איך מונעים התייבשות בילדים ומה עושים?

חשוב לציין שלילדים יש שני מצבים מיוחדים שהופכים אותם לפגיעים יותר להתייבשות
חשוב לציין שלילדים יש שני מצבים מיוחדים שהופכים אותם לפגיעים יותר להתייבשות.
אם ילדכם מקיא או סובל משלשול, כדאי לשים לב במיוחד לכמות הנוזלים שהם צורכים כדי למנוע התייבשות. למד עוד על התייבשות אצל ילדים במאמר הבא.

במזג אוויר חם, אובדן נוזלים בהזעה גובר, והדבר מגביר את הסיכון להתייבשות אצל ילדים. מצב בריאותי זה עלול להיות מסוכן אם לא ננקטים אמצעים בזמן. לכן, חיוני ללמד את ההורים כיצד למנוע זאת.

חשוב לציין שלילדים יש שני מצבים מיוחדים שהופכים אותם לפגיעים יותר להתייבשות:

מצד אחד, הם נוטים לשמור על רמת פעילות גבוהה יותר מהמבוגרים שלהם וזה מתורגם להזעה גדולה יותר. מצד שני, ככל שהם קטנים יותר, כך יש להם פחות מים בגוף. המשמעות היא שבמקרה של אובדן מינימלי, כמו הקאות, ההשפעה על האורגניזם שלהם חמורה יותר מאשר במקרה של מבוגר.

לכן, חשוב להחליף כמויות מספיקות של נוזלים במקרה של אובדן על מנת למנוע חוסר איזון שעלול להשפיע על בריאות הילד.

מהם הסימנים להתייבשות אצל ילדים?

גורמי הסיכון העיקריים להתייבשות בילדים הם שלשולים, הקאות, חום, הזעת יתר וחוסר גישה למי שתייה. בדרך כלל, כאשר ילד מתייבש, הם עשויים להציג את התסמינים הבאים:

  • פה יבש
  • היעדר דמעות
  • עיניים שקועות
  • נפח שתן מופחת
  • עור יבש
  • נרגנות
  • נמנום או סחרחורת

איך מטפלים בהתייבשות?

חיוני שתזהה התייבשות בזמן כדי ליישם אסטרטגיית החלפת נוזלים מתאימה. כאשר זה מתחיל בבית, הסיכון להתקדמות להתייבשות חמורה נמוך יותר, והסיכוי שהילד יזדקק לטיפול בבית חולים פוחת.

הנוזל האידיאלי להחלפת אובדן נוזלים בילדים הוא תמיסת מינרלים דרך הפה, בנוסף למים, תמיסה זו מורכבת מהכמויות הנכונות של מלחים מינרליים וסוכרים. אתה יכול לרכוש מוצר זה בכל בית מרקחת ללא מרשם ויש לתת אותו תוך 3 שעות מתחילת ההפסדים.

כדאי להתחיל עם נפחים קטנים שוב ושוב. לדוגמה, 10 מיליליטר כל 2 עד 3 דקות, לרוב בעזרת מזרק. המטרה צריכה להיות שהילד יקבל כ-250 מיליליטר תוך שעה.

חשוב להגיב נכון במקרה של התייבשות בילדים
חשוב להגיב נכון במקרה של התייבשות בילדים.

אם הילד מקבל היטב את המלחים, ניתן להגדיל את הנפח בהדרגה. הדבר החשוב הוא להימנע מהקאות, במיוחד כאשר ההתייבשות היא משנית לגסטרואנטריטיס.

חשוב לציין שתינוקות יכולים לשמור על הנקה במהלך תהליך ההתחדשות. עם זאת, אם הילד מקבל חלב פורמולה, יש להחליפו בפורמולה מיוחדת למקרים אלו (כגון פורמולה בהידרוליזה חלקית או ללא לקטוז).

יחד עם זאת, חשוב להימנע מהתייבשות של ילד במים מינרליים, מיצים, משקאות קלים או מרק, שכן למשקאות מסוג זה אין יחס מתאים של מלחים וסוכרים מינרליים למטרה זו. ופעמים רבות הם יכולים אפילו להחמיר את תסמיני מערכת העיכול.

במקרים החמורים ביותר, ייבחר מתן תוך ורידי של נוזל, אך מומחי החירום צריכים להיות אלו שייקבלו החלטה זו.

איך למנוע התייבשות?

כדי למנוע התייבשות, עליך לוודא שהילד צורך מים לעתים קרובות, במיוחד בימים חמים מאוד. כמו כן, אם הילד סובל ממחלה הכרוכה בהקאות או שלשולים, החלפת נוזלים דרך הפה תהיה חלק מהטיפול.

אם הילד מסרב לשתות נוזלים בגלל כאבים (לדוגמה, בגרון או בבטן), ניתן להציע משכך כאבים נפוץ כמו אצטמינופן או איבופרופן. עם זאת, במצב זה יש לפנות לרופא מומחה על מנת לשלול מחלות קשות יותר.

חשוב להגיב נכון במקרה של התייבשות בילדים

לפי מה שאמרנו, חיוני שתזהה מוקדם את סימני ההתייבשות ותגיב בהקדם האפשרי. אחרת, המצב עלול להתקדם, כלומר תצטרך לצאת למיון כדי להחליף נוזלים לווריד.

יש להקפיד במיוחד על צריכת נוזלים במהלך הקיץ, שכן הסיכון להתייבשות גבוה יותר. כמו כן, במקרה של שלשול או הקאות, עליך להיות קשוב מאוד לתסמיני הילד כדי להימנע מלהגיע למצבים קריטיים שעלולים לסכן את בריאותו.

פופולריים