למידה מבוססת פרויקטים: תלמידים כגיבורים בלמידה שלהם

אחת הגישות המודרניות ביותר לחינוך כיום היא למידה מבוססת פרויקטים (PBL)
אחת הגישות המודרניות ביותר לחינוך כיום היא למידה מבוססת פרויקטים (PBL), המבוססת על תלמידי פיתוח מיומנויות למידה אקטיביות משלהם.
אחת הגישות המודרניות ביותר לחינוך כיום היא למידה מבוססת פרויקטים (PBL), המבוססת על תלמידי פיתוח מיומנויות למידה אקטיביות משלהם. זוהי שיטת הוראה ולמידה חדשה המציבה את התלמיד במרכז תהליך הלמידה שלו.

לדינמיקה המסורתית יותר של כיתה בהובלת מורים, המאכילה את התלמידים באופן פסיבי במידע, אין מקום בפילוסופיית הלמידה מבוססת הפרויקטים (PBL). המהות של פדגוגיית PBL היא להבטיח שהתלמיד הוא הגורם העיקרי בלמידה שלו.

עם התמקדות PBL, כל חבר בקהילת החינוך נמצא שם כדי לעזור לתלמידים לרכוש את המיומנויות והאוטונומיה הדרושים להם לביצוע פרויקטים כדי שיוכלו ללמוד כיצד לפתור בעיות יומיומיות בעצמם.

מה כוללת למידה מבוססת פרויקטים?

למידה מבוססת פרויקטים היא אחת הפדגוגיות המשמשות בגישות אקטיביות ללמידה. בניגוד למתודולוגיות המסורתיות של למידה ישירה, PBL מתמקד בידע שהתלמידים מפתחים בעצמם וזה מקל על הנעתם. הלמידה של התלמידים היא עמוקה ומתגמלת יותר כתוצאה מכך.

בנוסף, היבט נוסף שמייחד את ה-PBL משאר המתודולוגיות הוא כיצד תפקידי המורה והתלמיד שונים מאוד. המורה הוא מנחה בתרחיש למידה פעילה, והתלמיד נוטל על עצמו תפקיד פעיל יותר בחינוך שלו.

מאפיין מרכזי נוסף של PBL הוא גישת המערכת האקולוגית שלו לחינוך. משמעות הדבר היא שכל אחד במערכת הכרחי ליישם באופן פעיל סוג זה של גישה חינוכית.

כמו כן, מחנכים צריכים לנתח את כל הגורמים הרבים שיכולים להשפיע על ההתפתחות מכיוון שהם קשורים זה בזה. תפקידו של המורה הוא להיות מנחה או מדריך המכוון את התלמידים כאשר הם יוצאים לפרויקטים שונים.

כיצד לפתח פרויקט PBL?

התלמידים מעריכים את ביצועיהם בעצמם ומעריכים את תהליך הלמידה כמעט כמו התוצר הסופי
התלמידים מעריכים את ביצועיהם בעצמם ומעריכים את תהליך הלמידה כמעט כמו התוצר הסופי.

הפיתוח של פרויקט PBL מורכב משלושה שלבים:

  1. שלב ראשון. התלמיד קובע את הפרמטרים לתחילת הפרויקט, לרבות היעדים, התכנים והמשימות שהם יצטרכו להשלים. נושא הפרויקט צריך לשקף את תחומי העניין של התלמיד. לכן, המורה יצטרך לקחת זאת בחשבון כאשר יעזור לתלמיד לבחור נושא.
  2. שלב שני. התלמיד מתחיל לבצע את הפרויקט ומגדיר את התוצר הסופי. פרויקט הגמר יכול להיות חוברת או פרויקט מדעי, למשל. באמצעות עבודת צוות, התלמידים מבצעים מחקר ומשקפים את ממצאיהם.
  3. שלב שלישי ואחרון. התלמידים מעריכים את ביצועיהם בעצמם ומעריכים את תהליך הלמידה כמעט כמו התוצר הסופי. הם מפתחים את הפרויקט בשלבים ומעריכים מה הם בתהליך הלמידה לפני הפקת התוצר הסופי. כך, התלמידים מטמיעים את מה שלמדו בצורה עמוקה יותר.

מה היתרונות בשימוש בפדגוגיה זו?

התלמידים מחפשים מידע ומייצרים תוכן משלהם ב-PBL. הם גם נלמדים לדון בנושאים ולהרהר על איכות המידע שהם אוספים. התמקדות זו - שהיא יותר מאשר רק בתוצר הסופי - משפרת את המוטיבציה של התלמידים ללמוד.

ווילארד ודופרין, שהם חוקרים באוניברסיטת אוהיו, מציינים שלמידה מבוססת פרויקטים משפרת את שביעות הרצון ומכינה טוב יותר את התלמידים להתמודד עם מצבים אמיתיים בעתיד.

"לחברה של היום יש תפיסה חדשה של הוראה. מחנכים מעדכנים ללא הרף את כישוריהם כדי לעמוד בזמנים, וגם המורה והתלמיד מסוגלים להתייחס באותה רמה. הם מדברים באותה שפה".

אדוארדו רודריגז סנדובל, פרופסור באוניברסיטה הלאומית בקולומביה, טוען שסטודנטים המשתתפים בלמידה מבוססת פרויקטים לומדים הרבה יותר ומפתחים מיומנויות טובות יותר.

הם משפרים את יכולתם לעבוד כצוות, והם מגלים מאמץ ועניין רב יותר. הם לומדים להציג מצגות ויש להם הבנה עמוקה יותר של מושגים אקדמיים ויומיומיים.

לבסוף, למידה מבוססת פרויקטים כרוכה בהמשגה מחדש של תהליך ההוראה והלמידה. זו פדגוגיה שמתאימה יותר לדרישות החדשניות של החברה של ימינו. זה יעזור לתמוך בדור חדש של תלמידים יצירתיים וחושבים קדימה.

פופולריים