חיסון ללחץ: איך זה יכול לעזור למתבגרים?

חיסון ללחץ יכול לעזור להם להתמודד
חיסון ללחץ יכול לעזור להם להתמודד.
מתבגרים, עם עצמאותם החדשה, יתמודדו עם מגוון מצבים שעלולים ליצור מתח. חיסון ללחץ יכול לעזור להם להתמודד.

מתח הוא תגובה טבעית של הגוף שלנו שכולנו חווים בשלב מסוים. ככל שנרצה שילדינו יחיו חיים רגועים וקלים, סביר להניח שהם ייתקלו באתגרים רבים. לכן חשוב לוודא שיש להם את האסטרטגיות והכלים הנכונים. ובדיוק על זה מדובר באימון חיסון ללחץ.

גיל ההתבגרות הוא תקופה מסובכת במיוחד בגלל כל השינויים שהיא טומנת בחובה. צעירים יוצאים לעולם ונוטשים בהדרגה את הגנת ההורים. לכן, הם יכולים להרגיש מוצפים במספר הזדמנויות. לפיכך, הטכניקה עליה נדבר היום מספקת להם מדריך ברור כיצד להתמודד עם מתח.

מהו חיסון ללחץ?

חיסון מאמץ הוא לא טכניקה ספציפית. במקום זאת, מדובר בהתערבות פסיכותרפויטית המפגישה מספר אסטרטגיות. זה נמשך כ-10 מפגשים ומורכב משלושה שלבים. מטרתו העיקרית היא לעזור לאדם להבין כיצד פועל לחץ, לספק כלים להתמודדות איתו ולהנחות אותו ביישום.

זוהי טכניקה קוגניטיבית התנהגותית שיושמה בהצלחה בילדים. עם זאת, זה דורש מהילדים התפתחות קוגניטיבית מסוימת. לכן, גיל ההתבגרות הוא שלב בו הוא יכול להועיל מאוד. צעירים יהיו בעלי יכולת הבנה מושלמת ויוכלו ליישם את מה שלמדו מגיל צעיר.

חיסון מאמץ צעד אחר צעד

פסיכו-חינוך

בשלב ראשון זה, איש המקצוע מסביר לצעיר כיצד פועלת תגובת הלחץ. הנער לומד להבין שמתח הוא טבעי ומסתגל כל עוד הוא מתרחש מדי פעם. עם זאת, כאשר זה מתרחש באופן כרוני או מוגזם, זה יכול למנוע מהם לחיות חיים נורמליים.

בשלב זה, צעירים לומדים גם כיצד פועלת הבעיה הספציפית שלהם. לדוגמה, במקרה של פוביה חברתית, הם לומדים שהיא נובעת מתשומת לב מוגזמת לעצמנו בזמן אינטראקציה. לחלופין, במקרה של חשש לגשת לבחינה, הם לומדים כיצד פרפקציוניזם מוגזם יכול להוביל לביצועים גרועים יותר.

שלב החזרות

חיסון מאמץ צעד אחר צעד
חיסון מאמץ צעד אחר צעד.

השלב הזה הוא הארוך ביותר, אבל הוא גם החשוב ביותר. כאן מלמדים את המתבגר טכניקות ואסטרטגיות שונות שיכולות לעזור לו להתמודד עם לחץ. בדרך כלל, נעשה שימוש בטכניקת הרפיה או נשימה (לניהול חרדה ברמה פיזיולוגית) ובטכניקה קוגניטיבית.

זה האחרון כרוך בשינוי הדיאלוג הפנימי של הילד על ידי עידודם להחליף מחשבות שליליות במחשבות מעצימות ומתפקדות. יש לחזור על מחשבות חדשות אלו מנטלית בזמן שהן מתמודדות עם המצב המפחיד על מנת לספק מוטיבציה ורוגע להתמודד מולו.

לאחר מכן נערכת סדרה של חזרות, במטרה לאפשר למתבגר ליישם אסטרטגיות חדשות אלו בסביבה בטוחה. זה צריך להתחיל במצבים שיוצרים אי נוחות קלה ומתקדמים למצבים שגורמים ליותר חרדה.

לכן, במקרה של פוביה חברתית, למשל, האדם הצעיר עשוי להתבקש לדמיין סצנה חברתית שמייצרת פחד. לאחר מכן, הם יתבקשו לדמיין את התמודדותם עם המיומנויות החדשות שנרכשו. הם יכולים גם לתרגל אסטרטגיות אלו עם המטפל או בני המשפחה לפני שיישמו אותן בחיים האמיתיים.

שלב היישום

בשלב האחרון הזה, המתבגר יצטרך להתמודד עם המצבים המפחידים בחיים האמיתיים, להסתמך כעת על כל מה שנלמד. זה עניין של יישום הטכניקות שחזרו על תרחישים מהחיים האמיתיים. לכן, בדוגמה שלנו, הצעיר יוכל ליישם אותם באינטראקציה עם חברים, חברים או זרים אחרים.

חיסון מתח, מדריך נהדר

הליך זה יכול לשמש למגוון מצבים הכרוכים ברמות גבוהות של חרדה או מתח. בסופו של דבר, זהו מדריך לצעירים לדעת להתמודד עם רגעים מאתגרים ולצאת על העליונה. זה עוזר להם לדעת ולהשתמש במשאבים שלהם כדי לנהל מצבים קשים.

לאחר שהילד רכש את הכלים הללו, הוא יוכל ליישם אותם בתרחישים רבים. הם יהיו משאב לכל החיים שתמיד יהיה זמין לשימוש. יתרה מכך, עם כל בקשה מוצלחת, הביטחון העצמי יעלה משמעותית. זוהי, אם כן, התערבות פסיכולוגית שלמה ויעילה מאוד.

פופולריים