מחלות אקסנטמטיות בילדים

מחלות אקסנטמטיות בילדים הן בעיה שכיחה והן בדרך כלל קלה באופיים
מחלות אקסנטמטיות בילדים הן בעיה שכיחה והן בדרך כלל קלה באופיים.
מחלות אקסנטמטיות מתייחסות לכל מחלה המייצרת אקסנטמה של פריחות אדמדמות על העור. גלה מה הם במאמר של היום.

מחלות אקסנטמטיות בילדים הן בעיה שכיחה והן בדרך כלל קלה באופיים. עם זאת, עדיין חשוב לדעת מה הם וכיצד להימנע מהם. נבחן מקרוב את המחלות השונות שעלולות להשפיע על ילדים קטנים ומה אתה יכול לעשות כדי למנוע אותן.

מהן מחלות אקסנטמטיות?

מחלות אקסנטמטיות הן קבוצת זיהומים אשר המאפיין העיקרי שלהן הוא הופעת פריחה בעור או אקסנתמה. לעתים קרובות הם תוצאה של פריחה והם שכיחים יותר במהלך הילדות.

אקסנטמה היא נגע בעור שצבעו אדמדם או סגול. זה גם נפוץ שחום מקדים או מלווה את התפרצויות העור הללו. בעוד אקסנטמה היא ביטוי למספר רב של זיהומים, הם יכולים להיות תוצאה של סיבות רבות ושונות.

אילו מחלות אקסנטמטיות שכיחות במהלך הילדות?

המחלות הנפוצות ביותר במהלך הילדות הן כדלקמן:

  • החצבת.
  • אדמת.
  • אבעבועות רוח.
  • קדחת השנית.
  • מחלה חמישית או אריתמה זיהומית.
  • Roseola infantum או מחלה שישית.

בואו נסתכל מקרוב על כל אחד מהם:

החצבת

חצבת היא מחלה הנוצרת על ידי וירוס מהסוג Morbbillivirus. הוא מתפשט דרך הפרשות דרכי הנשימה והלחמית ונוכח בחורף ובאביב.

תקופת הדגירה של נגיף זה היא בין 11 ל-14 ימים. זה כרוך בחום של בין 102 ל-40 מעלות צלזיוס במהלך ימים 2 עד 5, כמו גם אי נוחות כללית. באופן כללי, האקסנתמה מופיעה 14 ימים לאחר החשיפה לנגיף. הפריחה מתחילה בפנים ואז מתפשטת לבית החזה והגפיים.

מופיעים לוחות אריתמטיים המצטרפים ונעלמים ומשאירים כתמים בצבע חום ועור קשקשי. הסיבוכים השכיחים ביותר כוללים נוירולוגיות ודלקת ריאות.

מחלות אקסנטמטיות בילדים: מסקנה
מחלות אקסנטמטיות בילדים: מסקנה.

ילדים המגיעים לבית החולים עקב החצבת חייבים להישאר בבידוד נשימתי למשך 4 ימים לאחר הופעת האקסנתמה. מומחים ממליצים על ויטמין A לילדים עם החזרת שחיים באזורים בהם חסר ויטמין זה.

מניעה של מחלה זו היא פשוטה וכוללת יישום חיסון MMR. חיסון זה מגן על ילדים מפני חזרת, חצבת ואדמת. הודות לקמפיינים של חיסונים, מחלה זו נמצאת בשליטה כבר זמן רב. עם זאת, ילדים לא מחוסנים בגיל הגן מסתכנים ללקות במחלה זו, כמו גם בני נוער שהחיסון שלהם נכשל.

אבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא אחת המחלות האקסנטמטיות הידועות ביותר ונובעת מנגיף הווריצלה זוסטר. הביטויים שלו חמורים יותר אצל מבוגרים ואלו עם דיכוי חיסוני.

כאן, תקופת הדגירה היא בין 10 ל-21 ימים. לאחר מכן, מגיעה תקופה של אי נוחות קלה, כולל כאבי ראש, כאבי בטן וחום נמוך מ-39 מעלות צלזיוס. האקסנטמה, במקרה זה, היא פפולרית מקולרית ומגרדת. נגעים אלו משנים את צורתם עד שלבסוף נוצרים גלדים .

ילדים עם אבעבועות רוח חייבים להישאר בבית מבית הספר עד שהכתמים שלהם יהיו במצב הגלד. זה כאשר תקופת ההדבקה נגמרה. שוב, על מנת למנוע מחלה זו, ילדים צריכים לקבל חיסון נגד אבעבועות רוח בהתאם ללוח החיסונים שלהם.

אדמת

אדמת היא מחלה שפירה למדי השכיחה ביותר לקראת סוף החורף בילדים בגיל בית ספר. אצל מבוגרים ובמיוחד אצל נשים בהריון, מחלה זו עלולה להוביל לסיבוכים חמורים יותר.

תקופת הדגירה של אדמת נמשכת בכל מקום בין 14 ל-21 ימים. זה לא נוטה לייצר סימפטומים כלשהם אצל ילדים עד להופעת האקסנתמה. פריחה ורודה זו נוטה להיות מקולרית ופפולרית ומתפשטת במהירות תוך פחות מ-24 שעות.

הנגיף מאחורי מחלה זו מגיע מהסוג Rubivirus. כמעט בכל מקרה, אדנומגליה כללית היא סימפטום אופייני. אין צורך בטיפול.

כפי שציינו לעיל, חיסון MMR מונע מחלה זו וכן חזרת וחצבת.

קדחת השנית

בעוד שהמחלות האקסנטמטיות הנ"ל הן כולן ויראליות, התנהגות ארגמן היא מחלה חיידקית הנגרמת על ידי רעלן של אותו חיידק המייצר דלקת גרון. חיידק זה משחרר רעלן המייצר פריחה בעור ואדמומיות של הלשון. אלו הם שני המאפיינים האופייניים ביותר של קדחת השנית.

זיהום זה מתפשט דרך הפרשות דרכי הנשימה ומתחיל בחום, כאבי ראש ודלקת שקדים. האקסנטמה היא מקולופפולרית ואריתמטית. רבים משווים את זה לנייר זכוכית.

קדחת השנית עלולה להוביל לסיבוכים חמורים הכוללים דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, הפטיטיס... טיפול בפניצילין צריך להתחיל תוך 9 ימים מהופעת דלקת שקדים. במקרה של אלרגיה לפניצילין, חולים עשויים לקבל אריתרומיצין.

מחלה חמישית או אריתמה זיהומית

אריתמה של זיהומים ידועה גם בתור המחלה החמישית מכיוון שהיא המחלה האקסנטמטית החמישית בשכיחותה בקרב ילדים. שם נפוץ נוסף למחלה זו הוא תסמונת סטירת הלחי, לאור העובדה שהאקסנטמה גורמת ללחיים של ילדים להפוך לאדומות.

מחלות אקסנטמטיות הן קבוצת זיהומים אשר המאפיין העיקרי שלהן הוא הופעת פריחה בעור או אקסנתמה
מחלות אקסנטמטיות הן קבוצת זיהומים אשר המאפיין העיקרי שלהן הוא הופעת פריחה בעור או אקסנתמה.

אריתמה זו היא בדרך כלל הסימן הראשון למחלה החמישית, אם כי תסמינים אחרים עשויים גם לבוא קודם. אלה כוללים חום, כאבי ראש, אי נוחות כללית, בחילות והקאות. תקופת הדגירה היא בין 5 ל-14 ימים.

שוב, אנו מסתכלים על זיהום ויראלי - במקרה זה, הנגרם על ידי parvovirus b19 אנושי. זה שכיח ביותר בילדים בין הגילאים 6 עד 19 שנים, כמו גם בקשישים. זה יכול לייצר סיבוכים רציניים אצל אנשים עם כשל חיסוני או אנמיה המוליטית, כמו גם אצל נשים בהריון.

Roseola infantum או מחלה שישית

Roseola infantum ידועה גם בתור המחלה השישית מכיוון שהיא מספר שש בין המחלות האקסנטמטיות הנפוצות ביותר בילדים. זה ידוע גם בשם exanthema subitum או קדחת 3 ימים.

תקופת הדגירה של מחלה זו היא בין 10 ל-15 ימים. זה נוטה לגרום לחום גבוה - מעל 102 מעלות - שנמשך בין 3 ל-5 ימים. ברגע שהחום חולף, מופיעה פריחה מקולופפולרית קלה, אך היא אינה נוטה להשפיע על הפנים.

הגורם מאחורי זיהום ויראלי זה הוא וירוס ממשפחת ה-Herpesviridae. זה נוטה להופיע בילדים בין הגילאים 3 חודשים עד 3 שנים, בדרך כלל במהלך האביב או הסתיו. זה מתפשט דרך הפרשות דרכי הנשימה .

אולי תרצו לקרוא גם: דרמטיטיס herpetiformis, זכר למחלת צליאק על העור?.

מחלות אקסנטמטיות בילדים: מסקנה

מלבד המחלה שהוזכרה לעיל, ישנן מחלות אקסנטמטיות רבות אחרות הנפוצות במהלך הילדות. כפי שאמרנו, הם בדרך כלל לא רציניים. עם זאת, עלינו לשים לב להופעה של כל סוג של פריחה אצל ילדים. אם ילדך מציג תסמינים כלשהם, פנה לרופא ילדים כדי לקבל אבחנה נכונה.