינוק שלך לא יפסיק לבכות, הסיבה עשויה להיות דלקת אוזניים. מומחים אומרים שלמעלה מ-80% מהילדים יהיו דלקת אוזניים בשנתיים הראשונות לחייהם. להלן מספר טיפים להפחתת הסיכון.

דלקות אוזניים שכיחות מאוד בגיל הרך. במאמר זה, נסתכל על כמה אמצעי זהירות בסיסיים כדי למנוע דלקות אוזניים אצל תינוקות.

כאבי אוזניים הם כנראה אחת התחושות החריפות והכואבות ביותר בגוף האדם. זהו גם התסמין העיקרי של דלקת אוזן, הידועה גם כדלקת אוזניים.

מהי דלקת אוזניים?

קודם כל, עלינו להבהיר כי דלקת האוזן מתייחסת לזיהום הנגרם על ידי מיקרואורגניזמים בכל חלק של האוזן. זה גורם לדלקת, מה שמוביל לכאבים עזים.

ישנם שני סוגים של דלקת אוזן:

 1. דלקת אוזן תיכונה, או דלקת באוזן התיכונה: משפיעה על תעלת האוזן מאחורי עור התוף. סוג זה של דלקת אוזניים יכול להשפיע גם על צינור האוסטכיאן ועצם המסטואיד. זה נפוץ מאוד במהלך הינקות המוקדמת ובדרך כלל נגרם על ידי זיהומים מדבקים. אז, ללכת למשתלה יכול להיות גורם סיכון, כמו גם שינויי טמפרטורה וחשיפה לעשן טבק.
 2. דלקת אוזן חיצונית: סוג זה של דלקת אוזניים נגרמת על ידי דלקת בתעלת האוזן החיצונית. זה נגרם בדרך כלל כאשר מים חודרים לאוזן, מה שמעניק למצב זה את הכינוי שלו: "אוזן שחיין". דלקת אוזן חיצונית יכולה להיגרם גם על ידי טראומה מקומית, כגון חסימת צמר גפן רחוק מדי בתוך האוזן.

תסמינים

התסמין הברור ביותר הוא כאב אוזניים. זה יכול להיות מלווה באוזניים חסומות, גירוד או אפילו שעוות אוזניים נוטפות.

תסמינים נוספים שעלולים להתרחש הם:

 • תחושה כללית של חולשה
 • חום
 • הקאה
 • הפרשת נוזלים באוזן
 • עצבנות תכופה ובכי בלתי ניחם אצל ילדים צעירים. זה יכול גם להוביל לאובדן תיאבון.

השלכות של דלקת אוזן

באופן כללי, דלקות אוזניים הן מחלה קלה שניתן לרפא אותה לחלוטין ללא השלכות מתמשכות.

הטיפולים הנפוצים כוללים אנטיביוטיקה ותרופות אנטי דלקתיות. יש לקנות ולהשתמש בהם רק על פי מרשם מרופא.

התסמין הברור ביותר הוא כאב אוזניים. זה יכול להיות מלווה באוזניים חסומות, גירוד או אפילו שעוות אוזניים נוזלות.

במקרים קיצוניים, דלקות אוזניים ודלקות עלולות לגרום לתופעות מתמשכות. הפחות חמור מביניהם עשוי להיות זיהום כרוני או דלקת שחוזרת כל הזמן.

משפיעה על תעלת האוזן מאחורי עור התוף
דלקת אוזן תיכונה, או דלקת באוזן התיכונה: משפיעה על תעלת האוזן מאחורי עור התוף.

דלקות אוזניים בגיל הרך יכולות גם לגרום לילדים להיות נוטים יותר לאובדן שמיעה חושי-עצבי בשלב מאוחר יותר בחיים. הסבירות לכך תלויה במידת הפגיעה של הקרום הרירי והעצמות, והאם התוף התוף חורר.

טיפים למניעת דלקות אוזניים אצל תינוקות

כפי שצוין לעיל, דלקת אוזניים שכיחה ביותר אצל תינוקות. לפי האיגוד הספרדי לרפואת ילדים, בין 80% ל-90% מהילדים יסבלו מדלקת אוזניים במהלך השנתיים הראשונות לחייהם.

עצות אלה עשויות לעזור להימנע מדלקת אוזניים כואבת ולא נוחה:

 • רופאים ממליצים להניק לפחות בששת החודשים הראשונים. חלב אם הוא המקור הטוב ביותר להגנה חיסונית עבור גופו של תינוקך. הנקה תעזור אפוא להגן על תינוקך מפני זיהומים כמו דלקת אוזן ועוד.
 • הסרת רירית. טיפ זה חשוב כמעט כמו הראשון. למד את ילדך לקנח את האף כדי למנוע ממנו לנשום רירית. הצטברות רירית במעברי האף והאוזן הפנימית יכולה לתרום לדלקת אוזן.

"בין 80% ל-90% מהילדים יסבלו מדלקת אוזניים במהלך השנתיים הראשונות לחייהם"

למרות שפחות חשוב מהעצות לעיל, אמצעי מניעה אלה עשויים לסייע גם במניעת דלקות אוזניים:

 • היזהר עם צמר גפן כאשר אתה מנקה את אוזני התינוק שלך. למרות שזה נראה מוזר, זכרו ששעווה אוזניים קיימת כדי להגן על האוזן. למעשה, אנשי מקצוע רבים בתחום הבריאות ממליצים כלל לא להשתמש במטליות צמר גפן באוזני תינוקך, לפחות במהלך השנתיים הראשונות לחייו.
 • להטות את ראשו של תינוקך בזמן שאתה רוחץ אותו כדי למנוע מים להיכנס לאוזניו. זהו אחד הגורמים העיקריים לדלקת אוזניים אצל מבוגרים וילדים כאחד.
 • הימנע מסביבות חמות ולחות והרחיק את ילדך ממקומות מעושנים.
 • בקר למומחה לבדיקת אוזניים ברגע שאתה רואה שהתינוק שלך סובל מכאבים.

למרבה הצער, אין דרך בטוחה להגן על ילדך מפני דלקות אוזניים. הקפד לשים לב לסימפטומים של דלקת אוזן, כדי שתוכל לנקוט בפעולה בהקדם האפשרי.

אם דלקת אוזניים לא נוחה למבוגרים, שיכולים לדבר על הכאב ולקחת תרופות כדי לשלוט בו, רק תארו לעצמכם כמה עז וכואב זה יכול להיות עבור תינוק, שאין לו דרך להביע את מה שהם מרגישים.

עם כל זה בחשבון, שימו עין פקוחה על התינוק שלכם. על ידי שמירה על כל העצות לעיל, תוכל להפחית את הסיכון למחלת ילדות נפוצה ולא נעימה זו.

פופולריים