יתרונות הפילוסופיה לילדים

המקומות העיקריים שאנו יכולים ללמד פילוסופיה לילדים הם בבית ובבית הספר
המקומות העיקריים שאנו יכולים ללמד פילוסופיה לילדים הם בבית ובבית הספר.

למרות היותו אחד המקצועות השנואים ביותר בבית הספר בקרב בני נוער, פילוסופיה היא משהו שאנשים רבים מתלהבים ממנו מאוד. במאמר של היום נשאל האם יש תועלת אמיתית בפילוסופיה לילדים.

מי שאוהב לנתח את הנושאים המהותיים של הקיום האנושי יכול לבלות שעות בדיבור על זה. עם זאת, האם נוכל לעורר עניין דומה בפילוסופיה בחייהם של ילדים? בואו נסתכל על זה יותר לעומק.

פילוסופיה היא הוראה המחפשת הסבר לשאלות יסוד על הקיום האנושי. הוא מבוסס על חשיבה, ומבקש לקבוע עקרונות כלליים לגבי המציאות עצמה ותכלית חייו של האדם על פני כדור הארץ.

זה תחום מאוד מופשט ודורש הרבה מחקר ושיקוף, רק כדי לגלות לפעמים שאין פתרון לבעיה. בגלל זה, כל כך הרבה בני נוער שונאים את הנושא הזה!

עם זאת, יש דרך ליישם את זה שיכולה לעורר עניין אצל ילדים. פילוסופיה לילדים פותחת את הדלת לעולם שהם לא יכלו לדמיין.

"פילוסופיה היא המדע שמסבך דברים שכולם יודעים"

-חואן בנט-

פילוסופיה לילדים: מה זה?

מכיוון שילדים צעירים עדיין לא פיתחו את החשיבה המופשטת שלהם (או לפחות לא במלואה), אנחנו לא יכולים לצפות מהם להיגיון עמוק או רפלקטיבי. אבל, מצד שני, אנחנו יכולים לראות שיש הרבה דברים שמעוררים את סקרנותם. זה כל התחום שהפילוסופיה פועלת בו.

באיזה אופן הם דומים? פשוט כי פילוסופים מבקשים להסביר את כל מה שקורה סביבנו. באותו אופן, ילדים רוצים לדעת מה קורה, למה ומה יקרה אחר כך. כפי שאנו יכולים לראות, מהות המחשבה כאן היא כמעט זהה.

אלה כמה נושאים שמעוררים עניין אצל ילדים:

 • איך נוצרו החיים?
 • מהו מוות, ולאן אנשים הולכים כשהם מתים?
 • מיהו אלוהים?
 • איך אני יכול לדעת אם פעולה טובה או רעה?
 • אילו ערכים הכי חשובים בחיים?

יתרונות הפילוסופיה לילדים

פילוסופיה לילדים יכולה לספק יתרונות גדולים. מלכתחילה יש יתרונות בתחום הקוגניטיבי. ילדים יפתחו כישורי חשיבה ביקורתית שיובילו אותם להבין טוב יותר מה קורה סביבם.

אבל זה גם יעזור להם מבחינה רגשית, ויגביר את הביטחון והסיפוק שלהם מלגלות יותר על מה שמסביבם.

מקור הפילוסופיה לילדים
מקור הפילוסופיה לילדים.

אז, לסיכום, פילוסופיה יכולה לאפשר לילדים:

 • להתחיל להשתמש בחשיבה ביקורתית ואנליטית.
 • לפרש את הפעולות והתהליכים של אנשים.
 • השוו פעולות טובות ורעות ובחרו את הטובות ביותר.
 • לחשוב על הפעולות שלנו, להפסיק לעשות אותן או לשפר אותן.
 • להבין את הרגשות של אחרים.
 • להרגיש אמפתיה ויכולת לשים את עצמם במקומם של אחרים.
 • לטפח יצירתיות וחשיבה רוחבית, ולעזור להם לחשוב "מחוץ לקופסה".

"אני לא יכול ללמד שום דבר לאף אחד. אני יכול רק לגרום לך לחשוב"
-סוקרטס-

איך מיישמת פילוסופיה לילדים?

המקומות העיקריים שאנו יכולים ללמד פילוסופיה לילדים הם בבית ובבית הספר. יש הרבה ספרים ומאמרים שנכתבו על ידי מומחים שמטרתם להכיר לילדים את הנושא הזה.

המטרה כאן היא "לשתול" בתוכם שיטות ורעיונות חיוניים כמו אלה שהוזכרו קודם לכן. זה נעשה באמצעות ספרים וסיפורים שבהם הדמויות הראשיות הן גם ילדים. ברגע שילדים קוראים ומנתחים את הסיפור, התקווה היא שהם יאמצו את אותן חששות כמו הדמויות בספרים.

בנוסף, ספרים אלו מגיעים לרוב עם מדריכים למורים ולהורים. בדרך זו, מבוגרים יידעו לאיזה סוג הוראה ולמידה הם צריכים לשאוף. זה יהיה תלוי בתוכן הספרים.

כמה נושאים יכולים לכלול: איך נולדים האחים או האחיות התינוקות שלהם, לאן הולכים סבא וסבתא שלהם כשהם מתים, מיהו אלוהים, ומדוע חשוב להיות אדם טוב ואיך הם יכולים להפוך לאחד.

הדבר הטוב ביותר במודל החינוכי הזה הוא שהוא שובר את דרך החשיבה השכיחה ביותר שמלמדת אותם שאי אפשר להטיל ספק בידע. להיפך, היא מעודדת ילדים להטיל ספק בכל מה שהם נתקלים בהם.

מקור הפילוסופיה לילדים

פילוסופיה לילדים הייתה תוכנית שנוצרה על ידי הפסיכולוג האירופי מתיו ליפמן בשנות ה-60. כדי להכשיר מורים שרצו ליישם שיטה זו בעבודתם, הקים ליפמן את IAPC, המכון לפיתוח פילוסופיה לילדים.

ליפמן ועמיתיו הייתה המטרה העיקרית להפוך את החינוך לחוויה גלובלית, כזו שאינה מוגבלת רק לסביבת בית הספר. מטרתו לא צריכה להיות רק לתקשר מידע ורשימות, אלא גם לעזור לילדים לשאול ולחפש תשובות משלהם.

כפי שראינו במאמרנו היום, פילוסופיה לילדים יכולה לייצר דרך חשיבה שונה לחלוטין מזו שמערכת החינוך הנוכחית מקדמת. לכן זו שיטה כל כך חדשנית שנבחנת על ידי יותר ויותר מוסדות חינוך. הוראה ודיאלוג מותאמים אישית הם גורמים מרכזיים כדי להקל על סוג זה של למידה אצל ילדים.