הבדיקות הראשונות שבוצעו לתינוקות שזה עתה נולדו

הבדיקות שנעשות לתינוקות שזה עתה נולדו במהלך השעות והימים הראשונים מבטיחות לנו שילדינו בריאים לחלוטין
הבדיקות שנעשות לתינוקות שזה עתה נולדו במהלך השעות והימים הראשונים מבטיחות לנו שילדינו בריאים לחלוטין.
לבדיקות הראשונות שרופאים מבצעים לתינוקות שזה עתה נולדו יש חשיבות חיונית. הם מאפשרים גילוי מוקדם וטיפול במחלות אפשריות שילד עלול לסבול. היום אנו רוצים לספק לכם תיאור קצר של הבדיקות שבוצעו בשלב זה.

הבדיקות שנעשות לתינוקות שזה עתה נולדו במהלך השעות והימים הראשונים מבטיחות לנו שילדינו בריאים לחלוטין. אז מה הם ולמה הם מיועדים?

סוגי הבדיקות הקיימות כיום מנסות לשלול כל מיני סיבוכים. אלה כוללים בעיות הקשורות ללחץ דם, טונוס שרירים והתפתחות מערכות הנשימה והשמיעה. הם כוללים גם מחלות מטבוליות אפשריות.

חשוב להורים לדעת שרבות מהבדיקות הללו הן שגרתיות. הם מאפשרים לרופאים לנקוט פעולה מהירה ויעילה במקרה של כל סוג של סיבוך .

בדיקות שבוצעו לתינוקות שזה עתה נולדו

לפחות 80% מבדיקות הסקר והבדיקות לשלילת פתולוגיות מסוימות בילודים מתבצעות ביום הולדתם.

אלה הם יסודיים לגילוי מצבו הפיזי של הילד. הסיבה לכך היא שבעוד העובר נמצא בתוך רחם האם, אי אפשר למדוד היבטים מסוימים של התפתחותו ותפקוד בריאים.

הבדיקות הראשונות שבוצעו לתינוקות שזה עתה נולדו הן:

ציון האפגר

זוהי ההערכה המלאה הראשונה שמתבצעת לילודים מיד עם לידתם. או מומחה רפואי או אחות מסייעת עשויים לבצע אותם לאחר לידת תינוק. מבחן זה בוחן:

  • דרכי הנשימה של הילד, באמצעות שאיבת אף.
  • גוון עורו של התינוק.
  • פעימות לב, שאמורות להיות בסביבות 100 פעימות לדקה.
  • תנועתיות וטונוס שרירים בגפיים של התינוק.

לאחר הערכה זו, הצוות הרפואי מתחיל לרשום את המידע מהבדיקה. הם מקצים מספר בין 0 ל-10 לפי תגובת הילד בארבעת האזורים. ציון אפס אומר שאין תגובה, והמספר 10 מסמל תגובה מיטבית של הילד.

בדיקה זו מתבצעת כל 5 דקות במהלך השעות הראשונות לחיים. בכל הילודים הבריאים, בדיקות חוזרות ונשנות לאורך זמן מגלות תוצאות משופרות כאשר ילדים מסתגלים לחיים מחוץ לרחם.

בדיקת דם

הצוות הרפואי מבצע גם בדיקות דם בשעות הראשונות לחייו של התינוק. המטרה היא לקבוע את מידת החמצון של הדם וגם את סוג הדם של התינוק.

הבדיקות הראשונות שבוצעו לתינוקות שזה עתה נולדו הן הבאות
הבדיקות הראשונות שבוצעו לתינוקות שזה עתה נולדו הן הבאות.

באירופה, אחת הבדיקות הללו ידועה בשם "מבחן דקירת העקב". השם מתייחס לאזור בגוף התינוק בו נשאב הדם.

לדגימת דם זו יש מספר מטרות, למשל, רופאים יכולים לבדוק היפרתירואידיזם. הם יכולים גם לבדוק אנמיה חרמשית, טוקסופלזמה ו-19 מחלות מטבוליות אחרות.

"חשוב להורים לדעת שרבות מהבדיקות הללו הן שגרתיות. הן מאפשרות לרופאים לנקוט בפעולה מהירה ויעילה במקרה של כל סוג של סיבוך".

משקל וגודל התינוק

כאן, רופאים שוקלים תינוקות ולוקחים את המדידות שלהם כדי להשוות את הנתונים הללו עם הערכות מבוססות. בדרך כלל, תינוקות שזה עתה נולדו שוקלים בין 2 ק"ג 8, גרם ל-4 ק"ג, 13 גרם. המשקל הממוצע הוא 3 ק"ג, 3 גרם.

מדידות חשובות אחרות של תינוקות שזה עתה נולדו כוללות היקף ראש. בחינה זו חשובה גם לשלילת חריגות אפשריות מסוימות. בממוצע, לתינוקות שזה עתה נולדו יש היקף ראש בין 13 ל-14 ו-1 סנטימטר.

בדיקת דרכי הנשימה ופינוי פסולת

הערכה זו היא אחת הראשונות שצוות רפואי מבצע. כאן דואגים שדרכי השתן של התינוק ותעלת פינוי הפסולת נקיים מחסימות. במילים אחרות, הרופאים מבטיחים שהתינוק שזה עתה נולד יכול להטיל שתן ולעשות את צרכיו בצורה נכונה.

גיל הריון

בדיקה זו מיועדת במיוחד לילודים שנולדו בטרם עת, ומשמשת לקביעת גיל ההריון המדויק שלהם. במקביל, היא מאפשרת לרופאים לקבוע עד כמה התפתחו האיברים החיוניים שלהם.

היבטים פיזיים כלליים

הרופאים גם רואים מאפיינים פיזיים גלויים של תינוקות שזה עתה נולדו כדי לזהות כל מומים אפשריים. למשל, הם סופרים את האצבעות והבהונות, בודקים שיש להם שתי אוזניים ומוודאים שיש להם את הצורה הנכונה.

בדיקות שגרתיות אחרות

בדיקות שגרתיות אחרות כוללות התבוננות מתמשכת בגדם הטבור של הילד. אנשי מקצוע רפואיים בודקים גם את הרפלקסים של היילוד ואת מצב עיניו. הם גם מורחים טיפות ומשחות.

כל הבדיקות השגרתיות והמחויבות הללו המבוצעות לתינוקות שזה עתה נולדו עוזרות לרופאים לקבוע את בריאותם הכללית. בהתבסס על הממצאים שלהם, הם עשויים לאפשר ליילוד ללכת הביתה, או להתחיל כל טיפול הדרוש כדי להבטיח את הרווחה הפיזית של הקטנה.

פופולריים