טכניקת חוזה המגירה: איך זה עובד

טכניקת חוזה המגירה יכולה להיות שימושית מכיוון שכדי לשנות התנהגויות
טכניקת חוזה המגירה יכולה להיות שימושית מכיוון שכדי לשנות התנהגויות, עלינו להתערב בהן.
לפעמים, לילדים ולמתבגרים יש התנהגויות לא הולמות. כדי לשנות את ההתנהגויות הללו, עלינו להתערב. עם חוזה מגירה, ניתן להשיג מטרה זו.

בהזדמנויות רבות, ילדים ובני נוער מתנהגים בצורה שאינה מתאימה. כשהם צעירים יותר, זה קורה כי הם לא מבינים מה לא בסדר במה שהם עושים. כשהם מתבגרים, זה בדרך כלל כדי למשוך תשומת לב או ליצור כאוס. התנהגויות אלה צריכות להשתנות, ולשם כך, טכניקת חוזה המגירה יעילה למדי.

ניתן להשתמש בטכניקה זו גם בכיתה שהיא כאוטית, במיוחד אם לתלמידים אין מוטיבציה והוראות המורה לא מכבדות.

האם אתה מתקשה לשנות חלק מההתנהגויות הבלתי הולמות שילדיך מציגים? טכניקת חוזה המגירה יכולה להיות שימושית מכיוון שכדי לשנות התנהגויות, עלינו להתערב בהן. אם אתה רוצה לדעת יותר על כלי זה, אנא המשך לקרוא.

מהי טכניקת חוזה המגירה?

טכניקה זו כוללת עריכת הסכם או חוזה בין מספר צדדים. זה יכול להיות בין מורה אחד או יותר (הורים, מורים וכו'), לבין האדם הזקוק למשמעת. הסכם זה משקף את ההתנהגויות שאנו מצפים מהם, ואם יכובדו, הם יקבלו חיזוק חיובי.

טכניקה זו נכנסת לטכניקות שינוי ההתנהגות הנובעות מהתניה קלאסית והתניה אינסטרומנטלית. בעזרתו אנו מבקשים לשנות את ההתנהגויות הבלתי מתאימות אצל ילדים ובני נוער באמצעות חיזוקים חיוביים.

מהו חיזוק חיובי?

בהתניה אופרנטית, חיזוק חיובי הוא המפתח. זה מורכב ממתן גירוי חיובי לאחר ביצוע התנהגות או התנהגות שאנו רוצים לבסס. המחזק צריך להיות משהו שהאדם אוהב ומוצא מהנה. זה יכול להיות משהו פיזי, כמו גלידה, מאכל אהוב או צעצוע. זה יכול להיות גם משהו רגשי, כמו מחמאה או מילים מעודדות.

מהי טכניקת חוזה המגירה
מהי טכניקת חוזה המגירה?

לפני מתן חיזוק חיובי, עליך לדעת מראש אילו חיזוקים הם הטובים ביותר עבור כל אדם. מה שמניע נער (יציאה עם חברים, לינה וכו') לא יהיה זהה למה שמניע את הילד (צעצועים, משחק עם ההורים וכו').

לכן יש להתאים את החיזוק לכל אחד לפי צרכיו וטעמו. יש לתת את החיזוק הזה כמו שצריך, אחרת זה לא יעבוד. לכן, יש לתת אותה מיד וברצף לאחר ההתנהגות. אם זה לא נעשה כך, האסטרטגיה לא תעבוד.

כיצד לקיים את חוזה המגירה?

החוזה חייב להיות בכתב ושני הצדדים חייבים לחתום עליו. חשוב גם שכל המעורבים יהיו בהסכמה עם החוזה הזה, תוך שמירה על דברים הוגנים ולא מאולצים.

אילו כללים בסיסיים עליך לקחת בחשבון כדי לבצע את החוזה?

  • ההתנהגויות שאנו רוצים שילדינו ישיגו חייבות להיות ברורות ופשוטות כדי שילדים ומתבגרים יוכלו להבין אותן. לדוגמה: " תעשה את המטלות שלך", "תסדר את המיטה", "שים את הבגדים המלוכלכים במקום הנכון" וכו'. עליך להימנע מלכתוב דברים מעורפלים כמו "תתנהג".
  • יש לבנות את ההתנהגות שלב אחר שלב על מנת שיהיה קל להבין אותה לילדים ולמתבגרים. למשל: "לומד למבחן שפה בשבוע הבא" במקום "לעבור את כל הקורס".
  • ההשלכות צריכות להיות ברורות גם כן, ועליכם להתמקד בחיזוק החיובי שהם יקבלו אם יבצעו את ההתנהגויות הכלולות בחוזה.
  • חיזוקים חיוביים צריכים להיות מצבים או דברים נעימים לילדים. צריך להיות גיוון ועקביות, בהתאם למה שהם הצליחו להשיג לגבי ההתנהלות שאנו מצפים. כלומר, אם יעשו צעדים גדולים, החיזוקים יהיו גדולים יותר מאשר אם יעשו צעדים קטנים.
  • חשוב להיות עקביים ולהיות מחויבות כאשר מתרחשים חיזוקים. אם יתנהגו בהתאם הם יקבלו חיזוק ואם לא, אסור שיהיה חיזוק. זה חיוני כדי שהטכניקה תהיה יעילה.
  • חיוני שילדים יראו את החוזה כמשהו רציני וראוי לכבד אותו. אחרת, הילדים יראו בזה משהו לא הוגן ולא יקחו את זה ברצינות.

לגבי הטכניקה של חוזה המגירה...

ניתן ליישם את טכניקת חוזה המגירה בהקשרים רבים: בבית, במרכזי חינוך, באקדמיות... אם תטפל ותיישם את הטכניקה הזו כהלכה, היא תעלה את רמת ההבנה בין שני הצדדים ובנוסף היא תגדל. המוטיבציה שהילדים חשים לשינוי התנהגויותיהם.

בסופו של דבר, הקטנטנים יהיו אחראים למעשיהם ויהיו יותר גאים ובטוחים בעצמם כשיקבלו את החיזוקים לביצוע ההתנהגויות שנקבעו בחוזה.

אתה יכול להשתמש בטכניקה זו אם לילדך יש בעיות התנהגות כלשהן. עם זאת, אם זה לא עובד, כדאי ללכת לאיש מקצוע להכוונה.

פופולריים