6 ציטוטים מאת הווארד גרדנר על חינוך

ציטוטים מאת הווארד גרדנר על חינוך
ציטוטים מאת הווארד גרדנר על חינוך.
אפשר לסכם את מחשבותיו של הווארד גרדנר על חינוך בכמה מהציטוטים המפורסמים שלו.

הווארד גרדנר הוא פסיכולוג וחוקר אירופי. הוא ידוע בעיקר בזכות התיאוריה שלו על אינטליגנציות מרובות, שבה הוא מתאר את קיומם של לפחות שמונה סוגים של אינטליגנציה (לשונית, לוגית-מתמטית, ויזו-מרחבית, מוזיקלית, קינסתטית לגוף, נטורליסטית, תוך-אישית ובין-אישית).

לממצאים של מחבר זה היו השלכות רבות בתחום החינוכי. בגלל זה, במאמר זה אנו הולכים להביא לכם כמה מהמחשבות המפורסמות ביותר שלו.

הרעיונות של גרדנר על חינוך

לדברי הווארד גרדנר, אנו משתמשים ומשלבים אינטליגנציות מרובות בדרגות שונות, ובצורה אישית וייחודית. לכן, לכל אדם יש את הפרופיל האינטלקטואלי שלו - מוכשר יותר בדיסציפלינות מסוימות, ופחות באחרות. יתרה מכך, מחבר זה מניח שהיצירתיות שלנו מתבטאת בכל אחד מסוגי האינטליגנציה הללו.

לכן, כשמדובר בהבנת החינוך, עלינו לעשות זאת מנקודת מבט אינטגרלית וכוללת שבה:

  • אנו עובדים על כל תחומי הלמידה
  • המורים מיישמים את האינטליגנציות המרובות של גרדנר עם תלמידיהם במהלך השיעורים שלהם

6 ציטוטים מאת הווארד גרדנר על חינוך

1. "לכל בן אדם יש שילוב ייחודי של אינטליגנציה. זה האתגר החינוכי הבסיסי".

כדי לחנך את הילדים בצורה נכונה, עלינו להכיר את הפוטנציאל הטמון בהם ולתת להם את האפשרות לפתח את עצמם במלואם. במובן זה, מערכת החינוך חייבת להציע יחס פרטני ואישי, תוך הערכה שווה של כל סוגי המודיעין.

2. "אנחנו יכולים להתעלם מהבדלים ולהניח שכל המוח שלנו זהה. או שאנחנו יכולים לנצל את ההבדלים האלה."

אפשר לסכם את מחשבותיו של הווארד גרדנר על חינוך בכמה מהציטוטים המפורסמים שלו
אפשר לסכם את מחשבותיו של הווארד גרדנר על חינוך בכמה מהציטוטים המפורסמים שלו.

לא כל הילדים לומדים באותו אופן; לכל אחד מהם יש פרופיל אינטלקטואלי ספציפי וסגנון למידה ספציפי. יש לקחת זאת בחשבון על מנת להעניק חינוך איכותי תוך שימת לב לצרכיו של כל תלמיד.

3. "הופעת הטכנולוגיות החדשות מאלצת אותנו לחנך ילדים אחרת".

טכנולוגיות מידע ותקשורת יכולות להקל על עבודת המורים בתהליך ההוראה-למידה. כיום ישנן מתודולוגיות רבות של חדשנות חינוכית הכוללות שימוש במחשבים, טאבלטים ומכשירים אלקטרוניים אחרים. בשל כך, ניתן לעבוד ולעורר את כל סוגי האינטליגנציה ולהתאים אישית את הלמידה.

4. "ילדים משאירים את חותמם על החיים בכך שהם עושים מה שהם יכולים לעשות, לא מה שהם לא יכולים... בית הספר חשוב, אבל החיים חשובים יותר. להיות מאושר זה להשתמש בכישורים שלך בצורה פרודוקטיבית, לא משנה מה הם."

לפי גרדנר, אינטליגנציה כרוכה ביכולת לפתור בעיה או לייצר מוצרים שחשובים בהקשר תרבותי.

לכן, חינוך עוסק בקבלת ילדים לרכוש מיומנויות ויכולות המועילות לחיי היומיום ולהתפתחות עתידית. כך הילדים יהפכו למבוגרים שיכולים לתרום, בדרך כלשהי, לחברה.

5. "מטרת החינוך היא לעזור לאנשים להשתמש במוחם טוב יותר."

כפי שאמרנו קודם, המוח מורכב מסוגים שונים של אינטליגנציה. במרכזים החינוכיים שלנו, עלינו להכין את ילדינו להשתמש בהם ביעילות.

6. "עלינו להשקיע פחות זמן בקטגוריית ילדים ויותר זמן לעזור להם לזהות את המתנות והיכולות הטבעיות שלהם ולטפח אותם. יש מאות ומאות דרכים להצליח והרבה מאוד כישורים שונים שיעזרו לך להגיע לשם".

לעתים קרובות, ילדים נוטים להיות משווים זה לזה, במיוחד באקדמיה. עם זאת, זוהי טעות חמורה, מכיוון שלכל תלמיד יש תכונות מסוימות שתוכלו לרתום.

לכן, ההתמקדות בחינוך צריכה להיות בפרופיל האינטלקטואלי של כל ילד, ובניצול החוזקות שלו. בית הספר הוא שצריך להתאים את עצמו לתלמידים, ולא להיפך.