הטקסונומיה של בלום בחינוך

הטקסונומיה של בלום בחינוך היא משאב טוב לעזור למחנכים ללמד תלמידים על סמך היכולות שלהם
הטקסונומיה של בלום בחינוך היא משאב טוב לעזור למחנכים ללמד תלמידים על סמך היכולות שלהם.
הטקסונומיה של בלום בחינוך היא משאב טוב לעזור למחנכים ללמד תלמידים על סמך היכולות שלהם. המשך לקרוא כדי ללמוד הכל על זה!

באמצעות תכנון פעילויות רב-שכבות תוך שימוש בטקסונומיה של בלום, מורים יכולים לענות על כל הצרכים החינוכיים של תלמידיהם, תוך התייחסות לגיוון בכיתתם באופן כוללני.

בגישה חינוכית זו, המורים אחראים להכנת מטלות בית ספריות על ידי התחשבות בדרגות השונות של תהליכים קוגניטיביים אצל התלמידים. כתוצאה מכך, הם מציעים פעילויות שבהן רמת המורכבות והביקוש עולה בהדרגה.

"כולם גאון. אבל אם תשפוט דג לפי יכולתו לטפס על עץ, הוא יחיה כל חייו באמונה שהוא טיפש".

- אלברט איינשטיין -

הטקסונומיה של בלום בחינוך

פעילויות רב-שכבות מורכבות מהקמת משימות ברצף כדי להגיע לסטנדרט למידה מסוים. לפיכך, התלמידים לומדים על בסיס רבדים, המחולקים לרמות קוגניטיביות שונות. תחילה הם מבצעים משימות פשוטות שברגע שהן מסיימות אותן, בהדרגה הופכות מורכבות יותר עד שהן מגיעות לרמה הגבוהה ביותר.

הטקסונומיה של בלום בחינוך
הטקסונומיה של בלום בחינוך.

פעילויות אלו מבוססות על הטקסונומיה של בלום. מחבר זה קובע כי ניתן לסווג את הפעולות המנטליות שבהן משתמש תלמיד כשהוא רוכש ושולט ידע לשש דרגות, מדרגת הקושי הפחותה ועד הגדולה ביותר.

רמות הטקסונומיה של הפריחה

  • רמה ראשונה: זכור. זה מורכב מזיהוי וזכירת מידע רלוונטי. זה כולל הגדרה, ציטוט, ספירה, זיהוי ושם, בין שאר הפעילויות. למשל, מתן שמות לשלושה מחברים רלוונטיים, כתיבת רשימת דמויות של סיפור מסוים, דקלום לוחות זמנים וכו'.
  • רמה שניה: להבין. זה מתייחס להבנה וליכולת לבנות משמעות על ידע ספציפי. זה כולל שיוך, פרפרזה, הסבר, ניגוד ודיון, בין פעילויות אחרות. למשל, הסבר על התכנים הנלמדים בצורה אישית, הכנת מפות מושגיות ודיון בנקודות המפתח של נושא וכו'.
  • רמה שלישית: החל. במילים אחרות, שימוש בידע ובמיומנויות הנלמדות במצבים חדשים. זה כולל הערכה, חישוב, פתרון, המחשה, השלמה, פיתוח וגילוי, בין פעילויות אחרות. למשל, תיקון נתונים שגויים, עריכת תקציב ותכנון ניסוי על סמך ידע מסוים, בין שאר הפעילויות.
  • רמה רביעית: ניתוח. זה מורכב מפירוק הלמידה לכמה חלקים וקשר ביניהם. לפיכך, זה כרוך בין היתר בהפרדה, סדר, הסקה, פרשנות ומודלים. לדוגמה, פירוש הרגשות של הדמויות הראשיות של סיפור והשוואת שתי תיאוריות באותו נושא.
  • רמה חמישית: להעריך. זה מרמז על הערכה ושפוט של ידע נרכש על סמך קריטריונים שנקבעו. לכן, זה כרוך בין היתר בבדיקה, מדידה, הערכה והצדקה. לדוגמה, כתיבת נקודת המבט שלהם על נושא ובחירת הטיעונים הטובים ביותר או הגרועים ביותר של מחבר בנוגע לנושא, בין היתר.
  • רמה שישית: ליצור. זה מורכב משיפור או ביצוע של משהו מקורי וחדש על סמך נושא נלמד. לפיכך, זה כרוך בעיצוב, הצעה, המצאה, שינוי ושכתוב, בין היתר. למשל, הפיכת רומן למחזה, כתיבת יומן מנקודת מבט של דמות מסוימת ועיצוב תחקיר על נושא מסוים, בין היתר.

היתרונות של הטקסונומיה של בלום להצעת פעילויות רב-שכבות בכיתה

הצעה ותכנון של פעילויות רב-שכבות בכיתות מועילות לכל התלמידים, שכן כל אחד מהם משיג את מטרות הלמידה השונות בקצב שלו. כך, כל תלמיד מגיע לרמה שהוא יכול לפי מאפייניו ויכולותיו.

כתוצאה מכך, זה מספק מענה חינוכי הולם עבור:

  • ראשית, תלמידים מחוננים ובעלי כישורים גבוהים שבוודאי יעשו את הפעילויות ברמה השישית.
  • שנית, ילדים שיש להם סוג של קשיים או בעיות בבית הספר.
  • לבסוף, שאר ציבור הסטודנטים.

"כל התלמידים יכולים ללמוד ולהצליח, אבל לא באותו יום באותה צורה".

- וויליאם ג'י ספאדי -