ילדים ושינה: בעיות ופתרונות נפוצים

ילדים עלולים להיתקל בבעיות שינה בשלושה רגעים שונים
ילדים עלולים להיתקל בבעיות שינה בשלושה רגעים שונים: כאשר הם נרדמים, כאשר הם ישנים וכאשר הם מתעוררים.
שינה חשובה מאוד לילדים, כי היא עוזרת להם להטמיע מידע חדש. עם זאת, סיבוכים מסוימים עשויים להשפיע על פונקציה חיונית זו.

שינה היא אחת הפעילויות החשובות וההכרחיות ביותר לבני אדם. במהלך השינה אנו מארגנים ומטמיעים את כל החוויות והידע שאנו רוכשים. זה רלוונטי במיוחד במקרה של ילדים, כי הם מקבלים מידע חדש להטמעה כל הזמן. במאמר זה תלמדו עוד על ילדים ובעיות שינה.

חוסר שינה עלול להשפיע על תפקוד תקין של המוח וליצור אי נוחות פיזית. מסיבה זו, נרצה לדבר על הקשיים הקשורים לשנת ילדים.

ילדים עלולים להיתקל בבעיות שינה בשלושה רגעים שונים: כאשר הם נרדמים, כאשר הם ישנים וכאשר הם מתעוררים. לפיכך, ישנם סוגים שונים של קשיים. לאחר מכן, תלמד יותר לעומק על הסיבות, ההשפעות והגישות השונות.

קשיי הירדמות

ילדים רבים מתקשים להירדם. נדודי שינה הם אחד הקשיים השכיחים ביותר בשינה של ילדים. למרות שהסיבות העיקריות לה מגוונות, עליך תמיד לזכור ששינה היא הרגל שיש לרכוש. כדי לקבוע לוח זמנים מתאים לשינה, עליך להקפיד על כללים מסוימים וליצור שגרה.

עכשיו, הגיע הזמן לדבר על היגיינת שינה. ילדים לומדים לישון (בצורה בריאה ונכונה), ויש הרבה גורמים שמקלים על תהליך זה:

  • ללכת לישון ולקום באותה שעה כל יום. זה עוזר לגוף לסנכרן שינה וערנות.
  • הימנעות ממזון מעורר ופעילויות בסוף היום.
  • הקפדה על שגרה לפני השינה מכינה את ילדכם לישון. כדאי לחזור על אותן פעילויות כל ערב, כמו צחצוח שיניים, הכנת בגדים ליום הבא, ללכת לישון ולקרוא סיפור. הגדרת הסביבה הנכונה בחדר השינה. זה צריך להיות שקט, עם אורות חלשים וטמפרטורה נעימה.

אולי, חלק מהילדים סובלים מנדודי שינה כי הם מפחדים מהחושך. זהו פחד שכיח בשלבי התפתחות מסוימים. עם זאת, אם זה מפריע מאוד בחייו של הילד, כדאי לגשת לפסיכולוג.

קשיים להישאר לישון

ילדים לומדים לישון (בצורה בריאה ונכונה)
ילדים לומדים לישון (בצורה בריאה ונכונה), ויש הרבה גורמים שמקלים על התהליך הזה.

בזמן שהם ישנים, ילדים עלולים להיתקל במצבים שונים המשפיעים על השינה שלהם. חלק מהנפוצים שבהם הם ביעותי לילה, סהרוריות וסיוטים. שני האחרונים שייכים לשלב 3 ו-4, שהם תקופות השינה העמוקה. מצד שני, סיוטים מתרחשים במהלך שנת REM.

פרקים אלו שכיחים מאוד במהלך הילדות ועשויים להיעלם עם הזמן. יתרה מכך, במהלך סהרוריות וביעותי לילה, ילדים לא מקבלים גירויים חיצוניים ולמחרת בבוקר הם לא זוכרים אותם.

אז, אתה צריך פשוט לקחת את הילדים שלך בחזרה למיטה ולהישאר איתם עד שהפרק ייעלם, ולוודא שהם לא ייפגעו. זה ייגמר והם ישכחו מזה.

להיפך, אחרי שיש סיוט, ילדים נשארים ערניים. ואם הם צעירים מאוד, הם עשויים אפילו לחשוב שהסיוט היה אמיתי. לכן, במקרה זה, עליכם להרגיע את ילדיכם, לנחם אותם ולהישאר לצידם עד שהם יחזרו לישון.

היגיינת שינה נכונה עשויה לסייע במניעת אפיזודות אלו. יתרה מזאת, תוכלו לעזור לילדיכם על ידי מניעת מצבים מלחיצים או לא נעימים.

ילדים ושינה: קשיים בזמן היקיצה

זה די ברור שסבל מנדודי שינה או כל פרק אחר במהלך השינה לא יעזור להם לנוח היטב. ילדים עלולים לסבול מנמנום ועצבנות בשעות היום. ואם יש קשיים בזמן היקיצה שכיח מאוד, ילדכם עלול לסבול מתסמונת שלב השינה המושהה (DSPS). אם זה המקרה, כדאי לברר את הטיפול הספציפי.

לסיכום, שינה היא הרגל שילדים רוכשים. וכן, קשיים מסוימים הם חלק מהצמיחה שלהם. כדי להקל על ההשפעות של קשיים אלה, ילדים צריכים להיות בעלי אורח חיים פעיל פיזית, נפש רגועה והיגיינת שינה נכונה. עם זאת, אם זה הופך לבעיה רצינית, עליך לבקש עזרה מקצועית.