איך אומללות ההורים משפיעה על הילדים?

אומללות הורים משפיעה על ילדים הרבה יותר ממה שזה נראה במבט ראשון
עם זאת, אומללות הורים משפיעה על ילדים הרבה יותר ממה שזה נראה במבט ראשון.
התבגרות בתוך אומללות ההורים עלולה להוביל ילדים לסבול מחסרונות משמעותיים והשלכות שליליות. אנו נראה לך את החשיבות של לטפל קודם בעצמך כדי שתוכל לטפל בילדים שלך.

מרגע לידת הילד, הוריהם עושים כל שביכולתם כדי לשמור עליהם, לגרום להם להרגיש אהובים ולהבטיח שהם ייהנו מילדותם. לכן, מבוגרים מסוימים עשויים להתמקד כל כך הרבה בתינוקות שלהם שהם שוכחים את חשיבות הרווחה שלהם. עם זאת, אומללות הורים משפיעה על ילדים הרבה יותר ממה שזה נראה במבט ראשון.

אומללות של הורה יכולה לנבוע ממקורות רבים ושונים. אולי מערכת היחסים של בני הזוג כבר לא עובדת, אבל שני ההורים ממשיכים להישאר ביחד "למען ילדיהם".

אולי אחד מהם סובל ממחלה או הפרעה כמו דיכאון או פשוט לא מרוצה מהחיים שלו. מצבים פנימיים אלו משפיעים על הסביבה הביתית, על תפקודם כהורים ועל הדוגמה שהם נותנים לילדיהם, ומשפיעים על רווחתם בדרכים שונות.

אומללות ההורים משפיעה על ילדים בדרכים שונות

כולנו מודעים לכך שראייה בצעקות, מריבות וויכוחים מזיקה להתפתחות הרגשית של ילדים. עם זאת, ישנם סוגים אחרים של אומללות שכנראה פחות נראים לעין, אך עם השפעה רלוונטית לא פחות.

ילדים הם מאוד רגישים ותפיסים ויכולים לקלוט בקלות את המצבים הרגשיים של המבוגרים בחייהם. לכן, גם אם תנסו להסתיר את האומללות שלכם מילדכם, זה עדיין יעשה חיל בנפשו המתפתחת. הנה למה.

אשמה וחרדה

למרות שילדים יכולים לחוש באומללות של מבוגרים, הם לא תמיד יכולים להבין מדוע. לרוב, הם מסיקים שהם חייבים להיות אחראים, שהם עשו משהו לא בסדר, וזו הסיבה שההורים שלהם כועסים או נסערים. זה יכול לייצר רגשות אשמה כבדים והערכה עצמית נמוכה.

אומללות ההורים משפיעה על ילדים בדרכים שונות
אומללות ההורים משפיעה על ילדים בדרכים שונות.

בנוסף, תינוקות צריכים להסתגל לסביבתם ולקבל את אישור המבוגרים שבהם הם תלויים. מאותה סיבה, הם עלולים לסבול מחרדה גדולה כאשר מנסים לשנות את מצבי הרוח של הוריהם ללא הצלחה, או שהם עשויים להרגיש שהם צריכים לפעול בדרך מסוימת כדי לא להחמיר את המצב. כאשר הלחץ הזה נמשך והגוף שלהם ממשיך לשחרר כמויות גדולות של קורטיזול, בעיות בריאות קשורות עשויות אפילו להופיע.

כישורי הורות לקויים

כישורי הורות הם כל פעולות הוריות שמטרתן לחפש את טובת הילד. אלה כוללים יצירת קשר התקשרות טוב, גירוי התפתחות הילד, הגנה על הילד וטיפול בו. עם זאת, כאשר אדם אינו מרוצה, הוא אינו במצב הטוב ביותר לטפל באף אחד אחר.

לדוגמה, מחקרים מצאו שאמהות הסובלות מדיכאון פחות רגישות לצרכי ילדיהן ואינן מגיבות להם בצורה מספקת. זה משפיע על היחסים בין השניים והילדים חווים חוסר תשומת לב וחיבה.

דוגמה לא מספקת

יחד עם זאת, זכור כי את, כאמא, היא אחת המודלים העיקריים לחיקוי עבור ילדך. הם מסתכלים עליך כשהם לומדים להתייחס לעולם; הם מתבוננים בתגובות, בהתנהגויות ובעמדות שלך, ומפנימים את דרך החשיבה, ההרגשה והפעולה שלך כשלהם. אם אתה אומלל ואינך מתייחס כראוי לנסיבות שגורמות לאומללותך, אתה תהווה דוגמה לא הולמת.

כמובן שגם מבוגרים חשים עצב, כעס או תסכול, וזה בסדר שילדים יראו את זה, מכיוון שזה עוזר לנרמל את הרגשות האלה. עם זאת, חשוב שתיקחו אחריות על עצמכם ותנקוט בצעדים מתאימים כדי לשפר את רווחתך. למשל, ללכת לטיפול, לסיים מערכת יחסים אם היא מזיקה, לחזק את הקשרים החברתיים שלכם וכו'. נסו להוות דוגמה להתמודדות חיובית עבור ילדיכם ולא מפגן של פסימיות והזנחה עצמית.

החשיבות של טיפול נכון באומללות ההורים

למרות שאת אמא, את בן אדם ועדיין יש לך את הזכות להרגיש כאב, אכזבה וכל רגשות שליליים אחרים. עם זאת, אם אינכם רוצים שזה ישפיע על ילדיכם, חשוב שתלמדו כיצד לנהל זאת.

קודם כל תבהיר להם שהם לא אחראים למצב הרוח שלך, שאתה מבוגר ושהם לא צריכים לדאוג לטפל בך. ובמקביל, נסו למצוא את המשאבים הדרושים לכם (פסיכולוגיים, רגשיים או חברתיים) כדי להפוך את המצב הלא מאושר הזה. אם ילדיכם יראו אתכם מתמודדים עם זה כמו שצריך, הם ילמדו לקח חשוב.

פופולריים