שלושה משחקים ללמד ילדים על פתרון קונפליקטים

משחקים אלו עוזרים ליצור דינמיקה של פתרון קונפליקטים בצורה מהנה ויצירתית לילדים
משחקים אלו עוזרים ליצור דינמיקה של פתרון קונפליקטים בצורה מהנה ויצירתית לילדים.
במוקדם או במאוחר, כל אחד חייב להתמודד עם קונפליקטים בחייו. לכן יש את הכלים הנכונים להתמודד עם מצבים אלה היא בסיסית. אז איך נוכל ללמד את ילדינו על פתרון סכסוכים?

חלק מהותי בחינוך ובגידול ילדים הוא ללמד ילדים על פתרון סכסוכים. כדי שזה יקרה, עליהם לבטא את רגשותיהם ולפתח מיומנויות תקשורת וסובלנות. ילדים חייבים גם למקסם את יכולתם לעבוד בצוות ולחשוב על טובת הכלל.

מספר משחקים שונים שימושיים להשגת מטרה זו, במיוחד בסביבות חינוכיות. משחקים אלו עוזרים ליצור דינמיקה של פתרון קונפליקטים בצורה מהנה ויצירתית לילדים.

להלן, נסתכל על שלוש דוגמאות למשחקים המסייעים לילדים ללמוד כיצד לפתור קונפליקטים.

משחקים להוראת ילדים על פתרון סכסוכים

1. המעגל הפנימי

מטרת משחק המעגל הפנימי היא להראות לכל אדם את המניעים שלו, השונים מאלה של אחרים. מטרתו גם ללמד ילדים להבין ולכבד את דעות בני גילם, גם כשהן מנוגדות לדעותיהם. עם מטרות אלו, מטרת המשחק היא ללמד ילדים כיצד לפתור קונפליקטים.

ראשית, מספר מתנדבים יוצרים מעגל קטן - בערך 6 או 7. שאר הילדים יערכו מעגל גדול יותר סביב הראשון.

מי שמנחה את המשחק - בדרך כלל מורה - יציע נושא לדיון. זה יכול להיות קשור לקונפליקט אמיתי שקיים בין הקבוצה, או שזה יכול להיות נושא פיקטיבי.

הילדים במעגל הפנימי יתלבטו בבעיה. ברגע שהם יסיימו, שאר בני גילם יעשו את אותו הדבר. בשיחה שנייה זו הם גם ינתחו מדוע הילדים הראשונים התנדבו להיות במעגל הפנימי. מה היו המניעים שלהם?

יחד עם זאת, עליהם לדבר על כך שהם לא הסכימו עם דעותיהם של ילדים אחרים. אם זה קורה, הם מנתחים אם הפגין כבוד כלפי נקודות מבט שונות או לא.

לבסוף, עליהם לדון אם מישהו מהם שינה את דעתו לאחר התרגיל או לא. תפקיד המדריך הוא בסיסי במשחק הזה.

2. קורי העכביש

במשחק קורי העכביש, המשתתפים צריכים לעבור דרך קורי עכביש מבלי לגעת בו. מטרת המשחק החינוכי הזה היא לבנות את היכולת הקולקטיבית של הילדים לקבל החלטות ולפתור קונפליקטים. ילדים לומדים לסמוך על בני גילם ולהעריך שיתוף פעולה.

אז איך נוכל ללמד את ילדינו על פתרון סכסוכים
אז איך נוכל ללמד את ילדינו על פתרון סכסוכים?

כדי לבצע את הפעילות הזו צריך חוט יציב וחלל פתוח - רצוי בחוץ. תצטרך גם כמה עמודים או עצים כדי לאבטח את החוט לכל צד.

לפני תחילת המשחקים, עליך לבנות קורי עכביש עם המחרוזת. הרשת צריכה להכיל חורים בגדלים שונים - החורים הגדולים צריכים להיות מוגבהים במקצת.

הרעיון הוא שהילדים יזחלו דרך קורי העכביש לצד השני בלי לגעת בו – כלומר בלי לגעת בחוט. כדי לעשות זאת, עליהם לחשוב על הדרך הטובה ביותר לעבור דרך החורים ולעזור אחד לשני.

ניתן להגביר את המוטיבציה בקרב הילדים על ידי יצירת סיפור על הצורך "לברוח" דרך הרשת.

בתום הפעילות הקבוצה תבצע הערכה. במהלך הדיון הזה, כל המשתתפים ינתחו את מנגנוני שיתוף הפעולה שבהם השתמשו. המדריך גם יבקש מהם לדבר על הרגשתם במהלך התרגיל.

קורי העכביש מאפשרים לילדים לפתור בעיות כקבוצה. כתוצאה עקיפה, הילדים ישפרו את כישוריהם החברתיים.

"משחקים אלו עוזרים ליצור דינמיקה של פתרון קונפליקטים בצורה מהנה ויצירתית לילדים"

3. משחק תפקידים

משחק תפקידים הוא דרך נפוצה ללמד ילדים על פתרון קונפליקטים. המטרה העיקרית היא לפתח ולטפח אמפתיה בקרב המשתתפים. הפעילות כוללת הפעלת מצב אמיתי או פיקטיבי. יכולים להיות עד כ-20 משתתפים במשחק.

על המדריך או המורה להציע מצב של קונפליקט. אם כבר יש נושאים שייצרו מתחים או קונפליקטים בקבוצה, זו הזדמנות טובה לטפל בהם. אחרת, המדריך יכול גם להמציא מצב היפותטי.

כדי להתחיל, המדריך מבקש ממתנדבים למלא את התפקידים של הדמויות הראשיות של הסיפור. כמובן שלילדים יהיו כמה דקות ללמוד את הדמויות שלהם.

לאחר מכן, הילדים מציגים את המצב. לאחר משחק התפקידים, הילדים יתדיינו בקבוצה. מטרת הדיון תהיה להגיע להבנה משותפת – מעין הסכמה.

כפי שאתה יכול לראות, כל הפעילויות הללו פשוטות ומהנות. לכן, קל ללכוד את תשומת הלב והמוטיבציה של ילדים להשתתף, במיוחד בבית הספר ועם חבריהם.

בחר את מה שאתה חושב שיהיה הכי יעיל ללמד ילדים את היכולת החשובה של פתרון קונפליקטים .

פופולריים