וסת לאחר לידה: מה שאתה צריך לדעת

אם את תוהה לגבי מחזור לאחר לידה
אם את תוהה לגבי מחזור לאחר לידה, הנה מה שאת צריכה לדעת.

ברגע שהתינוק שלך נולד, הגוף שלך יתחיל לאט לאט את תהליך החזרה לשגרה ובסופו של דבר תקבל שוב את המחזור. אם את תוהה לגבי מחזור לאחר לידה, הנה מה שאת צריכה לדעת.

תשעה חודשי הריון כבר חלפו. יש לך את הקטן שלך ממש לפניך, תחוב בנוחות בזרועותיך האוהבות. ובוודאי שאלת את עצמך כמה זמן יעבור עד שתתחילי שוב לקבל מחזור.

הגוף שלך מתחיל להתאושש מהתהליך המפרך של הריון ולידה. האיברים שלך עדיין מנסים לחזור למיקומם המקורי. הגוף שלך מתמקד בייצור חלב אם עבור הקטן שלך.

במילים אחרות, כל ההורמונים שלך פועלים כדי להמשיך לתת לתינוקך את כל מה שהיא צריכה כדי להיות חזק ובריא. עם זאת, הגוף של כל אישה שונה.
לכן, האמנוריאה שלאחר הלידה (היעדר מחזור לאחר הלידה) משתנה מאוד מאישה אחת לאחרת. בדיוק אותו הדבר, המערכת הנוירו-אנדוקרינית התחילה להתניע.
אמנוריאה לאחר לידה תלויה ישירות בהנקה של האם

המערכת הנוירו-אנדוקרינית שלך אחראית להופעת המחזור שלך בפעם הראשונה, בדרך כלל במהלך גיל ההתבגרות. באותו אופן, נשים חיות מחדש את החוויה הזו לאחר ההריון כשהגוף שלהן מוכן.

עם זאת, גורם בעל השפעה ניכרת על חזרת הווסת הוא הנקה.

במשך שישה עד שמונה שבועות לאחר הלידה, הגוף שלך משיל את מה שנקרא הלוכיה שלאחר הלידה. לוצ'יה מתייחסת להפרשות נרתיקיות המכילות דם, ריר ורקמת רחם.

לאחר הוצאת הלוכיה, הווסת הראשונה שלך לאחר הלידה יכולה להופיע תוך מספר שבועות בלבד אם לא הנקת. עם זאת, אם אתה מניק את תינוקך, המחזור שלך יכול לקחת עד שנתיים.

וסת לאחר לידה: מה שאתה צריך לדעת

לפי ארגון הבריאות העולמי, רוב הנשים שאינן מניקות את ילדיהן הקטנים חוזרות לקבל מחזור רק ארבעה חודשים לאחר לידת התינוקות שלהן. ברוב המקרים, נשים שאינן מניקות מתחילות לקיים פעילות שחלתית תקינה תוך 30 יום.

התסמינים שיש לך כשאתה מתחיל שוב לקבל מחזור עשויים להשתנות. והם עשויים להיות שונים מאוד מהתסמינים שחווית לפני ההריון.

וסת לאחר לידה: מה שאתה צריך לדעת
וסת לאחר לידה: מה שאתה צריך לדעת.

זרימת הווסת שלך עשויה להשתנות, בהתחשב בכך שחוסר איזון מסוים הוא נורמלי במהלך המחזורים הראשונים שלך לאחר הלידה. עם זאת, תסמינים אחרים עשויים להשתנות גם מההתנסויות הקודמות שלך.

מחזור לאחר לידה יכול להיות מלווה בביוץ

יחד עם זאת, ייתכן אפילו שהווסת הראשונה שלך לאחר הלידה תגיע יחד עם הביוץ. זה אומר שיש לך אפשרות להיכנס להריון אם לא תשתמש באמצעי מניעה נאותים.
על פי הסטטיסטיקה, בין 1% ל-12% מהנשים נכנסות להריון במהלך הפסקת אמנוריאה זו.
חשוב להדגיש שאם אכן נכנסת להריון ואת עדיין מניקה, אין סיבה להפסיק לתת לתינוק שלך את ה"זהב הלבן" שלו. לשני התהליכים הללו אין קשר וההריון שלך לא ישפיע על ההזנה של ילדך.

מחזור והנקה

האם אי פעם שאלת את עצמך מדוע אמהות שמניקות לרוב אינן מקבלות מחזור? התשובה קשורה לכימיה. כאשר תינוק יונק את השד של אמו, הגוף של האם מייצר אוטומטית את ההורמון פרולקטין. להורמון הפרולקטין המפורסם יש את הכוח לעכב את תפקוד השחלות.

במובן זה, הנקה נחשבת לאמצעי מניעה טבעי. היא ידועה גם כשיטת הנקה ואמנוריאה (LAM). אבל תהיה זהיר! אל תסמוך על השיטה הזו בלבד. זה לא יעיל ב-100% ואתה יכול בקלות לסיים עם עוד אחד קטן בדרך.

כאשר התינוק שלך מתחיל דיאטה משלימה, זה עלול להביא לחזרת הווסת שלך.

הטבע מדהים. איכשהו, הגוף שלך יודע שאתה מסור למשימת ההנקה. אז, הגוף שלך מגן עליך בינתיים מפני הריון נוסף.

עם זאת, יעילותו היא רק 98%, ורק בתנאים מסוימים. ההנקה צריכה להיות בלעדית לחלוטין או כמעט לחלוטין (ללא מזון או פורמולות) והתינוק צריך לינוק לפחות פעם ב-6 שעות. כמו כן, התינוק שלך צריך להיות צעיר מגיל 6 חודשים.

בדרך כלל, כאשר תינוקות מתחילים לאכול, מלבד ההנקה, תחווי את המחזור הראשון שלך. זה נובע מהעובדה שתינוקך יתחיל לינוק בתדירות נמוכה יותר ורמות הפרולקטין שלך ירדו. עם זאת, אמהות מסוימות ממשיכות לחוות אמנוריאה עד שהתינוקות שלהן מפסיקים לינוק לחלוטין.

הדינמיקה של הגוף שלך תקבע את הרגע המדויק לחזור לשגרת הווסת. מה שחשוב זה שאתה בריא ושהתינוק שלך מקבל את ההזנה שהוא צריך. וכמובן, שאתה והתינוק שלך נהנים מהמפגש היפה הזה.

פופולריים