כשילדים מכים את ההורים שלהם?

כשילדים מכים את הוריהם
כשילדים מכים את הוריהם.
מה קורה כשילדים מכים את הוריהם? חשוב להבין זאת על מנת לטפל במצב בהקדם האפשרי.

יותר מדי ילדים צעירים תוקפים פיזית או מילולית את הוריהם כשהם כועסים. זה לא חייב לקרות רק במשפחות שאינן מובנות או מתרחשות בילדים שסבלו מהתעללות. זה נפוץ יותר ויותר שילדים מכים את הוריהם בחברה שלנו.

למרות ההנחות הנפוצות, תוקפנות בילדות לא תמיד קשורה להפרעה כלשהי או לרמה התרבותית או לכוח הקנייה של משפחתם. אז למה ילדים מעליבים או מכים את הוריהם?

כשילדים מכים את הוריהם

בשלב מסוים או אחר, אולי ראית ילד או ילדה שבאמצע התקף זעם ניסו לדחוף או להכות את הוריהם. או אולי היית עד לסצנה שבה ילד פלט עלבונות באמו ואביו. או שאולי אתה בעצמך היית המקבל של אלימות כזו.

אלו מצבים שגורמים להשפעה ויכולים לגרום לך להרגיש מתוח. קשה לא לדעת איך להגיב לעבירות הללו ואולי אפילו נגיב באלימות עוד יותר.

בעיה זו תמיד נוטה להופיע עקב שורה של גורמים שעלינו לקחת בחשבון כדי להבין מדוע לילד יש חוסר כה גדול בניהול רגשי. חסרים להם כישורים מספיקים לשלוט ברגשות העזים שהם חווים בכל רגע נתון.

וזה יכול לקרות גם כי בגרעין המשפחתי חסרים כללים ומגבלות. או להיפך, אולי יש יותר מדי. לכן, חינוך מתירני מדי או סמכותי מדי גורם לילדים להיות בעלי סובלנות נמוכה לתסכול, להיות יותר אימפולסיביים וחסרי אמפתיה. כל זה יכול להוביל להתנהגות תוקפנית אצל ילדים.

גיל הוא גם נקודה חשובה שיש לזכור. אנחנו צריכים לקחת בחשבון את גיל הילד. זה דבר אחד שילד בן 15 חודשים ירביץ למישהו שלקח ממנו צעצוע, וזה דבר אחר שילד בן 6 דוחף מישהו ברגע של תסכול. באופן דומה, זה שונה מאוד כאשר נער תוקף את אח שלו בכל פעם שהם כועסים.

אז, להלן, אנו הולכים לראות מדוע ילדים עשויים להכות את הוריהם בהתאם לגיל. כמו כן, נדבר על מה אתה יכול לעשות כדי לפתור את הבעיה במקרה שילדך יפגע בך. כך תבינו טוב יותר את התנהגותם ותדעו כיצד לגשת לעניין.

ילדים שפגעו בהוריהם: בני 3 או 4

ילדים שמכים את הוריהם בגיל זה עלולים להיות בעלי התנהגויות אנוכיות ותוקפניות כאשר יש להם התקף זעם. עם זאת, לאחר גיל 3 שנים יש לבטל התנהגות זו ובדרך זו, ילדים צריכים לגלות התנהגות טובה מול תסכול או רגשות עזים.

אלו הן תגובות נורמליות לתסכול בגילאים אלו, שלמעשה אין להן כוונה אמיתית לגרום נזק. זו פשוט התגובה הרגשית העזה שלהם לכעס נפיץ בלתי נשלט על כך שהם לא יכולים להשיג את מה שהם רוצים בכל זמן נתון.

מה קורה כשילדים מכים את הוריהם
מה קורה כשילדים מכים את הוריהם?

זה הגיל המושלם להתחיל ללמד ילדים צעירים אסטרטגיות התמודדות רגשיות להתמודדות עם קונפליקטים או רגשות שליליים שיש להם.

גיל 5 או 6

בגיל זה, ילדים עשויים להרגיש שתוקפנות היא הדרך היחידה למשוך את תשומת הלב של הוריהם. הם מבינים שכאשר יש להם התפרצות של כעס, ההורים שלהם מקשיבים להם. מתרחש חיזוק שלילי שמגביר התנהגות לא הולמת זו בהתפתחותם.

במקרה זה, חיוני שתתבונן בהתנהגות שלך מול התנהגות תוקפנית אצל ילדך. שימו לב אם יש משהו בהתנהגות שלכם שהם עשויים לחקות בכל דרך שהיא. אתה גם צריך לקחת בחשבון אם יש משהו בהתנהגות שלך שעלול לגרום לקטן שלך להתפוצץ.

נתח מתי בנך או בתך רגועים ודורשים את תשומת לבך או את עזרתך. מה הם עושים כשאתה לא מקשיב היטב או לא מטפל בצרכים שלהם כי אתה עסוק בלעשות דברים אחרים? מה קורה כשאתה לא מגלה אמפתיה או זמינות לדרישות שלהם.

ילדים צריכים להרגיש שמעו ומבינים אותם

ילדים צריכים להרגיש שמעו ומבינים אותם. אם אתם לא מקשיבים בדרך כלל לילדכם, הוא יעדיפו לקבל פיצוץ רגשי וכך לקבל את תשומת הלב שלכם במקום להרגיש התעלמות. אם הם עושים דברים באלימות וזה עוזר להם להשיג את מה שהם רוצים, הם ימשיכו לעשות את זה. לכן, התגובה שלך חשובה מאוד בנסיבות מסוג זה.

אתה לא צריך לתת לילדים שלך כל מה שהם רוצים. ובהזדמנויות רבות, אתה צריך ללמד אותם, באמצעות אמפתיה וחיבה, לחכות ולקבל סובלנות לתסכול. אבל, גם אם אתם לא נותנים להם את כל מה שהם מבקשים, שימו לב אליהם ומקדו את העניין שלכם בהם יחד עם הבנה טובה. בדרך זו, אתה יכול ללמד אותם להתמודד טוב יותר עם תסכול ורגשות עזים ביותר.

אתה יכול ללמד אותם שהם יכולים להשיג את הדברים שהם רוצים בדרך אחרת, למשל, על ידי התנהגות טובה יותר בלי להכות או התנהגות תוקפנית.

אתה הדוגמה שהילדים שלך הולכים בעקבותיו: מה אתה יכול לעשות?

זכור שאתה הדוגמה הטובה ביותר שלהם, ולכן התגובה שלך חיונית. אל תאבד את קור רוחך, אל תצעק, אל תכעס, ולעולם, לעולם אל תרביץ. כי אם תעשה זאת, סביר להניח שגם הילד שלך יעשה את אותו הדבר כשהוא כועס.

מצד שני, אם הילד שלך היכה אותך, עדיף להסיר את עצמך מהמצב כדי לנשום עמוק. כך תוכלו לחשוב איך לגשת לזה בצורה חיובית. ברגע שחזרת לעצמך אתה יכול להגיד משהו כמו: "אני לא אוהב שמכים, אז אני הולך, וכשתרגע נוכל לדבר ולמצוא פתרון למה שקורה".

עקוב אחר מה שאתה אומר והראה לילדך שתשים לב אליהם רק כשהוא יירגע. כך הם יקבלו שני מסרים חשובים: שהצרכים והרגשות שלהם חשובים לך, ושאם מישהו לא מתייחס אלינו טוב, עלינו להציב גבולות.