מלאו את חיי ילדכם בהרגלים טובים

הרגלים "טובים" אינם בהכרח מתקבלים כ"טובים" בכל החברות
באותו אופן, הרגלים "טובים" אינם בהכרח מתקבלים כ"טובים" בכל החברות.

הרגלים נוצרים על ידי חזרה מתמדת. אנשים חוזרים על פעילויות מסוימות ולעתים קרובות מאוד מבלי שהם בהכרח מבינים זאת.

אפשר אפילו להפעיל הרגלים מבלי לחשוב עליהם, שכן המוח כבר רשם אותם. פעולות אלו נקראות בדרך כלל הרגלים בין אם הם רעים או טובים; הם יכולים להיות קשורים גם לאינסטינקטים ותורשה.

הרגלים טובים והרגלים רעים

לקרוא להרגל טוב או רע יכול להשתנות בהתאם להקשר. עבור תרבויות מסוימות, פעולה עשויה להיחשב רק להרגל. עם זאת עבור אחרים זה יכול להיחשב רע או לא נעים. באותו אופן, הרגלים "טובים" אינם בהכרח מתקבלים כ"טובים" בכל החברות.

למרות שקשה יותר להתמודד עם הרגלים מסוימים או לקבל אותם, הם עשויים להיות קשה לאדם להיפטר מהם. אבל זה לא הופך אותם לפחות בני אדם. כאשר אנו מדברים על הרגלים, אנו מתייחסים בדרך כלל להיגיינה, האכלה או שגרה יומיומית. במידה רבה, הרגלים יכולים להיות גם לא בריאים, כמו עישון.

על פי הדעה הכללית, הרגלים טובים הם אלו שמובילים אדם לתחושת סיפוק כללית ואיכות חיים גבוהה יותר.

הרגלים טובים גם משפרים את היחסים בין אנשים שחולקים את אותן פעילויות. לדוגמה, ביצוע פעילות גופנית, התנהגות טובה, שמירה על היגיינה, אכילת מזון בריא, רק כדי להזכיר כמה.

להיפך, הרגלים רעים מובילים להשלכות שליליות עבור מי שמבצע אותם. חלק מההרגלים הללו קשה מאוד להיפטר מהם אם לא מתמודדים איתם בזמן. מסיבה זו, סוגים אלה של הרגלים נקראים בדרך כלל רשעות.

כעת, הרגלים שילדים מפתחים יכולים להיות טובים או רעים. אם הרעים לא יטופלו בזמן, יהיה קשה מאוד לחסל אותם בעתיד.

הורים צריכים תמיד לבחון היטב את התנהגות ילדיהם כדי להבדיל בין הפעולות שהם עושים. כמו כן, יש צורך לחשוב על תוכנית פעולה לפתרון התנהגויות שאתה מחשיב כ"רעות".

הרגלי ילדות נפוצים

החל מהחודשים הראשונים לחייהם, ילדים מתחילים לגבש הרגלים משלהם. הרגלים אלו מתפתחים לאורך חייו של האדם ורבים מהם נשארים לנצח. כמה הרגלי ילדות שכיחים, כלומר נמצאים אצל רוב הילדים. הסיבה לכך היא שילדים עדיין לא יכולים להבחין בין טוב לרע.

ברוב המקרים, הרגלים של ילדים אינם ראויים לגינוי כלל. עם זאת, במקרים מסוימים יש צורך להתערב כדי שההרגלים הרעים לא יתגבשו.

להלן מספר הרגלים רעים נפוצים בקרב ילדים:

מוצץ אצבעות

הרגלים טובים והרגלים רעים
הרגלים טובים והרגלים רעים.

בין אם מדובר באצבעות או בהונות, זהו רפלקס ראשוני שנצפה מהרחם. הרגל זה יכול להישמר משתי סיבות.

  • החיבור בין מנהג להנאה שמופק
  • ביצוע פעולה זו כמנגנון להירגעות

לעתים קרובות ניתן לראות תינוקות בני חודש מוצצים את אצבעותיהם, בעיקר את האגודל. הם עושים את זה כשהם עייפים, כשהם רעבים או כדי להירגע לפני השינה. למרות שהפעולה הזו חולפת בדרך כלל עם הזמן, אצל אחרים היא הופכת לפעולה תכופה עד לבגרות.

זה יכול לגרום לנזק גופני כגון מום בלסת ובשיניים, שעבורם רבים זקוקים לאורתודנטים. על ההורים לנסות לשלוט ולהתאמץ לנסות להתמודד עם הרגל זה על מנת למנוע את ההשלכות העתידיות.

ניתן להשתמש בשיטות כמו הסחת דעת של הילד או ניסיון להרגיע אותו בעזרת צעצוע. חשוב גם למצוא את הסיבה העיקרית לכך שילדכם מוצץ את אצבעותיו.

כסיסת ציפורניים

הרגל זה נקרא גם אוניקופאגיה, ויש להתייחס אליו באותו אופן שבו אנו מתייחסים להרגל של מציצת אצבעות. כסיסת ציפורניים מבטאת בדרך כלל מצב של עצבנות או חרדה. במצבים אלו עדיף להסיח את דעתו של הילד במקום לנזוף בו.

אם יש להם חרדת פחד, הם כוססים ציפורניים כדי להירגע. אם אתה נוזף או מראה להם שאתה כועס, זה עלול להחמיר את המצב. במילים אחרות הם יכסו ציפורניים בתדירות רבה יותר וההרגל יתחזק.

חשוב מאוד לגלות את שורש החרדה או העצבנות כדי לשלוט בבעיה. במקרים מסוימים ילדים יכולים לכסוס ציפורניים עד שהם מדממים. נסו להכניס את האצבעות לחומר מר או משהו שהם לא אוהבים כדי לגרום להם לוותר על ההרגל הזה. זה יהיה מאוד קשה אבל לא בלתי אפשרי.

לחטט באף

הרגל זה נראה אצל מבוגרים וילדים כאחד. ההבדל הוא שילדים מסוגלים לבצע את הפעולה בפומבי ללא בושה. יותר מסתם לא להיות היגייני, הרגל זה יכול גם לגרום לדימום באף. כמה חוקרים אישרו שההרגל הזה מתרחש בדרך כלל ברגעים של שעמום או כשהילד חרד.

אחת הסיבות העיקריות לכך שילדים עושים זאת היא כי הם עדיין לא יודעים איך לקנח את האף, מה שהם לומדים מאוחר יותר. מומלץ לתת לילדים (בהתאם לגיל) מטפחת קטנה ולהראות להם איך משתמשים בה.

חשוב גם ללמד את הילדים לעשות זאת באופן פרטי. אין צורך לדאוג, שכן הרגל זה נעלם בדרך כלל עם חלוף הזמן ועם השימוש בעצות שסיפקנו.

פופולריים