היתרונות של משחק יצירתי אצל ילדים

כלומר משחק יצירתי בו הילד הוא הגיבור של מה שהוא עושה ויכול לבחור את החוקים ואיך לשחק
צורת המשחק היעילה ביותר, מבחינת צמיחה ולמידה, היא משחק יזום, מכוון עצמי, כלומר משחק יצירתי בו הילד הוא הגיבור של מה שהוא עושה ויכול לבחור את החוקים ואיך לשחק.

עידוד ילדים לשחק הוא דרך אחת לשפר את הלמידה וההתפתחות שלהם. מצד שני, מבנה מסורתי שבו ילדים לא יכולים לקחת יוזמה במשחק לא יהיה הדרך הטובה ביותר עבורם למצות את הפוטנציאל שלהם או באמת לגרום להם ללמוד דרך אינטראקציה ישירה עם הסביבה.

אם ילדים ישחקו במהלך ילדותם, הם יהיו מוכנים יותר לחיים ויהיו בעלי כישורי חיים בסיסיים טובים יותר. אבל כמובן, משחקים אלו אינם נעשים מול מסך או משחקים על ידי ביצוע הוראות. משחק יצירתי הוא הדרך הטובה ביותר להכין ילדים להצלחה, במיוחד כדי שיוכלו להגביר את ההערכה העצמית והרווחה הרגשית שלהם.

חרדה הורית שילדים ילמדו תכנים אקדמיים בשלב מוקדם יכולה להשאיר מעט מאוד זמן לזמן המשחק החיוני הנדרש לילדים. הורים צריכים ללמוד להתגבר על המכשולים והפחדים הללו, לאפשר לילדים להתפתח באופן טבעי, תוך הסתמכות על כל האפשרויות והיכולות שלהם.

מלידה, ילדים רוצים לחקור ולהבין את כל מה שסביבם. בנוסף, הם תמיד רוצים להצליח, ומסיבה זו הם אוהבים להיות ראשונים בכל דבר.

הם מאתגרים את עצמם כל הזמן להיות מסוגלים להשיג וללמוד כל דבר, גם אם זה מבוסס על ניסוי וטעייה. למידה זו מתרחשת הודות לתהליך ביולוגי המושתל בתוכם שאנו מכנים "משחק".

יש הרבה מאוד מחקרים התומכים בהשפעות החיוביות של משחק יצירתי. מחקרים קושרים בין משחקים יצירתיים לשיפור התפתחות לשונית, קוגניטיבית ופיזית. הורים צריכים לקחת בחשבון את החשיבות של משחק יצירתי על התפתחויות נכונות של ילדים, ולנטוש את המשחקים הכי יושבים כמו משחקי מחשב.

החשיבות והיתרונות של משחק יצירתי

צורת המשחק היעילה ביותר, מבחינת צמיחה ולמידה, היא משחק יזום, מכוון עצמי, כלומר משחק יצירתי בו הילד הוא הגיבור של מה שהוא עושה ויכול לבחור את החוקים ואיך לשחק. אתה יכול להתחיל את המשחק עם הילד כדי לתת מעט הדרכה, אבל אז לתת לו לקדם את הכללים שלהם.

למשל, ילד בן שנתיים יכול לבנות מגדל בלוקים אך יזדקק להדרכה ומוטיבציה מצד המבוגר כדי לחוש עניין ושמחה ליצירה ולמידה. לאחר שהדבר הושג, עליך לצאת בהדרגה מהמשחק כך שהקטן ירגיש את השמחה והסיפוק שביצירת משחק משלו, גם כשהוא תחת עין פקוחה של הוריו.

כאשר המשחק מונחה יתר על המידה על ידי אחרים (כולל מבוגרים), לילד תהיה הסתמכות רבה מדי על ביקורת והערכה, וזה יוביל לחוסר ביטחון עצמי עצום ואובדן עניין לעשות דברים בעצמו.

יש להימנע מכך שילדים יהיו תלויים כל הזמן בתשומות של מבוגרים או לבסס את הצלחתם על תגובות הוריהם וציפיותיהם. אם זה המקרה, הם עלולים לאבד קשר עם מה שבאמת מעניין אותם.

כפי שראית לאורך המאמר, היתרונות של משחק יצירתי הם רבים וכוללים: הגברת היצירתיות, שיפור הדמיון, פיתוח תחומי עניין, שיפור מיומנויות השפה, תקשורת, זיכרון, ריכוז, מיומנויות ויכולות מוטוריות, משחק פעיל, התפתחות קוגניטיבית, התפתחות חברתית ורגשית וכו'.

פופולריים