אקמול במהלך ההריון: תופעות לוואי

להלן נדבר על חלק מתופעות הלוואי האפשריות של נטילת אקמול במהלך ההריון
להלן נדבר על חלק מתופעות הלוואי האפשריות של נטילת אקמול במהלך ההריון.
נטילת אקמול במהלך ההריון בטוחה ואינה גורמת בדרך כלל לבעיות. עם זאת, ישנם כמה סיכונים ותופעות לוואי קשורות שכל אישה בהריון צריכה לדעת.

להלן נדבר על חלק מתופעות הלוואי האפשריות של נטילת אקמול במהלך ההריון. למרות שאחת התרופות הבטוחות ביותר במהלך ההריון, השימוש בה אינו נטול סיכונים. עלינו ליטול מינון מבוקר, ולפעול תמיד לפי מרשם רופא.

אקמול: מה זה?

תרופה זו היא משכך כאבים להורדת חום, מה שאומר שהיא גם מפחיתה כאב וגם מחסלת חום. אין לו השפעה אנטי דלקתית והוא משמש בדרך כלל להקלה על כאבי ראש, כאבי גב והצטננות.

כ-60% מהנשים ההרות נחשבות להשתמש בו. עם זאת, זוהי תרופה שיכולה לעבור דרך השליה. המשמעות היא שהוא יכול להגיע לעובר, ולגרום לסיכונים לא רצויים ולתופעות לוואי בהריון.

מהן ההשפעות של נטילת אקמול במהלך ההריון?

כאשר אנו לא משתמשים בו במשך תקופה ממושכת, אקמול הוא תרופה בטוחה כל עוד הרופא רשם אותה. זה בדרך כלל מרשם כדי להקל על אי נוחות מסוימת במהלך ההריון, כגון כאבי ראש, כאבי גב והצטננות.

חשוב להימנע מתרופות עצמיות, בשל תופעות הלוואי של משכך כאבים זה על העובר. יותר מכך כאשר מדובר בתרופה הנפוצה בבית. חלק מתופעות הלוואי הללו הן:

אסטמה ואלרגיות

בצריכה במהלך השליש השני והשלישי, אקמול עלול לגרום לאסטמה אצל התינוק. על פי כמה מחקרים, הסיכון לסבול מאסטמה גבוה ב-25% אצל תינוקות שאמהותיהם נטלו תרופה זו.

השימוש בתרופה זו קשור גם לסבירות שהתינוק יסבול מאלרגיות ובעיות נשימה אחרות.

בעיות התפתחות נוירונלית

מתן אקמול במשך תקופה ארוכה במהלך השליש השלישי עלול לגרום לבעיות קוגניטיביות ומוטוריות בעובר.

מחקר מגלה שאמהות שהשתמשו באקמול יותר מ-28 ימים ברציפות ילדו ילדים עם התפתחות קוגניטיבית נמוכה יותר. היו להם גם בעיות התנהגות והתפתחות מוטורית גרועה יותר.

בעיות רבייה

נטילת אקמול במהלך הריון מעל 28 ימים עלולה גם לגרום לבעיות רבייה אצל תינוקות זכרים.

מהן ההשפעות של נטילת אקמול במהלך ההריון
מהן ההשפעות של נטילת אקמול במהלך ההריון?

מכיוון שהוא מפחית את רמות הטסטוסטרון, הוא יכול לשאת סיכון לאי-פוריות ולקריפטורכידיזם (אשכים לא ירדו). המשמעות היא שהאשכים לא יורדים לשק האשכים, נשארים בתעלת המפשעתי או בבטן.

הפרעת קשב וריכוז

סיכון נוסף הקשור לאקמול במהלך ההריון קשור להפרעות קשב וריכוז. על פי מחקר בראשות אוניברסיטת קליפורניה, יש קשר בין תרופה זו לבין הפרעת קשב וריכוז.

ילדים שאמהותיהם נטלו אקמול במהלך ההריון נמצאים בסיכון גבוה בין 13% ל-37% לסבול מהפרעות קשב וריכוז.

לחץ דם גבוה אצל נשים: סיכון ללידה מוקדמת

נשים הנוטלות תרופה זו וסובלות מיתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) נמצאות בסיכון ללדת לידה מוקדמת.

עלינו להבהיר כי אקמול אינו נושא בדרך כלל סיכון להפלה או לידה מוקדמת. זה רק, כפי שציינו, בנשים עם היסטוריה של לחץ דם גבוה.

למרות שאקמול היא אחת התרופות הבטוחות ביותר במהלך ההיריון, המרשם שלה יכול לשאת סיכונים.

מינון מומלץ

הן משך הטיפול והן המינון של התרופה הם המפתח להימנעות מסכנות כלשהן. כאמור, אקמול בהריון בטוח - למרות הסיכונים הנלווים - בתנאי שנשתמש בו בצורה מבוקרת ובמרשם רופא.

רצוי לא לקחת יותר מ-4 גרם ביום, ולהמתין 6 עד 8 שעות בין מנה למנה. כמו כן, עלינו לקחת את זה רק כאשר יש צורך אמיתי.

אז איך נטפל באי נוחות במהלך ההריון?

ראינו שלנטילת אקמול בשלב ההריון עלולות להיות תופעות לוואי. אילו אלטרנטיבות יש לנו, אם כך?

עלינו להדגיש שכאשר אקמול נרשם על ידי רופא ונלקח לפרק זמן קצר, אין לו סיכונים גדולים עבור העובר. עם זאת, חשוב להקפיד על הוראות איש המקצוע ולהימנע מנטילת אקמול במהלך ההריון למשך תקופה ארוכה. למעשה, עדיף להימנע מכל תרופות במהלך ההריון במידת האפשר.

עלינו ללמוד על שיטות חלופיות וטבעיות כדי להקל על אי הנוחות. ישנן אפשרויות רבות: תרופות טבעיות, משככי כאבים תוצרת בית, עיסויים, פעילות גופנית קלה וכו'. אם אתה יכול לטפל באי הנוחות שלך בצורה פחות אגרסיבית, אתה תשפר את בריאותו של תינוקך.