הרגלים רעים וטיקים אצל ילדים: מה כדאי לדעת

איך לעזור לילדים להתגבר על הרגלים רעים וטיקים
איך לעזור לילדים להתגבר על הרגלים רעים וטיקים.
הדרך הטובה ביותר לעזור לילד לשלוט בכל סוג של טיק או הרגל היא באמצעות פעילויות פנאי. בשלב הבא, אגיד לך מה אתה יכול לעשות בנידון.

הם מסובבים את שערם, כוססים ציפורניים, מוצצים את אצבעותיהם או נוגעים באף. אלו הם חלק מההרגלים הרעים והטיקים אצל ילדים שמאתגרים הורים רבים.

האם ניתן להימנע מהם? האם הם גורמים נזק כלשהו? איך עוזרים להם? אלו הן השאלות הנפוצות ביותר שעולות לאחר התבוננות בהתנהגויות החוזרות הללו אצל ילדינו.

הרגלים המכונים הפרעות מצב רוח מתבטאים בדרכים שונות. הם יכולים להיות חולפים, אובססיביים, או אפילו להפוך להפרעה דו קוטבית או מצב מאני כאשר הם מציגים וריאציות חמורות יותר. הם נוטים להתפתח מהצורך לשחרר רגשות, חרדה או תסכול.

התנהגויות אלו מוחצין אצל ילדים בגילאי 3 עד 5. בדרך כלל הן נעלמות עם הבגרות, אך במקרים מסוימים, זה לא קורה. להיפך, הם מחזקים ומפריעים להתפתחות התינוק.

הרגלים רעים וטיקים אצל ילדים

הרגלים הם מנהגים שאנו רוכשים באופן לא מודע, הם מתעוררים שוב ושוב וללא שליטה. הם מתחזקים עם הזמן, ובמקרים רבים קשה למגר אותם מכיוון שילדים משתמשים בהם כדי להרגיש בנוח לפעמים או כדי לא להשתעמם במצבים מסוימים.

הרגלים אלו מתרחשים כאשר יש עצבנות, חרדה, עייפות או מצבים גדולים של מתח או מתח. הם עלולים לגרום לפגיעות גוף כמו מומים דנטליים עקב מציצת אצבע או עיוות של הציפורניים על ידי כסיסתן יותר מדי. ילדים מתגרים גם בגלל ההרגלים הרעים שלהם; כתוצאה מכך, זה משפיע על היחסים החברתיים, במיוחד בבית הספר.

כדי לעזור למגר הרגל רע, עדיף ללמד ילדים להתמודד עם הפחדים שלהם על ידי מתן ביטחון וביטחון בעצמם. חשוב לא לגרום להם להרגיש שונים כדי שלא תהיה להם סיבה אחרת לדאגה. בנוסף, הבהירו שיש להם תמיכת הורים כדי להתגבר על כל קושי.

איך לעזור לילדים להתגבר על הרגלים רעים וטיקים

הרגלים רעים וטיקים אצל ילדים
הרגלים רעים וטיקים אצל ילדים.

אחת הפעילויות המומלצות במקרים אלו היא שהילדים ילמדו טכניקות הרפיה ונשימה. איתם, הם צפויים לגלות מה מייצר את ההרגל העצבני או הטיק.

על ידי זיהוי הגורם בזמן, אתה יכול לעבוד על זה ולהפחית את ההתנהגות החוזרת. בדרך כלל זה נעלם עם הזמן, אבל אם זה לא קורה, רצוי ללכת למומחה.

אלטרנטיבה יעילה נוספת לעזור להפחית את הדחפים החוזרים הללו היא הסחת דעת באמצעות משחק.

למשל, אם הילדים מוצצים הרבה את האצבעות או כוססים ציפורניים, אפשר ליישם פעילות משחקית שדורשת להחזיק את הידיים עסוקות כל הזמן. זה ימנע מהם להכניס את הידיים לפה.

מצד שני, פעילות גופנית היא האלטרנטיבה הטובה ביותר להפחתת מתח. רכיבה על אופניים או שחייה יעזרו להם לנקות את דעתם וליצור שגרה חדשה בחייהם. לא יהיה מקום לתסכול כי בהיותם פעילים, לא יהיו להם מחשבות שליליות שיכולות להוביל אותם לתחושת חרדה.

התנהגויות אלו מוחצין בילדים בגילאי 3 עד 5 שנים. בדרך כלל הם נעלמים עם הבגרות, אך במקרים מסוימים הם תופסים אחיזה.

סוגי טיקים

טיקים הם תנועות שחוזרות על עצמן או צלילים שהם כמעט בלתי נשלטים. אין להם מטרה מודעת ולעתים קרובות הם לא ממושמעים. מחוות כפייתיות אלו מופיעות במצבי לחץ מאוד או כשמשהו חדש מופיע, מה שגורם לדאגה במוחו של הילד. ישנם ארבעה סוגים:

  • טיקים מוטוריים פשוטים: אלו הם הנפוצים ביותר, כגון מצמוץ או קריצת עיניים, רעד ראש והזזת הכתפיים, הידיים או הרגליים. הם בדרך כלל חולפים ונמשכים בין 1 ל-12 חודשים.
  • טיקים מוטוריים מורכבים: תנועות מתואמות איטיות המערבות יותר מקבוצת שרירים אחת. כמה דוגמאות הן כאשר ילדים מכים את עצמם, קופצים או רומסים, כורעים או מסתובבים שוב ושוב.
  • טיקים קוליים פשוטים: הם גם מתרחשים לעתים קרובות וכוללים פעולות כמו ניקוי גרון, נחירות דרך האף או נהימה.
  • טיקים ווקאליים מורכבים: אלה המתרחשים כאשר ילדים חוזרים על המילים שאנשים אחרים אומרים (אקולליה), חוזרים על אותן מילים שוב ושוב (פלילליה), וכאשר הם אומרים מילים מגונות (קופרוליה). טיקים אלו הם כרוניים ונמשכים יותר משנה.

מקור וטיפול בטיקים

התנהגות חוזרת זו אופיינית לילדים ביישנים, שקטים, מבודדים ורגישים מאוד. טיקים עוזרים להם להתמודד עם חרדה מבלי לשים לב לכך וקשה יותר לשלוט בזה כי הם עושים זאת באופן לא מודע. למעשה, ניסיון לתקן אותם עלול לגרום ליותר חרדה ומבוכה על כך שלא ניתן להתנגד לכך.

אם אנו מבחינים בהרגלים רעים או טיקים אצל ילדים, העדיפות היא למנוע מההתכווצויות הבלתי רצוניות הללו להפוך למחלה.

לשם כך, עלינו להתמקד בחיזוק ביטחונם ובנטרול התנהגות שלילית. יתר על כן, עקבו מקרוב אחר ההתפתחות שלהם ואם בכל עת אנו מבחינים שאין התקדמות, פנו למומחה בתחום בהקדם האפשרי.

פופולריים