ההבדלים העיקריים בין אקמול לאיבופרופן

היום נדבר על ההבדלים בין אקמול לאיבופרופן
היום נדבר על ההבדלים בין אקמול לאיבופרופן, שתי תרופות שנקבעות בדרך כלל על ידי רופאי ילדים.
היום נדבר על ההבדלים בין אקמול לאיבופרופן, שתי תרופות שנקבעות בדרך כלל על ידי רופאי ילדים.

אקמול ואיבופרופן הן שתי תרופות שרופאי ילדים רושמים בדרך כלל עבור אפיזודות של כאב או חום. הן תרופות יעילות מאוד שלעיתים קרובות נעשה בהן שימוש מהר מאוד במגוון מצבים. עם זאת, הם אינם נקיים מהשפעות שעלינו להיות מודעים להן.

חום הוא אחד התסמינים שרוב הורים מדאיגים. בגלל החשש הזה, זו סיבה נפוצה מאוד לביקור אצל רופא הילדים. לעתים קרובות רופאים רושמים גם אקמול וגם איבופרופן כדי להתמודד עם מצב זה.

אבל האם ניתן להשתמש בהם לסירוגין? מה ההבדלים ביניהם? האם זה טוב לשלב ביניהם? והאם יש להם תופעות לוואי? בוא נראה למטה.

מהו אקמול וכיצד הוא פועל?

אקמול, או פרצטמול, הוא מעכב סינתזת פרוסטגלנדין. יש לו תכונות משככות כאבים ומפחיתות חום עבור כאבים וחום קלים עד בינוניים. עם זאת, אין לו פעולה אנטי דלקתית. הוא משווק בין היתר תחת שם המותג הידוע Tylenol.

זה זמין באפשרויות שונות בשוק, כגון הבאות:

 • פתרון בעל פה.
 • שקיות עם אבקה להמסה במים.
 • שקיות עם גרגירים מבעבעים.
 • טבליות מתפזרות.
 • במקרה של הקאות, למשל, אקמול זמין גם בצורת נרות פי הטבעת.

אין לו תופעות לוואי במערכת העיכול, וזה יתרון על פני תרופות דומות אחרות. למעשה, זה התרופה הפופולרית ביותר להורדת חום. במינונים גבוהים עלולה להתרחש רעילות משמעותית בכבד. במקרה זה, יש צורך לפנות בדחיפות לבית החולים.

מהו איבופרופן ואיך זה עובד?

איבופרופן היא תרופה הנכללת בקבוצת התרופות נוגדות הדלקת הלא סטרואידיות או NSAIDs. הוא פועל על ידי עיכוב האנזים cyclooxygenase, הן במרכז והן מבחינה היקפית.

השימוש העיקרי בתרופה זו הוא בטיפול בחום ובכאבים קלים או בינוניים הנובעים מסיבות שונות. אתה יכול למצוא אותו על הסימן תחת שמות המותג הידועים של אדוויל ומוטרין, בין היתר.

ההבדלים העיקריים בין אקמול לאיבופרופן
ההבדלים העיקריים בין אקמול לאיבופרופן.

בילדים מעל גיל 5, הוכח שיש לו יכולת להורדת חום גבוהה יותר מאשר אקמול. עם זאת, רבים מעדיפים את האחרון בשל השכיחות הנמוכה יותר של תופעות לוואי. לעולם אל תשתמש בו בילדים מתחת לגיל 3 חודשים.

מתן דרך הפה עלול לגרום לאי נוחות במערכת העיכול, ולכן יש ליטול אותו תמיד עם האוכל. תגובות במערכת העיכול הן ההשפעות השליליות העיקריות שאיבופרופן יכול לגרום. עם זאת, יש להשתמש בזה בזהירות בחולים עם אסתמה, מכיוון שהוא עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות, או עם פתולוגיה כלייתית, בין היתר.

בילדים מעל גיל 12, ישנם יישומים מקומיים משככי כאבים ואנטי דלקתיים לטיפול מקומי בחלק מהנקעים, חבורות, חבלות או התכווצויות.

ההבדלים העיקריים בין אקמול לאיבופרופן

למרות שכבר הזכרנו הבדלים מסוימים בין שתי התרופות הללו, נסכם כעת את החשובים ביותר, כגון:

 • לפרצטמול אין השפעה אנטי דלקתית.
 • באופן כללי, ניתן לתת אקמול כל 4 עד 6 שעות, בעוד שמינוני איבופרופן צריכים להיות בהפרש של 6 עד 8 שעות.
 • ילדים מתחת לגיל 3 חודשים לא צריכים לקחת איבופרופן.
 • מלבד דרך הפה, אקמול זמין בצורת נרות, ואילו איבופרופן זמין בצורת קרמים מקומיים לילדים מעל גיל 12.
 • לאיבופרופן יש יותר השפעות שליליות במערכת העיכול מאשר לפרצטמול.
 • בילדים מגיל 5 ומעלה, לאיבופרופן יש בדרך כלל יכולת משכך כאבים וחום גבוה יותר מאשר אקמול.

אקמול ואיבופרופן ברפואת ילדים

כפי שציינו לעיל, רופאי ילדים רושמים תרופות אלו לטיפול בכאב וחום בילדים. עם זאת, לגבי חום, עליך לזכור שזו לא מחלה כשלעצמה. זהו, למעשה, ביטוי לפעולת מערכת החיסון בגוף. לכן, יש לטפל בה רק כאשר היא מלווה באי נוחות.

באופן כללי, אין לשלב את השימוש בשתי התרופות הללו להורדת חום, אלא אם כן רופא הילדים שלך מציין זאת במפורש. רופא הילדים בדרך כלל ממליץ על כך במקרים ספציפיים כאשר אי הנוחות מופיעה שוב לפני המנה הבאה של תרופות להורדת חום או לא נעלמת עם הטיפול שנקבע. לעתים קרובות, שימוש לסירוגין בתרופות אלו רק מכפיל את תופעות הלוואי.

עם זאת, לפני שתשנה טיפול בעצמך, עליך להתייעץ עם הרופא שלך. אל תשכח שמדובר בתרופות מרשם שאסור להשתמש בהן ללא התוויה מפורשת. טיפול עצמי כרוך בסיכונים רציניים ויכול להוביל להופעת תופעות לא רצויות.