8 סיפורי ילדים המאתגרים סטריאוטיפים ומקדמים שוויון

אין ספק שלסיפורי ילדים יש את היכולת המדהימה לעצב אנשים
אין ספק שלסיפורי ילדים יש את היכולת המדהימה לעצב אנשים, את האידיאולוגיות שלהם ואת כישורי החשיבה הביקורתית שלהם.

סיפורים וספרים לילדים הם אחד המשאבים החינוכיים הטובים ביותר לילדים. בתוך דפי ספר ניתן למצוא כל מיני שיעורים, חוויות למידה וערכים. מטבע הדברים, ישנם גם ספרים המבקשים להפוך את העולם למקום מכיל יותר. הם קוראים לשינוי חברתי דרסטי במובנים רבים, כמו קידום שוויון.

בעולם של היום, קידום השוויון הוא אחריות מאוד דחופה ורווחת. זו הדרך היחידה להילחם בסטריאוטיפים שכל כך מושרשים בחברה שלנו. אין ספק שלסיפורי ילדים יש את היכולת המדהימה לעצב אנשים, את האידיאולוגיות שלהם ואת כישורי החשיבה הביקורתית שלהם.

במאמר זה מתוך You are mom, נשתף רשימה של ספרים המדגימים את הרעיונות הללו. התקווה שלנו היא שאחר כך תוכל לעבוד עם הקטנים שלך על המושגים הרלוונטיים במיוחד הללו. שימו לב לכותרות הבאות!

איך נבחר סיפורים שמקדמים שוויון?

מלכתחילה, אולי עדיף להימנע מהקלישאות הנפוצות בז'אנר הזה: נסיכות, נסיכים וצפרדעים; נשיקות, גיבורים וסנדקיות פיות; שיקויים ומכשפות. אלו מרכיבים נפוצים בספרי ילדים, וכולם דומים זה לזה.

איך נבחר סיפורים שמקדמים שוויון
איך נבחר סיפורים שמקדמים שוויון?

הדמיון הנפוץ ביותר בסוגים אלה של סיפורים "מסורתיים" הם התפקידים המוקצים לכל דמות. אלה כוללים נסיכות יפות, ורודות ושבריריות שניצלות על ידי נסיכים חזקים ומקסימים. דואליות ברורה תמיד מיוצגת בסיפורים האלה, כמו טוב מול רע, עשיר מול עני וחוזק מול חולשה.

כל אלה יכולים להיות מובלעים במערכת היחסים בין נשים וגברים. כמו כן, באופן מסורתי הסיפורים הללו אינם מכירים בהבדלים. אין גיוון או הכלה. לעומת זאת, בשנים האחרונות סופרים רבים החליטו להתמסר למשימה לספר סיפורים אחרים.

בספרים יש יותר אוצר מאשר בכל שלל הפיראט באי המטמון.

-וולט דיסני-

בספרים מסוג זה, תפקידים מסורתיים מאותגרים, והסיפורים המסופרים כוללים יותר וניתנים להתייחסותם. אנחנו מדברים על סיפורי ילדים המאפשרים לילדים להבין טוב יותר את עצמם ואת העולם הסובב אותם, בצורה יותר מכילה.

סיפורים המקדמים שוויון והכלה

למרבה המזל, בשנים האחרונות נוצרה סדרה של ספרים ששוברים את התבנית. הם מפרקים את המבנים הישנים הן דרך הצורה והתוכן שלהם. יצירות אלו בעצם מבקשות להציג לילדים מושגים מודרניים.

נקודות מבט אחרות על תפקיד האישה

  • סוכריות ורוד, מאת אדלה טורינו: פילים של בנות גדלים ומחונכים אחרת מאשר פילים. בזמן שהבנים רצים לחופשי ואוכלים מה שהם רוצים, הילדות פילות נסגרות ואוכלות פרחים מכוערים על מנת להשיג את הגוון המושלם של עור ורוד שמובטח יעזור להם למשוך בן זוג. עם זאת, דייזי היא חריגה מכיוון שהעור שלה אפור והיא חולמת להיות מסוגלת לחיות בחופשיות. הספר מציג נקודת מבט ביקורתית לניתוח סטריאוטיפים סקסיסטיים. המחבר משקף את המשחקים, הלבוש והתפקידים השונים של שני המינים.
  • אפילו נסיכות מפליצות, מאת אילן ברנמן: כשהיא מגלה סוד שסותר את החזון האידיאלי של נסיכות, אביה של ילדה מנקה את האבקמהספרייה שלו עותק של " ספר הנסיכות הסודי ". כאן מתגלה זהותה האמיתית. זה סיפור משעשע שמבטל את התדמית והתפקיד של נסיכות.

משפחות מעורבות

  • ברוכים הבאים למשפחה, מאת מרי הופמן: ספר זה מסביר את הדרכים השונות לגדול כמשפחה. הוא בוחן לידה, אימוץ, אומנה וסוגים שונים של משפחות. המסר הברור הוא שכל משפחה היא עולם ומלואו, אבל כל אחת מהן תקפה ומיוחדת, לא משנה איך היא נוצרה.
  • הכל במשפחה, מאת אלכסנדרה מייקסינר: ילדים לא צפויים לראות את עצמם משתקפים במשפחות בדיוניות, וזו הסיבה שהספר הזה פותח את עיני הילדים לסוגי המשפחות הרבות המרכיבות את החברה, כמו הורים פרודים או אלמנים, הורים מאותו מין., ילדים מאומצים או יתומים, משפחות ללא ילדים ומשפחות מעורבות. כל זה משמש לצייר תמונה של חיי היומיום של ילדים, שצריכים ללמוד לחיות ביחד. החלק הטוב ביותר בספר הזה ללא ספק הוא המסקנה: המאפיינים האישיים של משפחתך אינם חשובים, אבל הרגשת נאהבים כן.

סטריאוטיפים ודעות קדומות

  • זוג, מאת ג'וליה דונלדסון ואקסל שפלר: עם הספר הזה שום דבר אינו כפי שהוא נראה. דרקונים הם טובים, ונסיכות שואפות להיות רופאות, בעוד נסיכים רוצים להיות אחיות. למרות זאת, מגיע סוף טוב שבו אפשר לכל הדמויות להגשים את חלומותיהן, אבל קודם כל עליהן להוכיח שאפשר לפרוץ את הגבולות החברתיים והמנטליים כדי לעשות זאת.
  • מרצדס רוצה להיות כבאית, מאת beatriz moncó: ויכוח בכיתה מעורר השאלה הנפוצה: "מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?" הדמות הראשית גורמת לסערה בכיתה בכך שהיא חושפת שהיא רוצה להיות כבאית. חיימה טוען שזה בלתי אפשרי שכן, "אין נשים כבאיות".

שוויון והכלה

  • השיער של לוקה: לוקה הוא ילד מיוחד שבגיל צעיר מאוד מתמודד עם גיבורים ונסיכות, מגן על שערו הכחול. נוסף על כך, הוא מעז לערער על הנורמות שנקבעו כדי לחיות בחופשיות ובעקביות עם ערכיו: שוויון, כבוד לשונות וחופש בחירה.
  • זה בסדר להיות שונה, מאת טוד פאר: מסע בגילוי אפשרויות שונות; משפחות, חברים, צבעים, גזעים ומצבים. הספר מתעקש שההבדל אינו דבר רע. מה שחשוב זה להרגיש מיוחד וחשוב רק מעצם היותך עצמך.

פופולריים