הילד שלי ממציא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר

כאשר ילד ממשיך להמציא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר
כאשר ילד ממשיך להמציא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר, זה הופך למצב מדאיג.
סירובים ותירוצים עקביים יכולים להסוות את הסיבות המדאיגות והרציניות יותר של ילד לדחיית פעילות או חובה.

גלה אם ילדך ממציא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר, וגלה את הסיבות לכך שהוא או היא עושים זאת.

התירוצים השכיחים ביותר להימנע מללכת לבית הספר

רגע לפני שהולכים לבית הספר, ילדים עשויים להתלונן על כאבי בטן, כאב ראש או כאב גרון. מחלה לכאורה זו תשתפר אם תאפשר לילד להישאר בבית, אך היא מופיעה שוב למחרת בבוקר.

כמו כן, ילדים עשויים להראות את מורת רוחם על ידי בכי או זריקת זעם. אצל ילדים גדולים יותר, עלולה להיות התנהגות מאתגרת או תוקפנית כלפי ההורים, סירוב לקום או להתכונן ללכת לבית הספר, בריחה מהבית או מבית הספר, או פרקים של מצב רוח ירוד.

למה יש ילדים שמתרצים תירוצים

לתירוצים להימנע מללכת לבית הספר יכולים להיות מקורות פנימיים או חיצוניים. לאחר מכן, נסקור את הסיבות לכל אחד מהסוגים הללו.

תירוצים עם מקורות פנימיים

ראשית, ילדכם עלול לחוש חרדה או פחד משתק לעזוב את ביטחונם של הוריו והבית. לדוגמה, ילדך עשוי לחשוב שמשהו רע יקרה לו אם הוא לא יהיה איתך בבית.

הוא עלול לחשוב שהוא ילך לאיבוד ולא יידע איך למצוא אותך. הוא עשוי אפילו להאמין שהוריו ימותו בזמן שהוא לא.

כמו כן, זה יכול להיות גם בגלל מצבים משפחתיים. במקרים של גירושין, התעללות או אלימות במשפחה, ילדים עלולים לפתח פחד לעזוב את הבית. הם מנסים להימנע מכך שהוריהם נלחמים ומחפשים תירוצים כדי לקבל את תשומת לבם.

במקרים אחרים, חלק מהילדים נמנעים מללכת לבית הספר מכיוון שיש להם הפרעת למידה לא מאובחנת.

בנוסף, ילדים גדולים יותר עשויים לחשוב שהשהייה בבית היא חוויה נעימה יותר מאשר ללכת לבית הספר. הם רוצים לישון, להיכנס לאינטרנט, לצפות בטלוויזיה, לשחק במשחקי וידאו או לעשות פעילויות אחרות המועדפות עליהם.

תירוצים עם מקורות חיצוניים

סיבות אחרות כוללות גורמים חברתיים. במקרים אלו, ילדים חוששים מלהתמודד עם מצבים כמו לעלות לאוטובוס, כתיבה על הלוח או דיבור מול המורים וחבריהם לכיתה. מכיוון שהם חשים פחד מכישלון, הם יוצרים תירוצים להימנע מכך.

סיבה נוספת כוללת בעיות בין אישיות. בילדים צעירים יותר, הם עלולים להחשיב את עצמם למכוערים או רעים או לחשוב שאף אחד לא רוצה לשחק איתם.

בנוסף, יתכן שהם עלולים לסבול מאיומים או מיחס משפיל כלשהו. סיבה זו היא הנפוצה ביותר בקרב מתבגרים. גם המורים וגם ההורים חייבים לשתף פעולה על מנת להפסיק את הבריונות בהקדם האפשרי.

ההערכה היא שעד 25% מהילדים בגיל בית הספר יצטרכו תירוצים להימנע מללכת לבית הספר בשלב מסוים
למעשה, ההערכה היא שעד 25% מהילדים בגיל בית הספר יצטרכו תירוצים להימנע מללכת לבית הספר בשלב מסוים.

כמו כן, מתרחשים שינויים פיזיים. צעירים חשים מודאגים לגבי המראה הפיזי שלהם, כמו עודף משקל או רזים מאוד. זה מוביל אותם להערכה עצמית נמוכה.

במקרה של בנות, התפתחות מוקדמת או בולטת גורמת לייסורים. שינויים הורמונליים מוסיפים לחוסר הביטחון הזה. בנוסף, בשלב חדש זה הם כבר לא הילדים המבוגרים והמנוסים יותר; הם הופכים למתבגרים הצעירים והבלתי מנוסים ביותר.

"אצל ילדים גדולים יותר, הם עשויים לשקול להישאר בבית להיות חוויה נעימה יותר מאשר ללכת לבית הספר."

כשתירוצים נפוצים

תירוצים להימנע מללכת לבית הספר הם נפוצים מאוד ויכולים להתרחש בכל עת. עם זאת, הם מתרחשים בתדירות גבוהה יותר בילדים בין 5 ל-7 שנים ובין 10 ל-13 שנים.

למעשה, ההערכה היא שעד 25% מהילדים בגיל בית הספר יצטרכו תירוצים להימנע מללכת לבית הספר בשלב מסוים.

בילדים צעירים, מצב זה עשוי להופיע לאחר החגים או לאחר מחלה קצרה. הסיבה לכך היא שזמן לא מבוטל של חיבור משפחתי התרחש. אפשר גם להמציא תירוצים לאחר מות קרוב משפחה, החלפת בית ספר, מעבר לבית חדש וכו'.

9 עצות מעשיות להורים

לפני שתשקול את מה שילדיך אומרים כתירוץ פשוט, חשבו על זה:

  • נסו לקבוע את מקור התירוצים שלהם
  • שלל את התסמינים השכיחים ביותר המשמשים תירוצים, כגון חום, כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות ו/או הקאות. התבונן בעוצמתן ובתדירותן של אותן תלונות כדי לקבוע אם הן אמיתיות.
  • היו סבלניים ואל תתרגזו.
  • אל תמהרו להגיב בשלילה או להגיד להם שהפחדים שלהם מופרכים. אל תכריח אותם ללכת לשיעור מבלי לדעת את הסיבות שלהם קודם.
  • זכור שפחדים מתמידים עלולים לעורר הפרעות חרדה, פוביות או התקפי פאניקה בעתיד.
  • זכור שבית הספר גורם לחרדה רבה אצל ילדים מכיוון שהוא לא הסביבה המוגנת של הבית. זה מוביל אותם למצוא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר.
  • התייחסו למצב מבלי לנזוף או להמעיט ברגשותיהם. זה עוזר למנוע מהבעיה להחמיר.
  • עבדו יחד עם מורים, חברים לבית הספר ואחים כדי להתמודד עם המצב בצורה הטובה ביותר.
  • פסיכולוג או איש מקצוע אחר יכולים לתת לך הצעות מעשיות בהתאם למקרה הספציפי שלך. אל תשכח שאתה לא לבד.

בעיות שעלולות לגרום לתירוצים תכופים

כאשר ילד ממשיך להמציא תירוצים כדי להימנע מללכת לבית הספר, זה הופך למצב מדאיג. במקרים אלה, מומלץ לפנות לתמיכה של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. זכרו שזה יהיה מאוד חשוב לצמיחה הכללית של ילדכם.

עזיבת בית הספר בגלל פחד וחרדה עלולה לגרום לבעיות לימודיות וחברתיות חמורות. בטווח הארוך היא גם עלולה להביא לנטישה מוחלטת של הלימודים, התנהגות עבריינית ומחסור כלכלי בגלל הקושי לשמור על מקום עבודה.

בידוד חברתי ובעיות זוגיות הן גם השלכות אפשריות. כמבוגרים, מצב זה עלול לגרום לחרדה, דיכאון, פאניקה והפרעות אישיות.

למרות שהתירוצים להימנע מללכת לבית הספר נפוץ מאוד בקרב ילדים בגיל בית הספר, עליך לנסות למצוא את מקורו. על ידי התמודדות מוצלחת עם המצב, ילדיכם יוכלו ליהנות במלואם מחוויית בית הספר שלהם ולהרגיש הרבה יותר רגועים.

פופולריים