כיצד עלינו לשלוט בגישה לאינטרנט של ילדינו?

הצעד הראשון בטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו הוא להבין באמת מול מה אנו מתמודדים
הצעד הראשון בטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו הוא להבין באמת מול מה אנו מתמודדים.
הילדים של היום גדלו מוקפים בטכנולוגיה. כהורים, התפקיד שלנו הוא להדריך אותם ולפקח על השימוש שלהם באינטרנט כדי למנוע סכנות אפשריות.

גישה לאינטרנט של ילדים היא אחד התחומים שהכי מדאיגים את ההורים כיום. טכנולוגיה חדשה וגישה מוחלטת לרשת העולמית הן בעיות עדכניות יחסית. בשל חוסר הניסיון מילדותם שלהם ובורות מסוימת לגבי העולם החדש הזה, הורים עלולים להרגיש מבולבלים לגבי הגבולות שהם צריכים להציב לילדיהם.

ילדים וגישה לאינטרנט

עבור מבוגרים, לעתים קרובות מפתיע לראות את הקלות שבה ילדים מטפלים במכשירים אלקטרוניים. באופן כמעט אינטואיטיבי, ילדים מסתגלים לעולם הטכנולוגי הזה ושקועים בו במלואם.

בגלל זה, זה פשוט לא ריאלי לנסות להרחיק את הילדים שלנו מהעולם המקוון. הם ילדים של עידן טכנולוגי זה ואם תהיה הגבלה מוגזמת של הגישה שלהם לאינטרנט אז זה עלול לשלול מהם חלק חשוב בהתפתחותם החברתית והחינוכית.

האינטרנט הוא כלי אשר, בהתאם לאופן בו אנו משתמשים בו, יכול להיות חיובי או שלילי. מצד אחד, הוא מספק לנו מידע, כיף ודרך חדשה לתקשר עם האנשים סביבנו. האחרון הוא המקרה במיוחד עם צעירים.

מצד שני, קטינים יכולים להיחשף לתכנים מאוד לא מתאימים להם. בנוסף, בשל הזמינות המיידית של המידע והתכנים, ילדים יכולים להתמכר מהר מאוד, ולהפוך לאימפולסיביים למדי.

מסיבה זו, האפשרות הטובה ביותר היא פשוט ליישם שכל ישר ולוודא שאנו מפקחים עליהם כראוי, באותו אופן שאנו עושים בתחומים אחרים בחייהם. אנחנו יכולים לעשות זאת על ידי מתן הדרכה, הצבת גבולות וללמד אותם ערכים שיכולים להוביל את הילדים לפתח קריטריונים משלהם.

מפתחות לטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו

מידע

הצעד הראשון בטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו הוא להבין באמת מול מה אנו מתמודדים. זה לא רעיון טוב שילדים ידעו יותר על האינטרנט והמכשירים מאשר ההורים שלהם. לכן כדאי לנסות לברר כמה שיותר מידע על העולם החדש הזה.

תצטרך להיות בעל ידע בסיסי על אופן השימוש במכשירים אלה. כדאי גם להכיר רשתות חברתיות שונות ומשחקי וידאו שבהם ילדיכם עשויים להשתמש. רק כך נוכל לחוות דעה מושכלת וכתוצאה מכך להציב גבולות ראויים.

מפתחות לטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו
מפתחות לטיפול בגישה לאינטרנט של ילדינו.

עלינו להטיל באחריותנו לספק לילדינו מידע נכון על האינטרנט. חלק מזה יהיה להסביר את היתרונות והחסרונות של כניסה לאינטרנט, ואת כל הסכנות הכרוכות בכך.

כמו שאנחנו אומרים להם לא לדבר עם זרים ברחוב, אנחנו צריכים להגיד להם את אותו הדבר לגבי זרים ברשת (ולהזהיר אותם שזרים יכולים לבוא מחופשים לחברים).

כללים בסיסיים, כמו אי שיתוף מידע אישי או יצירת קשר עם זרים, צריכים להיות ברורים לילדים. עלינו להבהיר שזה לא רק בגלל שאנחנו אומרים זאת, אלא בגלל שיש שם סכנה ממשית.

גבולות

כהורים, עלינו לפקח על השימוש של ילדינו בגישה לרשת. מסיבה זו, אנו ממליצים שהמחשבים שהם מנווטים בהם יישמרו באזור משותף של הבית, ושאנחנו נמצאים באזור כשהם משתמשים בהם.

תצטרך להגדיר מגבלות על מספר השעות שהם יכולים להשתמש במכשירים שלהם ועל התוכן שהם יכולים לגשת אליהם. יש תוכנות שונות לבקרת הורים המאפשרות לנו להגביל ולנטר את שני ההיבטים הללו.

אמון

יצירת קשר של כבוד הדדי ואמון עם ילדינו היא אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות דברים. נסו להיות חלק מחיי ילדיכם, הן באינטרנט והן במצב לא מקוון. במקום לשפוט או לבקר את ההתנהגות המקוונת שלהם, היו גמישים ופנויים להנחות אותם.

חשוב לוודא שילדים לא ישתפו מידע אישי או תמונות ללא השגחתנו. עם זאת, נסה לאזן בין שליטה זו לבין ביטחון בהם. תן להם להראות לך שהם אחראים.

איזון

לבסוף, עלינו לראות בגישה לאינטרנט רק חלק אחד מחיינו. אנחנו לא צריכים לחסל אותו לחלוטין, אבל גם לא לתת לו לספוג את כל הזמן של ילדינו.

זה בהחלט לא מועיל להשתמש במכשירים אלקטרוניים כסוג של בייביסיטר או לאפשר לילדים להשתמש בו כדי לברוח מהמציאות. חשוב להראות להם חלופות פנאי אחרות כמו קריאה, משחקי לוח וספורט. עלינו להראות להם עד כמה חשובה האינטראקציה החברתית האמיתית, ולעולם לא ניתן להחליף זאת באמצעות האינטרנט.