סוגי הרדמה בלידה

סוג זה של הרדמה מעדיף מתן מינונים גבוהים יותר של תרופות
הרדמה בעמוד השדרה: סוג זה של הרדמה מעדיף מתן מינונים גבוהים יותר של תרופות, מה שמאפשר הרדמה הדרגתית של האזור לניתוח.
גלה מהם סוגי ההרדמה השונים שניתן להשתמש בהם במהלך הלידה, כך שתוכל לבחור עם מידע טוב.

הגעת התינוק היא אירוע מגייס מאוד לכל המשפחה, ועוד יותר לאם העומדת ללדת. התחושות והחוויות כל כך ייחודיות עד שאי אפשר להכליל אותן, ועוד פחות מכך לבטא אותן במילים. אבל אם יש משהו שמשותף לרוב הנשים בכל הנוגע ללידה, זה כאב, ובגלל זה היום אנחנו הולכים לספר לכם על סוגי ההרדמה הקיימים כדי לקבל חוויה פחות לא נוחה בזמן הצירים והלידה.

כמו שאנחנו תמיד אומרים, אסטרטגיות ציפייה ואסטרטגיות מניעתיות לפני הלידה חשובות מאוד. ובכל זאת, אנחנו לא יכולים להכחיש או להתעלם מהיתרונות של אמצעים תרופתיים אלה. עם מידע טוב נוכל לקבל החלטות טובות יותר. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד.

כאב הלידה, חוויה מיוחדת במינה

ודאי תהיתם מדוע יש נשים שיכולות ללדת ללא עזרה חיצונית, בעוד שאחרות מתעלפות מכאבי הצירים. ההסבר לכך די פשוט: כאב הוא תחושה יחסית וסובייקטיבית.

לאחר מכן, נשתף את ההגדרה האחרונה של תחושה זו שהוכנה על ידי האגודה הבינלאומית לחקר הכאב בשנת 2020:

"כאב הוא חוויה חושית ורגשית לא נעימה, הקשורה או דומה לזו הקשורה לפגיעה ממשית או פוטנציאלית ברקמה."

מומחים בתחום מסכימים שכאבי לידה הם תגובה אינדיבידואלית לגירויים השונים שהאישה מקבלת. המשמעות היא שהאותות הללו מתקבלים ומתפרשים בצורה ייחודית, שכן ההקשר של כל מסירה שונה (Hawkins, 2010). במובן זה, תחושות גופניות, רגשות, מוטיבציה, חוויות קודמות ומרכיבים חברתיים ותרבותיים ממלאים תפקיד מפתח בחוויה הכואבת.

לכן, מכיוון שכאב הוא ישות כה מורכבת, לא תמיד ניתן לשלוט בו מרצון. למעשה, פעמים רבות, תגובות פיזיולוגיות לגירויים כואבים עלולות לסכן את רווחתם של האם והתינוק. הם יכולים אפילו להפריע להתקדמות הלידה הרגילה. ובמובן זה, הרדמה ושיכוך כאבים נאותים יכולים להועיל לתוצאה הרצויה.

סוגי הרדמה ללידה

מומחים בתחום מסכימים שכאבי לידה הם תגובה אינדיבידואלית לגירויים השונים שהאישה מקבלת
מומחים בתחום מסכימים שכאבי לידה הם תגובה אינדיבידואלית לגירויים השונים שהאישה מקבלת.

המטרה העיקרית של הרדמה היא להפחית את תחושת הכאב לפני הליך פולשני או טראומטי, כגון ניתוח או הלידה עצמה. לשם כך ניתנות תרופות המבטלות את הרגישות של אזור מסוים בגוף באופן זמני והפיך. זה ידוע בשם משכך כאבים.

במקרים מסוימים, יש צורך גם להרפות את השרירים או לשים אישה על מנת לבצע הליכים מורכבים יותר. השפעות אלו הן מיאורלקסציה והרגעה, בהתאמה.

במקרה של לידה (נרתיקית או בניתוח קיסרי), ישנם מספר סוגי הרדמה אפשריים והבחירה באחת או באחרת כפופה לנסיבות אינדיבידואליות. במובן זה, לא רק העדפות האם נחשבות, אלא גם הצוות הרפואי מבקש לספק את תנאי הטיפול הטובים ביותר לאישה ההרה ולתינוקה.

כעניין מעשי, אנו הולכים לסווג את סוגי ההרדמה ללידה באופן הבא:

  • מקומי: זהו מתן חומר ההרדמה באזור מסוים בגוף, באמצעות זריקה המונחת ברקמה התאית התת עורית (זו שנמצאת מתחת לשכבת העור של העור).
  • אזורי: במקרה זה, התרופה מבקשת להקהות אזור מסוים בגוף. לדוגמה, החצי התחתון של הגוף. במקרה זה, חומר ההרדמה מנוהל לתוך התעלה המדולרית.
  • כללי: סוג זה של הרדמה כרוך בהרגעה מלאה של המטופל (הכנסת האישה לשלב של חוסר הכרה), הרפיית שרירים וכמובן שיכוך כאבים. תרופות ניתנות דרך הוורידים ודורשות אוורור חיצוני ואמצעים מתקדמים אחרים לתמיכת חיים.

כמה מושגים אנטומיים

כדי להבין כל הליך, אתה צריך לדעת כמה מושגים בסיסיים לגבי האנטומיה האנושית. לדוגמה, חיוני שתדעו היכן הגירוי הכואב מסתובב כדי להבין מדוע תרופות הרדמה ניתנות בצורה כזו.

בתוך הגולגולת נמצא המוח, וזה מתחבר עם שאר איברי הגוף באמצעות עצבים. האחרונים הם כמו חוטים ששולחים מידע רגיש (כגון כאב או מגע) מהקרביים, השרירים או העור אל המוח ובתורם, מחזירים את "סדרי המוח" לרקמות אלו. המסרים מהמוח יכולים להיות גירויים מוטוריים (כגון הוצאת היד ממקור חום) או התנהגותיים (כמו הדחף לברוח מפחד), בין היתר.

עצבים, באופן כללי, אינם עוזבים ישירות מהמוח, אלא מהמבנים המחוברים שלו: גזע המוח וחוט השדרה. האחרון משתרע מבסיס הראש עד כמעט המותניים דרך חור שנשאר בתוך החוליות, הנקרא תעלה או תעלה מדולרית .

בתוך התעלה המדולרית, ישנם חללים שונים, כאשר המדולה עוברת דרכה עטופה בקרומים ובנוזל. אחת המעטפות המדולריות העיקריות נקראת דורה מאטר, ולפי זה מוגדרים החללים הבאים:

  • אפידורל או אפידורל: זהו זה שנכלל בין עצם החוליות לדורה מאטר.
  • Subdural או intradural: זהו החלל בין הדורה מאטר לבין המדולה, אשר תפוס על ידי הנוזל השדרתי.

בהתאם למקום בו ניתנות התרופות ולמאפייניהן, ניתן לבצע את סוגי ההרדמה השונים.

1. הרדמה מקומית

כפי שציינו, סוג זה של הרדמה משמש לחסימת הרגישות של אזור מוגבל ונחוש. לדוגמה, אזור הנקבים שבו תתפר אפיזיוטומיה באם שלא קיבלה סוג אחר של הרדמה במהלך הלידה.

הרדמה מסוג זה נקראת הסתננות והיא נעשית על ידי הזרקת התרופה דרך העור של הפרנולום הנרתיק. באקט זה, הסיבים הדקים של עצב הפודנדל נחסמים והאישה מאבדת רגישות בחלק זה של הנרתיק שלה.

בשל הדלילות של הרקמה, היא מתחילה לפעול במהירות ולמשך זמן קצר. לכן, הוא אידיאלי לביצוע האפיסיוטומיה ולסגירתה.

מצד שני, בגלל זמן הפעולה הקצר שלו וההשפעה המקומית שלו, זה לא חלופה נאותה כדי להקל על כאבי צירי הלידה.

2. הרדמה לוקו-אזורית

הרדמה מסוג זה נקראת הסתננות והיא נעשית על ידי הזרקת התרופה דרך העור של הפרנולום הנרתיק
הרדמה מסוג זה נקראת הסתננות והיא נעשית על ידי הזרקת התרופה דרך העור של הפרנולום הנרתיק.

סוג זה של הרדמה הוא המשמש ביותר עבור פרוצדורות מיילדותיות, שכן הוא מאפשר חסימה של כאבים עזים בחצי התחתון של הגוף. בדרך זו, האם יכולה לעבור את הלידה בצורה נסבלת יותר ולהימנע מההשפעות השליליות של התחושה הכואבת הבלתי נסבלת.

בהתאם למסלול הלידה (ניתוח נרתיק או קיסרי), תיבחר אחת מהטכניקות הבאות:

  1. הרדמה אפידורלית: זוהי הרדמה המתאימה ביותר ללידה נרתיקית, מכיוון שהיא מאפשרת מתן תרופות בצורה מתמשכת לאורך זמן. זאת הודות להנחת צנתר דק בחלל האפידורלי.
  2. הרדמה בעמוד השדרה: סוג זה של הרדמה מעדיף מתן מינונים גבוהים יותר של תרופות, מה שמאפשר הרדמה הדרגתית של האזור לניתוח. ראשית, זה חוסם את הכאב, אחר כך את המגע, ולבסוף, את הניידות של השרירים. במקרה זה, התרופה מוזרקת לחלל התת-דוראלי רק פעם אחת לפני הפעולה הניתוחית.

כדי לבצע את שני ההליכים, איש מקצוע חייב לבצע דקירה בגב האם. אבל למרות החששות, זה נעשה בגובה שבו אין חוט שדרה, אלא חוטים דקים שלו. לכן, הסיכון לפציעה נמוך למדי.

כמו כל הליך פולשני, יש לו השפעות שליליות, אבל באופן כללי, זו טכניקה בטוחה לאם ולתינוק.

3. הרדמה כללית

סוג זה של הרדמה שמור למצבי חירום, כגון דימום מסיבי או מצוקה עוברית מתקדמת. כמו כן, עבור אותם מקרים שבהם אין התווית נגד הרדמה מקומית, כגון הפרעת דימום חמורה, זיהום כללי או מחלות בעמוד השדרה.

במקרה זה, התרופות ניתנות תוך ורידי ובשאיפה. המטופל נשאר ישן לחלוטין ודורש סיוע נשימתי ותמיכה מתקדמת בחיים לאורך כל ההליך.

על סוגי ההרדמה בלידה אפשר לומר...

הרדמת לידה היא תרגול בטוח שהתפתח רבות במהלך השנים.

כיום, סיבוכים חמורים לאם ולתינוק נמוכים (תמותת אימהות מוערכת ב-5 לכל 1000,000 לידות). מצד שני, היתרונות המתקבלים באמצעותו ניכרים וחשובים מאוד כדי להבטיח את רווחתם של שניהם.

מסיבה זו, אם את עומדת ללדת ורוצה לדעת את האפשרויות העומדות בפניך, דברי על כך עם המיילד שלך. מידע הוא המפתח ליכולת לקבל החלטה מודעת ונכונה.

פופולריים