איך לשטוף את שיערו של התינוק ובאיזו תדירות?

איך לשטוף את השיער של התינוק שלי
איך לשטוף את השיער של התינוק שלי?
עורו של התינוק רגיש וטרם פיתח את מחסום ההגנה הטבעי שלו. מסיבה זו, אין לרחוץ אותו לעתים קרובות.

שטיפת שיער ושטיפה ראשונה של התינוק היא אחד הרגעים המיוחלים והנעימים להורים. עור התינוק עדין יותר בשל התפתחותו הלא מלאה. בנוסף, עדיין אין לו את המאפיין של שמירת לחות.

מאפיינים של שיער תינוק

שיערו של תינוק שזה עתה נולד אינו השיער המובהק שיהיה לו בעתיד. במקום זאת, זה סוג של שיער שהם ישירו בהמשך. לאחר זמן מה יצמח שיער חדש, שיהיה דומה לשיער שיהיה להם בשנים הראשונות לחייהם.

בנוסף, צבע השיער של תינוקות לא יהיה הצבע הסופי מכיוון שבלידה, המלנוציטים, שאחראים על צביעת השיער, עדיין לא בשלים.

מתי עלי לחפוף את שיערו של התינוק שלי?

ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ לדחות את האמבטיה הראשונה של התינוק ל-24 שעות לאחר הלידה, או אם זה לא אפשרי, לחכות לפחות 6 שעות.

בחירת המוצרים הנכונים לאמבטיה הראשונה של תינוקך

בחר את השמפו בהתאם לגיל התינוק שלך. בנוסף, זה לא אמור להיות מעצבן וצריך להיות בעל ph ניטרלי או בסיסי. למוצרים לתינוקות או לילדים יש פורמולה מיוחדת כדי לא לגרות את העיניים, לא לגרות את השיער ולהיות היפואלרגניים.

נסו להשתמש במוצרים עם ניחוחות עדינים כי בשמים חזקים עלולים לגרום לגירוי בילדים. לאחר גיל 6 חודשים, ניתן להתחיל להשתמש במרככים במידת הצורך.

אולי יעניין אותך: 6 טיפים לאמבטיה הראשונה של תינוקך שזה עתה נולד

באיזו תדירות עלי לחפוף את שיערו של התינוק שלי?

תינוקות שזה עתה נולדו לא צריכים אמבטיה כל יום. למעשה, יש צורך רק בשתי שטיפות שיער בשבוע מכיוון שהם מזיעים או מתלכלכים רק לעתים רחוקות כדי לדרוש זאת על בסיס יומי.

יחד עם זאת, שטיפה תכופה של שיער תינוקות עלולה לגרום ליובש ואי נוחות, מה שעלול להפוך את זמן הרחצה לא נעים עבור התינוק.

אמבטיות לא אמורות להימשך יותר מ-10 דקות. תקופות ממושכות במים יכולות לשנות את תפקוד המחסום המגן של העור.

מתי עלי לחפוף את שיערו של התינוק שלי
מתי עלי לחפוף את שיערו של התינוק שלי?

אם לתינוק שלך אין הרבה שיער, שטפו את שיערו בצורה עדינה על מנת להסיר עודפי שמן או פתיתי כובע עריסה.

כובע עריסה

כובע עריסה, הנקרא גם דרמטיטיס סבוריאה אינפנטילית, הוא ביטוי קשקשי לא דלקתי של העור המתרחש בין גיל 3 שבועות ל-4 חודשים. ברוב המקרים, זה מגביל את עצמו ועובר מעצמו עם הזמן.

הביטויים הקליניים שנצפו על העור הם כדלקמן:

  • לוחות אריתמטיים
  • קשקשים צהבהבים של מראה שמנוני
  • אסימפטומטי, ללא כאב או גירוד

גם אם סבוריאה דרמטיטיס אינפנטילית היא מצב שחולף באופן ספונטני, ישנם מספר טיפולים שיכולים להאיץ את התהליך.

שטפו את שיער תינוקכם בשמפו עדין לתינוק יחד עם חומר מרכך (שמן תינוקות או ג'לי נפט) לפני השמפו. כתוצאה מכך, השמן יעזור לרכך את הקשקשים ויקל על הסרתם.

קרא גם: באיזו תדירות יש לרחוץ תינוקות?

איך לשטוף את השיער של התינוק שלי?

שיער תינוק מאוד עדין ועדין. לכן, כל התנועות או המניפולציות צריכות להיות עדינות. יש למלא את האמבטיה, תמיד להשתמש במים פושרים שאינם עולים על 35 מעלות צלזיוס - זה לא צריך להיות חם או קר. אם אין לך מדחום למדידת הטמפרטורה, תוכל להשתמש בפרק היד או במרפק כדי לבדוק זאת.

באופן אידיאלי, יש לשטוף את הגוף תחילה ואת השיער יש לשטוף אחרון כדי למנוע מהתינוק להתקרר. מרחו את השמפו ובצעו תנועות עדינות. במקביל, בעזרת היד או הספל, שטפו את המוצר לאחור כדי למנוע ממנו לטפטף על הפנים.

בעת הייבוש, אל תשפשפי במרץ, אלא בעדינות, כאילו מלטפים את השיער. בנוסף, תינוקות נוטים לאבד חום דרך ראשיהם. לכן, עדיף לצמצם את הזמן שהם מבלים עם קרקפת רטובה.

על שטיפת השיער של התינוק שלך

רחצה של התינוק הוא זמן שמחזק את הקשר עם ההורים. זה בדרך כלל מייצר אי ודאות או שאלות לגבי מתי ואיך לעשות את זה, ויש דעות שונות בעניין.

באופן אידיאלי, עליך לחכות עד שחבל הטבור ייפול לפני רחצה של תינוקך בפעם הראשונה. מכאן ואילך, לא מומלץ לעשות זאת כל יום. לבסוף, משך הזמן שלו צריך להיות קצר כדי לא לשנות את שכבת השומנים של העור.