איך לנקות את האוזניים של הילד?

איך לנקות את האוזניים של הילד
איך לנקות את האוזניים של הילד.

שעווה היא חומר מגן, אך כאשר היא קיימת בכמויות מופרזות היא גורמת לפקקים שמאוד מעצבנים. לכן, ללמוד לנקות את האוזניים של הילד היא משימה חשובה אך פשוטה מאוד.

האוזן מחולקת לשלושה חלקים. החלק החיצוני כולל את ביתן השמיעה או האפרכסת. הוא מתחבר דרך תעלת האוזן, שמגיעה לעור התוף באוזן התיכונה ואז עוברת לאוזן הפנימית.

בעור תעלת האוזן יש בלוטות מיוחדות המייצרות שעווה, או cerumen בשמו הטכני. חומר זה מגיע לאט לאט לפתח האוזן החיצונית, שם הוא יוצא או נושר במהלך האמבטיה.

איך לנקות את האוזניים של הילד

כאשר הגוף עצמו אינו מוציא שעוות אוזניים, החומר הצהבהב והדביק הזה מצטבר ויכול לסתום את תעלת האוזן. ההשלכות הן ירידה בשמיעה, ורטיגו או מחלת תנועה.

לא סביר שלילוד יהיו אוזניים מלוכלכות. ניקוי שטחי יספיק. אבל עם הזמן, חשוב ללמוד איך לנקות את האוזניים של הילד כדי למנוע טעויות. אובססיביות יכולה להשפיע על בריאותו של הילד.

ניקוי אוזניים של ילד כרוך בעשייה מהחלק החיצוני של תעלת האוזן.

בזמן האמבטיה, בעזרת מטלית או מגבון לח, ניתן להסיר את השעווה שרואים באזורים החיצוניים.

אין להכניס שום סוג של חפץ לאוזן. אם אתה מאמין שיש הרבה שעווה בתוך האוזן, עליך להתייעץ עם רופא הילדים שלך. מומחה זה יעריך אם יש תקע וישלול בעיות אפשריות אחרות.

כאשר חפצים כגון צמר גפן מוכנסים לאוזן, קיים סיכון לדחיפת שאריות שעווה לתוך האוזן וליצירת פקק.

הסכנה לפגיעה בעור התוף גבוהה. אם התינוק עושה תנועה בלתי צפויה במהלך ניקוי עמוק, ההשלכות עלולות להיות חמורות. אם גם החפץ חד, כמו קיסם או סיכת ראש, הנזק יהיה גדול עוד יותר.

בגלל שזהו צינור דק מאוד אצל ילדים, החדרת חפצים לאוזן עלולה לגרום לשכבת העור החיצונית להישרט. כמנגנון הגנה, ייצור השעווה מוגבר, מה שעלול להפוך לבעיה.

איך להגיע פנימה?

הצטברות השעווה באוזן ניתנת לפתרון בכמה דרכים, שאף אחת מהן אינה טראומטית או מסוכנת.

אחת הדרכים לנקות את האוזניים של הילד היא להשתמש בשמן מינרלי
אחת הדרכים לנקות את האוזניים של הילד היא להשתמש בשמן מינרלי, שמן זית או גליצרין.

אחת הדרכים לנקות את האוזניים של הילד היא להשתמש בשמן מינרלי, שמן זית או גליצרין. שתיים או שלוש טיפות ירככו את השעווה ויאפשרו לה לצאת בקלות מהאוזן. כמו כן, מומלץ למרוח שתיים או שלוש טיפות שמן פרפין חם.

לניקוי האוזן אפשר להמיס כפית מלח בחצי כוס מים. הניחו כמה טיפות באוזן, הניחו לה לשבת ואז הטה את הראש כדי לנקז את התמיסה.

המלצה נוספת היא לחמם מים מחומצנים או להכין עירוי קמומיל. הניחו את הטיפות החמות באוזן והמתינו שהשעווה תתחיל להתנקז.

אם השעווה עדיין לא יוצאת החוצה, או אם האוזן הופכת כואבת, יהיה צורך להתייעץ עם הרופא שלך.

רחצה וניקוי אוזניים של ילד

עליך לנצל את זמן האמבטיה כדי לבדוק את עקביות וצבע שעוות האוזניים של ילדך. זה חייב להיות עדין, צהוב בהיר או כמעט כתום. אם נעשה סמיך וכהה, עליך לקבוע ביקור אצל רופא הילדים כדי לשלול כל בעיה.

ספוגיות שימושיות לניקוי החלקים החיצוניים של האוזן, וכך גם מטליות לחות במי סבון. בשני המקרים כדאי לנסות להחזיק את ראש התינוק הצידה ולנוע מבפנים החוצה.

אם במהלך אמבטיה נופלים מים לאוזני הילד, יש צורך להטות את הראש לשני הכיוונים על מנת להסירו. פעולה זו, בתוספת ייבוש במגבת, תספיק.

מומלץ לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים למניעת נפילת מים בתוך תעלת האוזן.

אם עדיין יש מים בתוך האוזן, כדאי לסמוך על השערות הקטנות באזור. הם ימנעו מהנוזל להיכנס לאוזן התיכונה או הפנימית.

ביילודים, ניקוי האוזן אינו משימה שגרתית. ככל שיחלפו החודשים, תתאפשר היגיינה תכופה יותר, וההורים ילמדו לבצע אותה עד שהילד ידע לנקות את אוזניו בעצמו.