איך ילדים מרגישים כשההורים שלהם מתווכחים?

כשהורים מתווכחים, איך הילדים שלהם מרגישים
כשהורים מתווכחים, איך הילדים שלהם מרגישים?
זה לא משנה בני כמה ילדים. כשההורים שלהם מתווכחים מולם, זה גורם להם להרגיש מאוד עצובים. לא רק שהם חווים מגוון רגשות שליליים, גם ההתנהגות שלהם והאופן שבו הם רואים דברים משתנה.

אף נישואין אינם פטורים מקשיים. לא משנה כמה שני אנשים אוהבים זה את זה, תמיד יהיו נושאים שהם לא מסכימים עליהם. לכן, אף זוג לא יכול להימלט מהמצוקות שמגיעות עם המציאות הזו. ואם יש להם ילדים, ההבדלים בין ההורים יכולים להשפיע גם עליהם. כשהורים מתווכחים מול ילדיהם, הנזק גדול.

חשוב שהורים יבינו באמת את רמת הלחץ שהוויכוחים האלה גורמים לקטנטנים שלהם. לכן המאמר הבא יסתכל מקרוב על איך ילדים מרגישים כשהוריהם מתווכחים.

כשהורים מתווכחים, איך הילדים שלהם מרגישים?

אם אי פעם היה לך ויכוח עם בן הזוג שלך, שניכם כנראה הרגשתם רע עם זה. ואם יש לך ילדים, אתה צריך לחשוב גם איך הם מרגישים. הסיבה לכך היא שכאשר הורים מתווכחים מול ילדיהם, גם ילדיהם חווים רגשות שליליים.

לדוגמה, ילדים נוטים להרגיש שהם אשמים בכל מה שהוריהם מתווכחים עליו. הם חושבים שאמא ואבא שלהם רבים בגלל משהו שהם עשו. למעשה, יש ילדים שחושבים שההורים שלהם יהיו טובים יותר אם הם לא היו בסביבה, כי לא הייתה להם סיבה להילחם.

יתרה מכך, ילדים מפחדים מאוד שאחד מהוריהם עלול לאבד שליטה ובסופו של דבר לפגוע בשני. הם מרגישים מאוד מפוחדים כשההורים שלהם מתווכחים כל כך עד שהם אומרים מילים פוגעות זה לזה.

הורים הם הדמויות החשובות ביותר בחייו של ילד. וכשהם רואים אותם נלחמים, זה ממלא אותם בפחד שהם עלולים בסופו של דבר להיפרד. וכואב להם לראות את הוריהם כל כך עצובים.

כשהורים מתווכחים, זה משפיע על התנהגות ילדיהם

כאשר הורים מתווכחים מול ילדיהם, זה יכול אפילו להשפיע על האישיות שלהם. לראות את ההורים שלהם נלחמים יכול לגרום להם להרגיש חוסר ביטחון ואפילו להיות תוקפניים.

הם לא מצליחים ללמוד איך לפתור את המחלוקות שלהם עם אחרים בצורה חיובית. במקום זאת, הם חושבים שעל ידי צעקות והעלבת אחרים, הם יקבלו את דרכם. לא רק עם חברים, אלא גם עם ההורים והאחים שלהם.

חשוב להזכיר שהורים לא צריכים להתווכח בקול כדי להשפיע על ילדיהם. אפילו סכסוכים שקטים - כשהורים מפסיקים לדבר אחד עם השני - גורמים לילדים להרגיש עצובים.

כל זה יכול לייצר כאבי ראש ומתח אצל ילדים ולגרום להם להרגיש לא מוגנים. כתוצאה מכך, הם עלולים להתקשות לישון בלילה, ואולי כבר לא ירצו ללכת לבית הספר וכו'.

איך ילדים מגיבים לוויכוחים של ההורים בהתאם לגילם

הם מרגישים מאוד מפוחדים כשההורים שלהם מתווכחים כל כך עד שהם אומרים מילים פוגעות זה לזה
הם מרגישים מאוד מפוחדים כשההורים שלהם מתווכחים כל כך עד שהם אומרים מילים פוגעות זה לזה.

זה לא משנה בני כמה ילדים... ילדים בכל גיל סובלים כשהם רואים את ההורים שלהם מתווכחים. עם זאת, בהתאם לגילם, הם נוטים להגיב אחרת.

מגיל 0 עד 18 חודשים

בגיל זה, ילדים לא יכולים לבטא את רגשותיהם במילים, אבל הם עדיין יכולים להוכיח שהם לא אוהבים שהוריהם מתווכחים. הם הופכים לחרדים ועצבניים, מתקשים לישון ותופסים את העולם כמקום לא יציב.

למעשה, תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים יכולים לתפוס את המתח והשינויים הפיזיולוגיים של אמם. לדוגמה, עלייה בקצב הלב או לחץ הדם שלך.

מגיל 18 חודשים עד גיל שנתיים

בשלב זה, הילדים ינסו למשוך את תשומת הלב של הוריהם. לדוגמה, הם יתחילו לבכות או אפילו לצעוק בניסיון להסיח את דעתם של הוריהם ולגרום להם להפסיק להתווכח.

מגיל 3 ומעלה

בגיל זה, ילדים מתחילים לראות את עצמם כמגנים של ביתם. הם לא רוצים ללכת לבית הספר כי הם חוששים שמשהו רע עלול לקרות בזמן שהם לא.

הם חושבים שאם הם יישארו בבית, ההורים שלהם לא יתווכחו כל כך. זה מסביר מדוע הם מוחים כל כך כשהגיע הזמן ללכת לבית הספר.

יתרה מכך, במקרים חמורים יותר, הם עלולים לסגת לעמדות או התנהגויות שהן התגברו עליהן קודם לכן. לדוגמה, הם עלולים לאבד שליטה על הסוגרים שלהם, ולכן, להתחיל להרטיב את המיטה.

איך להרגיע ילדים אחרי ויכוח?

קודם כל, הורים צריכים לעשות מאמץ לעולם לא להתווכח מול ילדיהם מלכתחילה. שיתוף ילדיכם בבעיות ובהבדלים שלכם לא רק יגרום להם להרגיש עצובים.

כאשר הורים מתווכחים, הדבר עלול לגרום לטראומה בלתי הפיכה בחיי ילדיהם. למעשה, הם עשויים אפילו להתקשות בפתרון קונפליקטים עם בני הזוג שלהם כשהם עצמם מגיעים לבגרות.

כל זה נאמר, לפעמים הורים עושים טעויות, ויהיו מקרים שבהם נאבד שליטה. אם זה קורה, אז אתה חייב לנסות להרגיע את הילדים שלך בהקדם האפשרי.

הבטיחו להם שהם לא אשמים כשההורים שלהם מתווכחים. עזרו להם להבין שהם לא צריכים לדאוג. הזכר להם שאתה ובן זוגך אוהבים אחד את השני ושאתם אוהבים אותם.

לסיכום, כאשר הורים מתווכחים, עליהם להימנע מלעשות זאת מול ילדיהם. עשה כל שביכולתך כדי לגרום לילדים שלך להרגיש אהובים ולהראות להם שאתה אוהב את בן הזוג שלך. כך הם יגדלו בריאים ויידעו להתמודד עם קונפליקטים בצורה בריאה.

פופולריים