איך זמן מסך מוגזם משפיע על הילדים שלנו?

נצלו את זמן המסך עבור ילדיכם לפעילות גופנית
נצלו את זמן המסך עבור ילדיכם לפעילות גופנית, מכיוון שיש משחקי וידאו שדורשים פעילות גופנית כדי לשחק בהם.
שימוש מופרז בזמן מסך עלול להשפיע על בריאות הילדים. צריך להיות שימוש אחראי יותר במכשירים.

כיום, ילדים מתחילים להשתמש בטלפונים ניידים, טאבלטים או מכשירים אלקטרוניים אחרים מגיל צעיר מאוד. זמן מסך מוגזם יכול להשפיע לרעה על הבריאות הקוגניטיבית והפיזית של הילד. לאור זאת, חיוני להגביל את החשיפה של ילדים למסכים.

זמן מסך

ארגון הבריאות העולמי (WHO) ניסח הנחיות לגבי פעילות גופנית, התנהגות בישיבה ושינה בשנת 2019. הוא מתאר סדרה של הנחיות לזמן מסך לילדים.

לגבי ילדים צעירים יותר, ל-WHO ברור בעניין. זמן מסך לילדים מתחת לשנה אינו מומלץ כלל. באשר לילדים מגיל שנה עד ארבע, זמן המסך לא יעלה על שעה אחת ביום.

המסמך קובע כי על ההורים לשלוט בתכנים שילדיהם צופים בהם וכי עליהם לבחור בתכנות איכותיות, רצוי חומר חינוכי. בנוסף, הם מצהירים שההורים צריכים להיות עם ילדיהם כדי להסביר באיזה תוכן הם צריכים לצפות.

השלכות של זמן מסך מוגזם

הגוף של הילד הוא מה שמושפע בעיקר מזמן מסך מוגזם, ויכולות להיות בעיות פיזיות רבות ושונות כתוצאה משימוש רב מדי במכשיר.

מצד אחד, ילדים הופכים ליותר יושבים. מדובר בנושא שמעורר דאגה רבה, שכן הוא מהווה גורם סיכון גבוה להשמנת ילדים.

ארגון הבריאות העולמי מגדיר "זמן מסך בישיבה" כזמן שאנו מבלים בצפייה פסיבית בטלוויזיה, מחשבים, ניידים וכו'. הוא מבהיר שהגדרה זו אינה כוללת משחקי מסך פעילים הדורשים פעילות או תנועה.

מצד שני, מומחים מצאו בעיות פיזיות אחרות כתוצאה מזמן מסך מוגזם. להלן כמה מהבעיות שבהן נתקלים בתדירות הגבוהה ביותר:

  • אם לילדך יש כאבי ראש ועיניים יבשות, הדבר עלול להיגרם על ידי בהייה במסך במשך תקופה ארוכה.
  • הסתכלות כלפי מטה לתקופות ארוכות בכל פעם עלולה לגרום לכאבי גב וצוואר.
  • אם ילדכם מתלונן על כאבים בידיים שלו, אז זה עלול להיגרם מתנועות חוזרות ונשנות כשהאצבעות שלו משחקות עם הנייד או הקונסולה שלו במשך שעות.

טיפים לשימוש בריא במכשירים

  • עודדו את ילדיכם להיות פעילים יותר פיזית. פעילות גופנית צריכה להיות חלק קבוע מחיי היומיום ואורח חייהם. נצלו את זמן המסך עבור ילדיכם לפעילות גופנית, מכיוון שיש משחקי וידאו שדורשים פעילות גופנית כדי לשחק בהם.
  • הגדר כללים לשימוש במכשירים שלהם כדי להפחית את זמן המסך שלהם. למרות שהילדים שלכם לא ישמחו יותר מדי מהרעיון שיש חוקים לשימוש בנייד ובמחשב, חשוב למצוא איזון טוב.
  • עודדו את ילדכם לשמור על יציבה טובה. כך למשל, שמירה על הנייד בגובה העיניים והפסקות לאחר 30 דקות של חשיפה למסכים ישפרו את היציבה של ילדכם.

"טכנולוגיה היא רק כלי. במונחים של לגרום לילדים לעבוד יחד ולהניע אותם, המורים חשובים הרבה יותר".

-ביל גייטס-

זה לא מונע מהילדים שלך להשתמש בטלפונים ניידים, מחשבים או מכשירים אחרים. במקום זאת, מדובר בניצול בריא של הזמן שאנו מבלים על מסכים. פשוט צמצמו את זמן הישיבה של ילדיכם, שימו לב ליציבה הטובה ובעיקר עודדו אותם לקחת חלק בפעילות גופנית.

פופולריים