השפעת אלימות במשפחה על ילדים

ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים היא מלאה
ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים היא מלאה, מוחלטת וקשה מאוד לבטלה.
בין אם הם גיבורים או עדים להתעללות פיזית ופסיכולוגית, השפעת האלימות על ילדים היא אכזרית. זה גורם להם להרגיש לא מוגנים ולהאמין שזו הדרך לפתור בעיות יומיומיות.

במאמר זה נספר לכם על השפעת האלימות במשפחה על ילדים, נושא מאוד אמיתי וחמור.

כאשר ישנה אלימות או התעללות בבית – בקרב הורים, ילדים או אפילו כלפי חיות מחמד – הבריאות הרגשית של הילדים עלולה להיפגע מאוד.

מהי ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים?

אלימות במשפחה או במשפחה היא מעשה שמסכן את בריאותם הפיזית, הרגשית והנפשית של ילדים באמצעות מכות או איומים.

ילדים אשר עדים למכות בין הוריהם הם גם קורבנות מכיוון שהם חיים במשק בית שנשלט על ידי אלימות. וזו לא רק תוקפנות פיזית, אלא גם רגשית ופסיכולוגית, שעלולה להיות אפילו יותר מסוכנת ומזיקה.

בעיה זו משפיעה על יותר משקי בית ממה שאנשים רבים עשויים לדמיין. ברוב המקרים מדובר בפגיעה של האב באם ולעיתים גם בילדים ש"'מפריעים" להגן עליה.

עם זאת, סוג זה של אלימות אינו מבדיל בין המינים, הגילאים או התנאים החברתיים.

ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים היא מלאה, מוחלטת וקשה מאוד לבטלה. הסיבה הראשונה היא שזה משפיע על ההתפתחות האבולוציונית של ילדים בטווח הקצר, הבינוני והארוך.

זה אפילו יכול לגרום לכשלים בתהליך הלמידה שלהם. הכישלונות הללו הם הסיבה שיש מקרים של ילדים שהרטיבו את מיטותיהם, לא מדברים או לא יכולים להתרכז בבית הספר.

כיצד לזהות את ההשלכות של אלימות בילדים

מורים, בני משפחה או חברים יכולים לזהות מתי משהו לא בסדר בביתם עקב יחסם והתנהגותם של הילדים.

בנוסף לסימנים המצוינים לעיל, ישנם אחרים: נדודי שינה, הרטבה, חוסר תיאבון, חרדה, מתח, דיכאון, סיוטים בלילה וכמובן אגרסיביות.

סביר מאוד שילדים יחקו את מה שהם רואים על בסיס יומיומי, וכאשר מתעוררת בעיה עם חבר ללימודים או שכן, הם ירצו "לתקן" אותה על ידי מכות או צרחות.

למה? כי זה מה שהם רואים לנכון לעשות, לפי הדוגמה שניתנים להם על בסיס יומי.

ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים יכולה להשתנות בהתאם לגיל
ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים יכולה להשתנות בהתאם לגיל.

ילדים שחיים במשק בית שבו אלימות היא אירוע יומיומי פגיעים יותר לטראומה ולבעיות רגשיות או פסיכולוגיות מאשר אלו שחיים בבית שליו.

ילדים הם "הקורבנות הבלתי נראים" של האלימות

ילדים קטנים משלבים בחייהם את כל מה שהם רואים, שומעים ומרגישים סביבם. אין צורך שהורים יפגעו בהם או יצעקו עליהם כדי שיהפכו לקורבנות של מה שקורה. גם כאשר האלימות היא בין מבוגרים ומחוץ לעיני הילדים, הם סובלים מההשלכות.

ילדים אלו צוברים את רגשות הייסורים העזים שלהם בפנים, זה יכול לקרות במשך שנים ופי רבים, אם לא מטפלים בהם בזמן. ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים יכולה להשתנות בהתאם לגיל:

1. עד גיל 3 שנים

יש להם הפרעות התפתחותיות, לא אוכלים מספיק, צורחים או מתעצבנים בקלות. בנוסף, הם חווים חרדה, עצב, בכי ובידוד.

אלימות במשפחה או במשפחה היא מעשה שמסכן את בריאותם הפיזית, הרגשית או הנפשית של ילדים באמצעות מכות או איומים.

2. בין גיל 3 ל-7 שנים

הם מרגישים אשמה על המצב שמוביל אותם להתנהג אחרת מהרגיל.

יתכנו רגרסיות בהרגלים שלהם: למשל, הם מוצצים את האצבעות, מרטיבים את עצמם במיטה או מאבדים את יכולת הדיבור. הם יכולים גם להיות תוקפניים, מרדניים, הרסניים, עוינים ומתריסים.

3. בין גיל 7 ל-13 שנים

בשלב זה מתגלה הערכה עצמית נמוכה, כמו גם רגשות "שנאה" כלפי המבוגר האלים.

כמו כן, התינוק עלול להיות עצבני ולהרביץ או לצעוק על אחים צעירים, חברים ללימודים, בני דודים או שכנים. ילדים מרגישים בושה על מה שהם עדים להם בבית, וכששואלים אותם הם מכחישים הכל.

4. בין 13 ל-18 שנים

בגיל ההתבגרות, ההשלכה העיקרית קשורה לרגשות שלהם ולגיבוש האישיות שלהם. הם יכולים לפתח התנהגויות פליליות, כמו גניבה או ריב ברחוב, ויכולים גם להתחיל להשתמש בסמים או לשתות אלכוהול בצורה מוגזמת.

כפי שניתן לראות, ההשפעה של אלימות במשפחה על ילדים חורגת ממה שהם רואים או שומעים בבית. המצב המצער הזה יכול לשנות את האופן שבו הם פותרים בעיות ומתייחסים לסובבים אותם במהלך שארית חייהם.

פופולריים